Barokní zámek byl postaven v 16. st. snad na místě bývalé tvrze ze 14. st. Fremuty ze Stropčic. V 18. st. byl barokně přestavěn, v 19. st. prošel dalšími úpravami. Zámek je patrová budova s mansardovou střechou, cibulovitou věžičkou.
Hlavní obrázek místa
Severní průčelí
© Luděk Pitter 06/2005
Barokní zámek z 18. stol. najdete při návsi v obci Běhařov, těsně vedle kostela sv. Prokopa. Budova zámku je patrová, obdélníková, s mansardovou střechou a jednoduchou fasádou. Přízemí zaklenuto valeně a hlavní chodba má křížovou klenbu. Při zámku z části terasovitě upravený nevelký park.
L.P., 22.6. 2005
historie

Ves Běhařov je v pramenech doložena poprvé v r. 1352. Již ve 14. století tu stála tvrz vladyků z Běhařova. Před r. 1379 byl Běhařov rozdělen na tři statky, které drželi Bušek, Lvík a Sezema z Běhařova. V 80. letech 14. století se v pramenech uvádí Jindřich z Běhařova, který v r. 1382 získal od krále Václava IV. jako odúmrť také jeden ze dvou statků v Pňovanech na Stříbrsku a byl posledním známým členem tohoto rodu. Další držitelé Běhařova se připomínají až v 16. století; r. 1510 jej vlastnil Jindřich z Malovic a r. 1527 Johanka z Hognestu. Ta v r. 1533 vdávala dceru Markétu ze žihobec za Bernarda Barchance z Baršov a prodala Běhařov svému zeti. V r. 1543 prodal Bernard tvrz, dvůr a ves Běhařov s částí sousedních Miletic a pustou tvrzí Budislavičkami Janu Sádlovi z Kladrubec. Od r. 1546 téměř až do konce 16. století seděli na Běhařově Fremutové ze Stropčic, za nichž se…  číst dále

Hrady zámky a tvrze v Čachch na Moravě a ve Slezsku - Západní čechy, 5.2. 2003

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Běhařov

Místa v okolí

 Markéta
 Dobrá Voda
 židovský hřbitov
 Veselí
 židovský hřbitov
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Sohostov
 Klenová
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 synagoga
 Dvořec
 Bezděkov
 Úsilov
 kostel sv. Václava
 Koryta
 židovský hřbitov
 Opálka
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Týnec
 Pajrek
 Dešenice
 synagoga
 Tupadelské skály
 Koráb
 Tupadly
 Lomec
 Beňovy
 Loreta
 štola Loreta
 Drslavice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Pušperk
 Nový Herštejn
 Ruchomperk
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Wolfganga
 Svrčovec
 Luby
 Příkopy
 boží muka
 Černá věž
 radnice
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 kaple sv. Václava
 Rýzmberk
 kostel sv. Michala
 U Žižků
 židovský hřbitov
 Běšiny
 Běšiny
 Sobětice
 boží muka
 Hořákov
 Běšiny
 Březí
 Lázeň
 Újezdec
 Dolany
 rozhledna Bolfánek
 Komošín
 Štěpánovice
 Srbice
 Čachrov
 Chocomyšl
 Újezd u Štěpánovic
 gloriet Klobouk
 Podolí
 Mochtín
 Netřeby
 Těšetiny
 Lomeček
 Kanice
 Kokšín
 Nemilkov
 kostel sv. Anny
 Švihov
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Předslav
Kontaktní informace
Běhařov 1
340 21 Janovice nad Úhlavou

Majitel:
Česká rozvojová
agentura Praha, a.s.
Dykova 4, č.p.960
101 00 Praha Vinohrady
Základní informace místa
ID místa: 1351
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama