Tvrz byla postavena v 2. pol. 14. stol., snad Zdislavem Němcem z Němčic, nebo zač. 15. stol. Broumem z Němčic. Později časté střídání majitelů. R. 1668 připojena Maxmiliánem Valentinem z Martinic k plánickému panství a nebyla již obývána, později byla až na vstupní věž zbořena.
Hlavní obrázek místa
Zbytky tvrze
© Luděk Pitter 07/2005
V obci Němčice je několik zajímavých památek a mezi nimi také tvrz ze 14. stol. (podle jiných autorů až z 15. stol.). Tvrz stojí na soukromém pozemku, ale je vidět ze silnice jdoucí Němčicemi na Újezd u Plánice. Bývalá tvrz měla obdélníkový půdorys a stála na mírném návrší. Do dnešních dnů se z ní zachovala průjezdní vstupní věž a zbytky již zčásti zaneseného příkopu, který snad bylo možno při ohrožení napouštět vodou. Věžovitá budova, která se do dnešních dnů zachovala má přibližně čtvercový půdorys. V místě gotického vchodu býval padací most. Budete-li ji v Němčicích hledat, tak se ptejte místních na baštu.
13.7. 2005
historie

Zprávy o němčickém statku se v literatuře různí. Podle jedněch autorů byl statek v roce 1379 rozdělen na několik dílů a v té době byla již zmiňována tvrz. Podle jiných autorů je první zmínka o tvrzi až z roku 1437, kdy ji Broum (Brum, Bruno) z Němčic podstoupil Zdeslavovi z Němčic. Podle těchto autorů to byl právě Broum z Němčic, který tvrz nechal postavit začátkem 15. stol. Majitelé na tvrzi se později střídali. Posledním majitelem, který na tvrzi pobýval byl Mikuláš Aleš Vítek ze Rzavého na Dobřejovicích a Chotovinách. Ten v roce 1668 statek prodal Maxmiliánu Valentinu z Martinic, který jej připojil k plánickému panství. Od té doby byla tvrz opuštěna a začala chátrat. Nejprve sloužila jako hospodářská budova a později až na vstupní věž byla zbořena. V první polovině 19. stol. byla vstupní věž upravena na byt a později zcela opuštěna.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 13.7. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys, Němčice, celková situace. Zaměření a kresba Michaela Rykla z roku 1987 s použitím staršího plánu Petra Chotěbora. Černě zdivo gotické, tečkovaně mladší.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 168
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Němčice

Místa v okolí

 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Měcholupy
 Kratice
 Habartice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 kostel sv. Blažeje
 Předslav
 Obytce
 Plánice
 Lovčice
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Potenštejn
 Nový Čestín
 Mochtín
 Újezd u Štěpánovic
 židovský hřbitov
 Sobětice
 kostel sv. Michala
 Těšetiny
 Lázně Letiny
 Bílá věž
 městské opevnění
 Štěpánovice
 Černá věž
 radnice
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Srbice
 kostel sv. Matěje
 Prádlo
 Újezdec
 Poustevna
 Újezd
 Luby
 kostel sv. Prokopa
 Zavlekov
 Švihov
 Kokšín
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 dům U České lípy
 Červené Poříčí
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Skála
 Boříkovy
 Komošín
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Vlčkovice
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 Dolany
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Beňovy
 Svrčovec
 Mlázovy
 kostel sv. Prokopa
 Lomec
 štola Loreta
 Loreta
 boží muka
 Ballymotte
 Chocenice
 lesopark Prašivice
 Chocenice
 Nalžovy
 Krutěnice
 Chejlava
 Kouskova Lhota
 Lužany
 fara
 kaple sv. Anny
 Tupadly
 Kolinec
 Tupadelské skály
 Kožich
 židovský hřbitov
 Příchovice
 Týnec
 Podolí
 kostel sv. Václava
 kaple
 Ježovy
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 Panský dům
 Skočice
 Miřenice
 kaple sv. Anny
 Roupov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Klenová
 Dvořec
 Opálka
Základní informace místa
ID místa: 3283
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama