Tvrz byla postavena v 2. pol. 14. stol., snad Zdislavem Němcem z Němčic, nebo zač. 15. stol. Broumem z Němčic. Později časté střídání majitelů. R. 1668 připojena Maxmiliánem Valentinem z Martinic k plánickému panství a nebyla již obývána, později byla až na vstupní věž zbořena.
Hlavní obrázek místa
Zbytky tvrze
© Luděk Pitter 07/2005
V obci Němčice je několik zajímavých památek a mezi nimi také tvrz ze 14. stol. (podle jiných autorů až z 15. stol.). Tvrz stojí na soukromém pozemku, ale je vidět ze silnice jdoucí Němčicemi na Újezd u Plánice. Bývalá tvrz měla obdélníkový půdorys a stála na mírném návrší. Do dnešních dnů se z ní zachovala průjezdní vstupní věž a zbytky již zčásti zaneseného příkopu, který snad bylo možno při ohrožení napouštět vodou. Věžovitá budova, která se do dnešních dnů zachovala má přibližně čtvercový půdorys. V místě gotického vchodu býval padací most. Budete-li ji v Němčicích hledat, tak se ptejte místních na baštu.
13.7. 2005
historie

Zprávy o němčickém statku se v literatuře různí. Podle jedněch autorů byl statek v roce 1379 rozdělen na několik dílů a v té době byla již zmiňována tvrz. Podle jiných autorů je první zmínka o tvrzi až z roku 1437, kdy ji Broum (Brum, Bruno) z Němčic podstoupil Zdeslavovi z Němčic. Podle těchto autorů to byl právě Broum z Němčic, který tvrz nechal postavit začátkem 15. stol. Majitelé na tvrzi se později střídali. Posledním majitelem, který na tvrzi pobýval byl Mikuláš Aleš Vítek ze Rzavého na Dobřejovicích a Chotovinách. Ten v roce 1668 statek prodal Maxmiliánu Valentinu z Martinic, který jej připojil k plánickému panství. Od té doby byla tvrz opuštěna a začala chátrat. Nejprve sloužila jako hospodářská budova a později až na vstupní věž byla zbořena. V první polovině 19. stol. byla vstupní věž upravena na byt a později zcela opuštěna.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 13.7. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys, Němčice, celková situace. Zaměření a kresba Michaela Rykla z roku 1987 s použitím staršího plánu Petra Chotěbora. Černě zdivo gotické, tečkovaně mladší.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 168
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Němčice

Místa v okolí

 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Měcholupy
 Kratice
 Habartice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Předslav
 kostel sv. Blažeje
 Obytce
 Plánice
 Lovčice
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Potenštejn
 Nový Čestín
 Mochtín
 Újezd u Štěpánovic
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Sobětice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Těšetiny
 Lázně Letiny
 Štěpánovice
 radnice
 synagoga
 Černá věž
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Srbice
 kostel sv. Matěje
 Prádlo
 Újezdec
 Poustevna
 Újezd
 Luby
 kostel sv. Prokopa
 Zavlekov
 Švihov
 Kokšín
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 boží muka
 Červené Poříčí
 kostel sv. Anny
 Skála
 Boříkovy
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Komošín
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 Dolany
 Beňovy
 Svrčovec
 Mlázovy
 kostel sv. Prokopa
 Lomec
 štola Loreta
 Loreta
 boží muka
 Ballymote
 Chocenice
 Chocenice
 Nalžovy
 Kouskova Lhota
 Lužany
 Tupadly
 Kožich
 Kolinec
 Tupadelské skály
 židovský hřbitov
 Příchovice
 Týnec
 Podolí
 kostel sv. Václava
 Ježovy
 kostel sv. Vavřince
 Bezděkov
 Skočice
 Miřenice
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Roupov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Klenová
 Dvořec
 Opálka
Základní informace místa
ID místa: 3283
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama