Tvrz byla postavena v 2. pol. 14. stol., snad Zdislavem Němcem z Němčic, nebo zač. 15. stol. Broumem z Němčic. Později časté střídání majitelů. R. 1668 připojena Maxmiliánem Valentinem z Martinic k plánickému panství a nebyla již obývána, později byla až na vstupní věž zbořena.
Hlavní obrázek místa
Zbytky tvrze
© Luděk Pitter 07/2005
V obci Němčice je několik zajímavých památek a mezi nimi také tvrz ze 14. stol. (podle jiných autorů až z 15. stol.). Tvrz stojí na soukromém pozemku, ale je vidět ze silnice jdoucí Němčicemi na Újezd u Plánice. Bývalá tvrz měla obdélníkový půdorys a stála na mírném návrší. Do dnešních dnů se z ní zachovala průjezdní vstupní věž a zbytky již zčásti zaneseného příkopu, který snad bylo možno při ohrožení napouštět vodou. Věžovitá budova, která se do dnešních dnů zachovala má přibližně čtvercový půdorys. V místě gotického vchodu býval padací most. Budete-li ji v Němčicích hledat, tak se ptejte místních na baštu.
13.7. 2005
historie

Zprávy o němčickém statku se v literatuře různí. Podle jedněch autorů byl statek v roce 1379 rozdělen na několik dílů a v té době byla již zmiňována tvrz. Podle jiných autorů je první zmínka o tvrzi až z roku 1437, kdy ji Broum (Brum, Bruno) z Němčic podstoupil Zdeslavovi z Němčic. Podle těchto autorů to byl právě Broum z Němčic, který tvrz nechal postavit začátkem 15. stol. Majitelé na tvrzi se později střídali. Posledním majitelem, který na tvrzi pobýval byl Mikuláš Aleš Vítek ze Rzavého na Dobřejovicích a Chotovinách. Ten v roce 1668 statek prodal Maxmiliánu Valentinu z Martinic, který jej připojil k plánickému panství. Od té doby byla tvrz opuštěna a začala chátrat. Nejprve sloužila jako hospodářská budova a později až na vstupní věž byla zbořena. V první polovině 19. stol. byla vstupní věž upravena na byt a později zcela opuštěna.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 13.7. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys, Němčice, celková situace. Zaměření a kresba Michaela Rykla z roku 1987 s použitím staršího plánu Petra Chotěbora. Černě zdivo gotické, tečkovaně mladší.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 168
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Němčice

Místa v okolí

 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Měcholupy
 Kratice
 kostel sv. Mikuláše
 Habartice
 Měčín
 Předslav
 kostel sv. Blažeje
 Obytce
 Plánice
 Lovčice
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Potenštejn
 Nový Čestín
 Mochtín
 Újezd u Štěpánovic
 židovský hřbitov
 Sobětice
 kostel sv. Michala
 Lázně Letiny
 Bílá věž
 městské opevnění
 Těšetiny
 Štěpánovice
 Černá věž
 radnice
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Srbice
 Újezdec
 kostel sv. Matěje
 Prádlo
 Újezd
 Luby
 Poustevna
 kostel sv. Prokopa
 Zavlekov
 Švihov
 Kokšín
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 dům U České lípy
 Červené Poříčí
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Skála
 Boříkovy
 Komošín
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 Dolany
 kaple sv. Markéty
 Beňovy
 Svrčovec
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 kostel sv. Prokopa
 Mlázovy
 Lomec
 štola Loreta
 Loreta
 boží muka
 Ballymotte
 Chocenice
 Chocenice
 lesopark Prašivice
 Nalžovy
 Lužany
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Anny
 Tupadly
 Tupadelské skály
 Kožich
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Příchovice
 Týnec
 kostel sv. Václava
 Podolí
 Ježovy
 kostel sv. Vavřince
 Bezděkov
 Skočice
 Miřenice
 kaple sv. Anny
 Roupov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Klenová
 Dvořec
 Opálka
Základní informace místa
ID místa: 3283
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama