Poutní ranně barokní kaple postavená r. 1682 - 83 (zakladatelem byl kapucín Ladislav Bilín).R. 1725 přistavěny ambity a 4 nárožní kaple a r. 1882 pseudorománsky upravena roku.
Hlavní obrázek místa
Areál od jihozápadu
© Ivan Grisa 09/2009
Pro tento kostelík je vžitý a na mapách i v literatuře používaný název kaple Anděla Strážce , nebo "Andělíček". Na stránkách Českobudějovické diecéze se však uvádí název poutní kostel sv. Andělů Strážných. Kaple Anděla Strážce se nachází na lesnatém kopci nad Volyní.
L.P., 21.11. 2006
turistické

Kaple Anděla strážce se tyčí nad Sušicí, na kopci pravého břehu Otavy ve výšce 552 m n. m. Místo je z města nepřehlédnutelné, okrové zdi kaple svítí na holém vršku za řekou. Od kaple je také pěkný výhled na město či protilehlý kopec s rozhlednou - Svatobor.

Mass, 19.8. 2003

popis

Uprostřed čtvercového ambitu, otevřeného ke středové kapli půlkruhovými arkádami, stojí kaple krytá bání. V nárožích ambitu čtyři šestiboké kaple, též kryté bání.

L.P., 20.11. 2006

historie

Ranně barokní kaple z let 1682 - 83 byla vystavěna na způsob poutnických kaplí kapucínským řádem (zakladatelem byl kapucín Ladislav Bilín), za přispění sušických měšťanek. Roku 1725 pak byly přistavěny ambity a 4 nárožní kaple. Stavba byla roku 1882 pseudorománsky přestavěna a upravena roku 1936.

Zpracovalo IC Sušice, 6.7. 2005

otvíračka

Každoročně je otevřena o sušické pouti nebo o bohoslužbách. Hlavní pouť se zde v současnosti koná každoročně začátkem září v rámci tzv. Sušické pouti, jejíž součástí jsou také bohoslužby v kapucínském a děkanském kostele.

20.11. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Hostaš, Ferdinand Vaněk: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 12 Politický okres Sušický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Sušice I

Místa v okolí

 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Svatobor
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Volšovy
 synagoga
 barokní kaple
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Žikov
 Lipová Lhota
 Svojšice
 Sedlo
 Chamutice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Kašovice
 Čejkovy
 Hrad pod Hrnčířem
 Petrovice
 Loučová
 Kojšice
 Kněžice
 Jiřičná
 Mokrosuky
 hrobka rodiny Schmid
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Mořice
 kaple Panny Marie
 Budětice
 švédské hroby
 Žichovice
 Žihobce
 Kašperk
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Pustý hrádek
 Palvinov
 Miřenice
 Vatětice
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Horská synagoga
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Hlavňovice
 Ujčín
 Kundratice
 kostel sv. Mikuláše
 Velhartice
 kostel sv. Václava
 smolná pec
 sýpka a kalvarie
 radnice
 kostel sv. Markéty
 pranýř
 Karlov
 Nalžovy
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Vintíře
 Mačice
 židovský hřbitov
 Záluží
 Zavlekov
 Ballymotte
 kaple sv. Václava
 lesopark Prašivice
 kaple sv. Vintíře
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Mlázovy
 Nemilkov
 Malonice
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 kaple
 kaple sv. Anny
 Vojnice
 Frymburk
 Měsíční kámen
 Královský kámen
 Maleč
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Klimenta
 Boříkovy
 Prácheň
 Hvížďalka
 Podolí
 Hradiště
 Javorná
 Obří hrad
 Rosenauerův mlýn
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Podměstský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Kohoutí kříž
 Těšetiny
 rychta/fara/radnice
 Nový Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 Mochtín
 kaple sv. Kříže
 Srbice
 Újezdec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Sušice, vikariát Sušice
Bašta 54
342 01 Sušice 1
Tel: +420 376 523 368
http://www.bcb.cz/index.php?a=dieceze&s=poutni-mista&t=susice
Základní informace místa
ID místa: 1623
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama