Tvrz byla postavena roku 1366 jako věžovitá, dvoupatrová stavba s dřevěnou nástavbou na krakorcích. Kolem byl vodní příkop s padacím mostem. V 17. stol. byla přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
tvrz se zámečkem od jihovýchodu
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
Ve Svojšicích můžete objevit tvrz, která nese jméno po Svojšovi, jednom z bratří, domnělých předků pánů z Velhartic, kteří jsou připomínáni r. 1178. Tvrz byla postavena počátkem 14. století a v pramenech je uváděna r. 1366 jako dvoupatrová věžovitá stavba s dřevěnou nástavbou na krakorcích. Tvrz byla obklopená vodním příkopem s padacím mostem. Ve století 17. byla jako u většiny tvrzí, přestavěna na sýpku. Vedle stojí barokní zámeček z 18. století.
14.3. 2004
turistické

Majitele tvre jsem náhodou potkal při návštěvě nedalekého hradu, je to skvělý člověk a pozval mě na návštěvu jeho tvrze,opravuje ji a konají se v ní i akce a výstavy, pokud zazvoníte a slušně pozdravíte, jistě vám rád tvrz ukáže. Pokud zrovna nebude doma a narazíte na jeho neméně příjemnou dceru a bude mít čas, určitě se do tvrze podíváte. Jedna zajímavost – majitel tvrdí, že při čištění přilehlého rybníka uprostřed narazil na základy stavby a domnívá se, že na tomto místě stála tvrz původně... Jeďte tam a nechte si to vyprávět, nebudete litovat.

ron kadlec , 30.6. 2011

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Petrovice u Sušice

Místa v okolí

 Žikov
 Kněžice
 Svatobor
 Petrovice
 barokní kaple
 Hrad pod Hrnčířem
 Mokrosuky
 Chamutice
 Hrádek u Sušice
 Kašovice
 Hlavňovice
 Volšovy
 Jiřičná
 Velhartice
 Kojšice
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 Ujčín
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Loučová
 městský špitál
 Tedražice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kolinec
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Dlouhá Ves
 Nemilkov
 Dolejší Krušec
 Čejkovy
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Malonice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Lipová Lhota
 Mlázovy
 židovský hřbitov
 Palvinov
 švédské hroby
 kostel sv. Mořice
 Karlov
 hrobka rodiny Schmid
 synagoga
 Kundratice
 Vatětice
 Panský dům
 kostel sv. Vintíře
 Podolí
 Sedlo
 Boříkovy
 kaple sv. Vintíře
 Javorná
 Miřenice
 Zavlekov
 smolná pec
 kostel sv. Anny
 Hradiště
 Čachrov
 Budětice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Kašperk
 boží muka
 Hořákov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Nalžovy
 kostel sv. Mikuláše
 Březí
 Pustý hrádek
 židovský hřbitov
 Strádal
 synagoga
 Rabí
 Žichovice
 radnice
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 pranýř
 kostel sv. Markéty
 Těšetiny
 Žihobce
 Nový Čestín
 Srbice
 kaple
 Mochtín
 Kouskova Lhota
 Újezdec
 kaple sv. Kříže
 Hrad u Strašína
 Záluží
 Pancíř
 štola Loreta
 Loreta
 Královský kámen
 Sobětice
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Týnec
 kostel sv. Martina
 Luby
 Lomec
Základní informace místa
ID místa: 112
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama