Původní zámek z poloviny 18. století na místě tvrze (90. léta 16. století), dnešní podoba z roku 1906. Secesní zámek s historizujícími prvky. Dvoukřídlý, jednopatrový s kaplí, spojenou se zámkem visutou chodbou. U něj menší park. V 2. polovině 20. století domov důchodců, nyní soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí se vstupem od jihu
© Marcela Váňová 10/2021
Kněžice jsou vesnice, část obce Petrovice u Sušice v okrese Klatovy. Leží v severní části obce. Od středověku existovala jako součást velhartického panství; v roce 1319 se uvádí jako příslušenství k místnímu petrovickému hradu (v místech dnešního kostela sv. Petra a Pavla). Z pamětihodností zde kromě zámku najdeme ještě v parkové zahradě severně za ním památný strom - Kněžický klen. Z Petrovic u Sušice (z nedaleké návsi) je autobusové spojení do celého okolí (Sušice, Velhartice, Hartmanice, Klatovy). Vesnicí prochází cyklostezka č. 2087.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 6.12. 2021
popis

Dvoukřídlý jednopatrový zámek je secesní stavba s historizujícími prvky (především vzorem barokní architektury). Mezi křídla je vsunuta velkoryse dimenzovaná schodišťová hala. Hlavnímu průčelí vévodí cylindrický rizalit se zimní zahradou. Výškovou dominantu zámku pak tvoří osmiboký pavilón (zámecká kaple) připojený visutou chodbou. Okna jsou dekorativně členěna, pod římsou nad nimi štukové věnce. V přízemí jsou klenuté prostory, v patře rákosové stropy.

J.Vybíral-L.Bauer jako památkový architekt,2012; Jaroslav Špiroch., 6.12. 2021

historie

Ves Kněžice se poprvé uvádí v roce 1319 jako příslušenství k petrovickému hradu (součásti velhartického panství). K roku 1560 se uvádí jako majetek Jindřicha Plánského. Výstavbu původní tvrze v 90. letech 16. století lze připsat buď Jindřichu ze Žeberka, který vystavěl v Kněžicích dvůr, nebo jeho synu Janu Jiřímu. Po nich drželi majetek Jan Tluksa z Vrábí a po něm od r. 1653 Vilém Hartman z Říčan z blízkých Chamutic. Při dalších majetkových převodech se na rozdíl od předešlých tvrz výslovně již neuvádí. V roce 1736 koupil kněžický statek od zadluženého Adolfa Trautmannsdorfa rytíř Václav Hora z Ocelovic, jemuž možno připsat stavbu zámku snad na místě tvrze. Zámek je v roce 1757 uveden v tereziánském katastru. Od jeho syna Jana koupil statek v roce 1785 Antonín Hubatius z Kotnova, jehož přímí potomci drželi statek ještě po roce 1854. Na počátku 20. století, kdy zdejší statek držel Oskar Heintschel von Heinegg,…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezku,Jižní Čechy,Svoboda1986;wikipedie.org;mapy.cz;Jaroslav Špiroch.;, 6.12. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kněžice

Místa v okolí

 Petrovice
 Hrad pod Hrnčířem
 Žikov
 Chamutice
 Jiřičná
 Kojšice
 Svojšice
 barokní kaple
 Loučová
 Hlavňovice
 Dolejší Těšov
 boží muka
 Svatobor
 Volšovy
 Dolejší Krušec
 Velhartice
 Dlouhá Ves
 městské opevnění
 Horská synagoga
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 kašna
 kašna I
 Kámen neštěstí
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Hrádek u Sušice
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Karlov
 Kašovice
 kostel sv. Vavřince
 Palvinov
 mlýn
 kaple
 Ujčín
 Kundratice
 švédské hroby
 Nemilkov
 kostel sv. Vintíře
 kostel sv. Mořice
 Tedražice
 kaple Panny Marie
 Vatětice
 hrobka rodiny Schmid
 kaple sv. Vintíře
 židovský hřbitov
 Kolinec
 fara
 Malonice
 Javorná
 smolná pec
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 židovský hřbitov
 Čejkovy
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Sedlo
 synagoga
 Lipová Lhota
 Krutěnice
 Mlázovy
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčkovice
 Kašperk
 Čachrov
 Podolí
 kaple
 Pustý hrádek
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Boříkovy
 Panský dům
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Březí
 Dražovice
 Hořákov
 Strádal
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Miřenice
 Běšiny
 kaple
 Hradiště
 kaple sv. Kříže
 Zavlekov
 Budětice
 Žihobce
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Pancíř
 synagoga
 Rabí
 Laka
 Nalžovy
 Těšetiny
 Záluží
 Hrad u Strašína
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Srbice
 Kouskova Lhota
 Královský kámen
 kostel sv. Martina
 Újezdec
 Obří hrad
 Železná Ruda
 Opálka
 štola Loreta
 Týnec
 Loreta
Základní informace místa
ID místa: 16099
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama