Původní zámek z poloviny 18. století na místě tvrze (90. léta 16. století), dnešní podoba z roku 1906. Secesní zámek s historizujícími prvky. Dvoukřídlý, jednopatrový s kaplí, spojenou se zámkem visutou chodbou. U něj menší park. V 2. polovině 20. století domov důchodců, nyní soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí se vstupem od jihu
© Marcela Váňová 10/2021
Kněžice jsou vesnice, část obce Petrovice u Sušice v okrese Klatovy. Leží v severní části obce. Od středověku existovala jako součást velhartického panství; v roce 1319 se uvádí jako příslušenství k místnímu petrovickému hradu (v místech dnešního kostela sv. Petra a Pavla). Z pamětihodností zde kromě zámku najdeme ještě v parkové zahradě severně za ním památný strom - Kněžický klen. Z Petrovic u Sušice (z nedaleké návsi) je autobusové spojení do celého okolí (Sušice, Velhartice, Hartmanice, Klatovy). Vesnicí prochází cyklostezka č. 2087.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 6.12. 2021
popis

Dvoukřídlý jednopatrový zámek je secesní stavba s historizujícími prvky (především vzorem barokní architektury). Mezi křídla je vsunuta velkoryse dimenzovaná schodišťová hala. Hlavnímu průčelí vévodí cylindrický rizalit se zimní zahradou. Výškovou dominantu zámku pak tvoří osmiboký pavilón (zámecká kaple) připojený visutou chodbou. Okna jsou dekorativně členěna, pod římsou nad nimi štukové věnce. V přízemí jsou klenuté prostory, v patře rákosové stropy.

J.Vybíral-L.Bauer jako památkový architekt,2012; Jaroslav Špiroch., 6.12. 2021

historie

Ves Kněžice se poprvé uvádí v roce 1319 jako příslušenství k petrovickému hradu (součásti velhartického panství). K roku 1560 se uvádí jako majetek Jindřicha Plánského. Výstavbu původní tvrze v 90. letech 16. století lze připsat buď Jindřichu ze Žeberka, který vystavěl v Kněžicích dvůr, nebo jeho synu Janu Jiřímu. Po nich drželi majetek Jan Tluksa z Vrábí a po něm od r. 1653 Vilém Hartman z Říčan z blízkých Chamutic. Při dalších majetkových převodech se na rozdíl od předešlých tvrz výslovně již neuvádí. V roce 1736 koupil kněžický statek od zadluženého Adolfa Trautmannsdorfa rytíř Václav Hora z Ocelovic, jemuž možno připsat stavbu zámku snad na místě tvrze. Zámek je v roce 1757 uveden v tereziánském katastru. Od jeho syna Jana koupil statek v roce 1785 Antonín Hubatius z Kotnova, jehož přímí potomci drželi statek ještě po roce 1854. Na počátku 20. století, kdy zdejší statek držel Oskar Heintschel von Heinegg,…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezku,Jižní Čechy,Svoboda1986;wikipedie.org;mapy.cz;Jaroslav Špiroch.;, 6.12. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kněžice

Místa v okolí

 Petrovice
 Hrad pod Hrnčířem
 Žikov
 Chamutice
 Jiřičná
 Kojšice
 Svojšice
 barokní kaple
 Loučová
 Hlavňovice
 Dolejší Těšov
 Svatobor
 boží muka
 Volšovy
 Dolejší Krušec
 Velhartice
 Dlouhá Ves
 městské opevnění
 Horská synagoga
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 kašna
 kašna I
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 městský špitál
 Hrádek u Sušice
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Karlov
 Kašovice
 Palvinov
 kostel sv. Vavřince
 mlýn
 Ujčín
 kaple
 Kundratice
 švédské hroby
 Nemilkov
 kostel sv. Vintíře
 kostel sv. Mořice
 Tedražice
 kaple Panny Marie
 Vatětice
 hrobka rodiny Schmid
 kaple sv. Vintíře
 židovský hřbitov
 Kolinec
 fara
 Malonice
 Javorná
 smolná pec
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 židovský hřbitov
 Čejkovy
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Sedlo
 synagoga
 Lipová Lhota
 Mlázovy
 Krutěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Kašperk
 Vlčkovice
 Čachrov
 Podolí
 Pustý hrádek
 kaple
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Boříkovy
 Panský dům
 kaple sv. Václava
 Březí
 Dražovice
 Dražovice
 Hořákov
 Strádal
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Miřenice
 Běšiny
 kaple
 Hradiště
 kaple sv. Kříže
 Zavlekov
 Budětice
 Žihobce
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Pancíř
 synagoga
 Rabí
 Nalžovy
 Laka
 Těšetiny
 Záluží
 Hrad u Strašína
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Srbice
 Kouskova Lhota
 Královský kámen
 kostel sv. Martina
 Újezdec
 Obří hrad
 Železná Ruda
 Opálka
 štola Loreta
 Týnec
 Loreta
Základní informace místa
ID místa: 16099
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama