Barokní zámek vystavěný v průběhu 17. a 18. století na místě původní tvrze ze 2. poloviny 16. století. Upravován v 19. století. V areálu zámku se nachází hospodářský dvůr se správní budovou, altán, park a ohradní zeď se dvěma vjezdy. Památkově chráněno od 3.5.1958.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí zámku z nádvoří
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Žikov je malá vesnice, část obce Petrovice u Sušice, 1,5 km na severovýchod od ní. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1331. Východně od vesnice se nachází osada Dohaličky s kaplí, v níž byly uloženy ostatky některých členů rodu Dohalských. Kromě zámeckého areálu zde stojí nedaleko od něj památný strom - tzv. Vaňkův dub; dub letní - stáří 230 let, výška 26 m, šířka koruny 15 m, obvod kmene 355 cm. Vesnička má autobusové spojení se Sušicí a Velharticemi. Prochází tudy cyklistická stezka č. 2079, procházející i přes osadu Dohaličky.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 8.12. 2021
popis

Barokní zámek byl vystavěn někdy v průběhu 17. a 18. století na místě tvrze ze 2. poloviny 16. století. Upravován byl v 19. století. Areál zámku se rozkládá na mírně svažitém terénu východně od silnice na Františkovu Ves. Podél silnice jsou situovány chlévy a budova vysoké neomítnuté sýpky, ze severu navazují budovy čeledníků a správní budova, za horní branou následují z východu malý objekt a vlastní zámecká budova. Z jihu je dvůr uzavřen stodolami se spodní branou. Areál doplňuje park s altánem po jihovýchodní straně. Zámek je jednopatrová zděná budova obdélné dispozice. Hlavní průčelí o 9 osách je obráceno do dvora. Fasáda je členěna patrovou římsou, přízemní část je zdobena štukovou bosáží, tmavší sokl vyrovnává svažitý terén. V přízemí se střídají pravoúhlá okna a vchody; vchod a vjezd vpravo mají segmentové záklenky. V patře jsou okna pravoúhlá a jemně orámovaná, nad okny ploché štuky se středovým kruhem…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 9.12. 2021

historie

První zmínka o Žikovu je z roku 1331, kdy je připomínán Oldřich ze Žikova. Kdo vystavěl ve vsi tvrz, nelze zjistit. Dovídáme se o ní teprve v roce 1701, kdy Františka Antonie Kořenská z Terešova spolu se svými sestrami prodala statek Žikov, totiž kamennou tvrz, dvůr a pivovar spolu se vsí a dalšími třemi Gottfriedu Konstantinovi Ratzenbergerovi z Ratzenbergu. Jeho ovdovělá manželka statek v roce 1716 prodala. Přestavbu tvrze v zámek nelze s jistotou připsat žádnému z pozdějších majitelů statku. Z roku 1757 pochází zpráva o špatném stavu vrchnostenského obydlí. Když však roku 1804 prodával hrabě František Josef Desfours žikovský statek Vincenci Martinu Rennovi, byl v kupní smlouvě jmenován poprvé také zámek. V 2. polovině 20. století zde sídlil státní statek a v současné době je v soukromém majetku.

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezku,Jižní Čechy,Svoboda1986;wikipedie.org;mapy.cz;Jaroslav Špiroch.;, 9.12. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Žikov

Místa v okolí

 Svojšice
 Kněžice
 barokní kaple
 Petrovice
 Svatobor
 Hrad pod Hrnčířem
 Chamutice
 Volšovy
 Jiřičná
 Kojšice
 Loučová
 městské opevnění
 Hlavňovice
 Hrádek u Sušice
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Dlouhá Ves
 Dolejší Těšov
 Velhartice
 Dolejší Krušec
 Tedražice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 mlýn
 kaple
 Ujčín
 židovský hřbitov
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Palvinov
 kostel sv. Mořice
 švédské hroby
 Kolinec
 fara
 Nemilkov
 hrobka rodiny Schmid
 Čejkovy
 Karlov
 Kundratice
 židovský hřbitov
 Vatětice
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Malonice
 Lipová Lhota
 Jindřichovice
 synagoga
 Krutěnice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Vintíře
 Sedlo
 smolná pec
 kaple
 Mlázovy
 Vlčkovice
 Javorná
 Panský dům
 Kašperk
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Pustý hrádek
 Miřenice
 kostel sv. Anny
 Podolí
 Budětice
 Boříkovy
 Strádal
 radnice
 Čachrov
 Zavlekov
 pranýř
 kostel sv. Markéty
 Hradiště
 židovský hřbitov
 Žichovice
 synagoga
 Žihobce
 Rabí
 Březí
 Hořákov
 Nalžovy
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kaple
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 kaple sv. Kříže
 Těšetiny
 kostel sv. Václava
 Záluží
 Hrad u Strašína
 sýpka a kalvarie
 Nový Čestín
 Srbice
 Mochtín
 Pancíř
 Laka
 Královský kámen
 Větrný kámen
 Kouskova Lhota
 Sluneční kámen
 kostel sv. Martina
 Újezdec
 Měsíční kámen
 Obří hrad
 štola Loreta
 Loreta
 Týnec
 Kohoutí kříž
Základní informace místa
ID místa: 16100
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama