Barokní zámek vystavěný v průběhu 17. a 18. století na místě původní tvrze ze 2. poloviny 16. století. Upravován v 19. století. V areálu zámku se nachází hospodářský dvůr se správní budovou, altán, park a ohradní zeď se dvěma vjezdy. Památkově chráněno od 3.5.1958.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí zámku z nádvoří
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Žikov je malá vesnice, část obce Petrovice u Sušice, 1,5 km na severovýchod od ní. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1331. Východně od vesnice se nachází osada Dohaličky s kaplí, v níž byly uloženy ostatky některých členů rodu Dohalských. Kromě zámeckého areálu zde stojí nedaleko od něj památný strom - tzv. Vaňkův dub; dub letní - stáří 230 let, výška 26 m, šířka koruny 15 m, obvod kmene 355 cm. Vesnička má autobusové spojení se Sušicí a Velharticemi. Prochází tudy cyklistická stezka č. 2079, procházející i přes osadu Dohaličky.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 8.12. 2021
popis

Barokní zámek byl vystavěn někdy v průběhu 17. a 18. století na místě tvrze ze 2. poloviny 16. století. Upravován byl v 19. století. Areál zámku se rozkládá na mírně svažitém terénu východně od silnice na Františkovu Ves. Podél silnice jsou situovány chlévy a budova vysoké neomítnuté sýpky, ze severu navazují budovy čeledníků a správní budova, za horní branou následují z východu malý objekt a vlastní zámecká budova. Z jihu je dvůr uzavřen stodolami se spodní branou. Areál doplňuje park s altánem po jihovýchodní straně. Zámek je jednopatrová zděná budova obdélné dispozice. Hlavní průčelí o 9 osách je obráceno do dvora. Fasáda je členěna patrovou římsou, přízemní část je zdobena štukovou bosáží, tmavší sokl vyrovnává svažitý terén. V přízemí se střídají pravoúhlá okna a vchody; vchod a vjezd vpravo mají segmentové záklenky. V patře jsou okna pravoúhlá a jemně orámovaná, nad okny ploché štuky se středovým kruhem…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 9.12. 2021

historie

První zmínka o Žikovu je z roku 1331, kdy je připomínán Oldřich ze Žikova. Kdo vystavěl ve vsi tvrz, nelze zjistit. Dovídáme se o ní teprve v roce 1701, kdy Františka Antonie Kořenská z Terešova spolu se svými sestrami prodala statek Žikov, totiž kamennou tvrz, dvůr a pivovar spolu se vsí a dalšími třemi Gottfriedu Konstantinovi Ratzenbergerovi z Ratzenbergu. Jeho ovdovělá manželka statek v roce 1716 prodala. Přestavbu tvrze v zámek nelze s jistotou připsat žádnému z pozdějších majitelů statku. Z roku 1757 pochází zpráva o špatném stavu vrchnostenského obydlí. Když však roku 1804 prodával hrabě František Josef Desfours žikovský statek Vincenci Martinu Rennovi, byl v kupní smlouvě jmenován poprvé také zámek. V 2. polovině 20. století zde sídlil státní statek a v současné době je v soukromém majetku.

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezku,Jižní Čechy,Svoboda1986;wikipedie.org;mapy.cz;Jaroslav Špiroch.;, 9.12. 2021

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Žikov

Místa v okolí

 Svojšice
 Kněžice
 Petrovice
 barokní kaple
 Svatobor
 Hrad pod Hrnčířem
 Chamutice
 Volšovy
 Jiřičná
 Kojšice
 Loučová
 Hrádek u Sušice
 Hlavňovice
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 kašna
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 městský špitál
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Vavřince
 Dolejší Těšov
 Dlouhá Ves
 boží muka
 Velhartice
 Dolejší Krušec
 Tedražice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Ujčín
 židovský hřbitov
 Horská synagoga
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mořice
 Palvinov
 Kolinec
 švédské hroby
 hrobka rodiny Schmid
 Nemilkov
 Karlov
 Čejkovy
 Kundratice
 Vatětice
 židovský hřbitov
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vintíře
 Jindřichovice
 Lipová Lhota
 Malonice
 synagoga
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Vintíře
 Sedlo
 smolná pec
 Mlázovy
 Javorná
 Kašperk
 kostel sv. Mikuláše
 Pustý hrádek
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Miřenice
 Podolí
 kostel sv. Anny
 Budětice
 Boříkovy
 Zavlekov
 Čachrov
 radnice
 kostel sv. Markéty
 pranýř
 Hradiště
 Žichovice
 židovský hřbitov
 Rabí
 Žihobce
 synagoga
 Nalžovy
 Hořákov
 Březí
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kaple
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Těšetiny
 kaple sv. Kříže
 Záluží
 kostel sv. Václava
 Hrad u Strašína
 sýpka a kalvarie
 Srbice
 Nový Čestín
 Pancíř
 Mochtín
 Královský kámen
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Kouskova Lhota
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 Měsíční kámen
 Obří hrad
 Loreta
 štola Loreta
 Týnec
 Kohoutí kříž
Základní informace místa
ID místa: 16100
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama