Největší rybník na území ČR založený v letech 1584-1590 Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan. Původně byla jeho rozloha dvojnásobná. Hráz rybníka je dlouhá asi 2 430 m a vysoká místy až 10 m. V bezpečnostním přepadu Krčínův pomník z r. 2004 připomíná ničivou povodeň z r. 2002.
Hlavní obrázek místa
Rybník Rožmberk z hráze
© Jiří Špaček, 08/2012
Rybník Rožmberk je přístupný jak pohodlně autem až na hráz, tak i po turistických značkách, které vedou kolem celé vodní plochy. Nikdo jistě neodolá procházce po velmi dlouhé hrázi tohoto romantického i historického díla.
Miroslav Šamal, 16.2. 2007
historie

Rybník Rožmberk, náš největší rybník vznikl mezi léty 1584 1590 pod vedením rožmberského stavitele Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan. Původní rybník podle dochovaných pramenů měl velikost až dvojnásobku dnešního rybníka a sahal prý až ke Staré a Nové Hlíně a kTřeboni. Rybník Rožmberk má dnes 2 430m dlouhou hráz o výšce až 10 metrů. Šířka hráze v patě činí 55 m a v koruně 11 m. Množství zadržované vody představuje 6,2 miliónu metrů krychlových. Původní vodní plocha po výstavbě činila cca 1 000 ha. Dnes je méně než poloviční - 489 ha. Po celé délce hráze rybníka jsou staleté mohutné stromy, které nesmírně napomáhají zpevnění hráze. Při povodních v roce 2002 rybník zadržel množství povodňové vody odpovídající ploše 2 300 ha. Hráz vydržela bez jakýchkoliv větších komplikací. Třeboňští rybáři proto r. 2004 nechali v místě bezpečnostního přepadu postavit Krčínovi pomník s vyznačením výšek hladiny při povodních.

Miroslav Šamal, 16.2. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Stará Hlína

Místa v okolí

 kaple
 kaple sv. Víta
 kaple Panny Marie
 vodárenská věž
 Fuglhaus
 Lomnice nad Lužnicí
 městské opevnění
 dům U koníčka
 Třeboň
 radnice
 mariánský sloup
 pivovar
 výklenková kaple
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Jemčina
 Stráž nad Nežárkou
 kostel sv. Václava
 Hamr
 Provod, Prochod
 Zvíkov u Lišova
 Horusický rybník
 Švamberk
 Lásenice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Babky
 výklenková kaplička
 sokolovna
 Chlum u Třeboně
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Ledenice
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Kardašova Řečice
 Rýdův kopec
 Hvozdno
 boží muka
 Dolní Bukovsko
Kontaktní informace
Infocentrum Třeboň
Masarykovo náměstí 103
Třeboň
39701
Tel: +420 384 721 169
http://www.trebon-mesto.cz
info@iks.tbnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 5016
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama