Největší rybník na území ČR založený v letech 1584-1590 Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan. Původně byla jeho rozloha dvojnásobná. Hráz rybníka je dlouhá asi 2 430 m a vysoká místy až 10 m. V bezpečnostním přepadu Krčínův pomník z r. 2004 připomíná ničivou povodeň z r. 2002.
Hlavní obrázek místa
Rybník Rožmberk z hráze
© Jiří Špaček, 08/2012
Rybník Rožmberk je přístupný jak pohodlně autem až na hráz, tak i po turistických značkách, které vedou kolem celé vodní plochy. Nikdo jistě neodolá procházce po velmi dlouhé hrázi tohoto romantického i historického díla.
Miroslav Šamal, 16.2. 2007
historie

Rybník Rožmberk, náš největší rybník vznikl mezi léty 1584 1590 pod vedením rožmberského stavitele Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan. Původní rybník podle dochovaných pramenů měl velikost až dvojnásobku dnešního rybníka a sahal prý až ke Staré a Nové Hlíně a kTřeboni. Rybník Rožmberk má dnes 2 430m dlouhou hráz o výšce až 10 metrů. Šířka hráze v patě činí 55 m a v koruně 11 m. Množství zadržované vody představuje 6,2 miliónu metrů krychlových. Původní vodní plocha po výstavbě činila cca 1 000 ha. Dnes je méně než poloviční - 489 ha. Po celé délce hráze rybníka jsou staleté mohutné stromy, které nesmírně napomáhají zpevnění hráze. Při povodních v roce 2002 rybník zadržel množství povodňové vody odpovídající ploše 2 300 ha. Hráz vydržela bez jakýchkoliv větších komplikací. Třeboňští rybáři proto r. 2004 nechali v místě bezpečnostního přepadu postavit Krčínovi pomník s vyznačením výšek hladiny při povodních.

Miroslav Šamal, 16.2. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Stará Hlína

Místa v okolí

 kaple sv. Víta
 vodárenská věž
 Fuglhaus, Flughaus
 městské opevnění
 Lomnice nad Lužnicí
 dům U koníčka
 Třeboň
 radnice
 mariánský sloup
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Jemčina
 Stráž nad Nežárkou
 kostel sv. Václava
 Hamr
 Provod, Prochod
 Zvíkov u Lišova
 Horusický rybník
 Švamberk
 Lásenice
 Babky
 Chlum u Třeboně
 sokolovna
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Ledenice
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Kardašova Řečice
 Rýdův kopec
 boží muka
 Dolní Bukovsko
Kontaktní informace
Infocentrum Třeboň
Masarykovo náměstí 103
Třeboň
39701
Tel: +420 384 721 169
http://www.trebon-mesto.cz
info@iks.tbnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 5016
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama