Holašovice jsou dokladem jihočeského selského baroka 2. pol. 19. st. Poprvé byly zmíněny r. 1263, Václavem II. byly darovány klášteru ve Vyšším Brodě. Po morové epidemii byly osídleny německými obyvateli. Náves je zapsána do seznamu UNESCO.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 2/2007
Vesnice Holašovice ležící uprostřed klidné krajiny jihočeských Blat na severním okraji Blanenského lesa je typickou ukázkou architektury tzv. selského baroka v jižních Čechách.
9.11. 2003
historie

Vesnice Holašovice se nachází na severním okraji východního hřebene pohoří Blanský les, na úpatí kopce "Skalka", v nadmořské výšce 494m, 14,5 km západně od Českých Budějovic. Název vesnice vypovídá, že se zde usídlili Holasici, tj. lidé Holase šlechtice zakladatele. Došlo k tomu v období tzv. vnitřní kolonizace v prvé polovině 13. století. Přesný datum založení není znám. První historická zmínka o Holašovicích, je k roku 1263, důležitý mezník v životě vesnice byl rok rok 1292, kdy je český král Václav II. daroval spolu s několika okolními vesnicemi cisteriánskému klášteru ve Vyšším Brodě. V jeho držení byl až do roku 1848, do zrušení roboty v Čechách. Během staleté historie postihla vesnici řada pohrom. Za husitských válek se stala jako církevní majetek terčem útoků husitů. Největší pohroma postihla Holašovice v letech 1520 - 1525, kdy velká epidemie moru řádila v okolí Českých Budějovic. Epidemii v Holašovicích přežily…  číst dále

www.holasovice.cz, 9.11. 2003

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Jankov

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 návesní kaple
 Kluk
 boží muka
 Chlum
 Kuglvajt
 Staré Machovice
 Machovice
 Suchá
 Doubíčko
 Vildštejn
 panský dům
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 kaplička Panny Marie
 archeopark Netolice
 Kudrnův dům
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 kostel sv. Václava
 Houžná
 Dívčí Kámen
 Poděhusy
 Třísov
 kaplička Panny Marie
 Třísovská lípa
 Sedlec
 Kleť
 Boršov
 hradiště Záluží
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 barokní kamenný most
 Kratochvíle
 dvůr Vondrov
 Poříčí
 Maškovec
 Ohrada
 Rábín
 ZOO Ohrada
 Kubatův pomník
 Chvalšiny - MPZ
 Štěkře
 Červený Dvůr
 Granátník
 kaple Panny Marie
 solnice
 Solní brána
 biskupská rezidence
 Rabenštejnská věž
 kostel sv. Markéty
 Černá věž
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 boží muka
 Hluboká nad Vltavou
 Lomec
 Plavnice
 Bartochov
 Holkov
 Kamenná věž
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 1704
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama