Skalní vyhlídku vystupující z lesa Oderských vrchů, která je nejvyšším místem dávného lomu, obyvatelé okolních obcí navštěvovali a bělili vápnem, od čehož získala i svůj název. V současnosti se nachází na území Vojenského újezdu Libavá a je přístupná pouze 1. května v rámci akce Bílý kámen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Severovýchodně od Velké Bystřice se z Hanácké roviny zvedají Oderské vrchy porostlé rozsáhlými lesy, které toto město převyšují o víc jak 400 metrů nadmořské výšky. Těsně pod vrcholem tohoto pohoří září z lesů do daleka jasný, bílý bod zvaný Bílý kámen, z něhož je krásný výhled na rovinu Hané s dominující Olomoucí. Nad skálou Bílý kámen se rozkládá rozlehlá, zvlněná krajina vojenského újezdu Libavá, která bývá částečně přístupná pouze v jeden den několik hodin při příležitosti konání stejnojmenné cyklistické akce, jež se koná převážně pouze jednou ročně, a to 1. května. Pokud se chcete na toto místo s čistou přírodou netknutou moderní civilizací a turistickým ruchem podívat, je vhodné se předem o akci dobře informovat, panují zde totiž přísná pravidla. Nejvhodnější je zajistit si dopravu jízdního kola k okraji prostoru, kde dostanete vstupenku a informační leták s mapkou a odtud pokračovat na kole (je nutné mít cyklistickou přilbu, bez níž vás dál nevpustí). Můžete jít i pěšky, ale pokud chcete vidět víc než pouze výhled z Bílého kamene, tak tuto variantu nedoporučuji vzhledem ke vzdálenosti a časovému omezení.
Luděk Vláčil, 10.5. 2016
historie

Skalisko Bílý kámen vystupující z prudké stráně z lesního porostu je nejvyšším místem dávného lomu, v němž odedávna těžili kámen převážně obyvatelé nedalekých, dnes již zaniklých obcí Jestřabí a Varhoště. Toto místo bylo již odedávna cílem výletů obyvatel blízkých obcí z hanáckých rovin, což dokládají i dobové fotografie z počátku 20. století. Lidé skálu pravidelně natírali vápnem a tak byla viditelná až z kopců protilehlé Drahanské vrchoviny. K bílé barvě kamene se také váže pověst o chudém tátovi rodiny, zlém čertu a chytré ženě, která přetřením černého kamene na bílý zachránila muži jeho duši před peklem. V 50. letech 20. století se místo stalo součástí vojenského výcvikového prostoru Libavá, což znamenalo konec nejen bělení skály, výstupům na tuto vyhlídku i výpravám do celé této části Oderských vrchů. Po odchodu sovětské armády se začaly, stále častěji, ozývat hlasy zejména od starších obyvatel Velké Bystřice…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.akcebilykamen.cz a další, 18.5. 2016

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Daskabát
 Jestřabí (Habicht)
 Otěhřiby
 rychta
 Bores
 kostel sv. Josefa
 Božka
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 Lazníčky
 Velká Střelná
 Hluboký
 boží muka
 Velká Střelná
 Tršice
 socha žáby
 fort II Radíkov
 radnice
 Zákřov
 Velká Bystřice
 vysílač Radíkov
 kaple sv. Donáta
 Betlémská kaple
 boží muka
 kaple sv. Praxedy
 fojtství
 Veselíčko
 kaple sv. Kunhuty
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 kaplička
 Lazníky
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 dům Jiřího Wolkera
 kaple sv. Floriana
 hradiště Obírka
 boží muka
 kaple sv. Bartoloměje
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Penčičky
 fort V
 Dolany
 dvoupatrový most
 kaple
 fort IV
 větrný mlýn
 Buk
 Čekyně II
 kaple sv. Urbana
 Velký Týnec
 fort Va
 Husův sbor
 Čekyně I
 sousoší Kalvárie
 zvonička
 Drahotuše
 kaplička
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 městské opevnění
 Lipník nad Bečvou
 obecní špitál
 zvonice
 synagoga
 kaple sv. Matouše
 fort II
 kostel sv. Havla
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 Floriánská kašna
 Vsisko
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Josefa
 Tepenec
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Urbana
 větrný mlýn
 kamenný most
 mlýnský náhon
 Prosenice
 kaple Panny Marie
 obecní kaplička
 kostel sv. Floriána
 Čekyně
 kaple sv. Alfonse
 socha Panny Marie
 Bělá
 fort VII
 Grygov
 Kokory
 Žeravice
 nádražní budova
 kaple Panny Marie
 Potštát
 kaple sv. Marka
 dobytčí tržnice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Kokory
 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 Klášterní Hradisko
 fort VIII
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 vojenský hřbitov
 Moravská Loděnice
 Salzerova reduta II
 sochy Herkulů
 Arcibiskupský palác
 Podkova
 Korunní pevnůstka
 Kašna Tritónů
 Hlinsko
 Majetín
 socha Panny Marie
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Těšíkovská kyselka
 Blatecký mlýn
 Kladníky
 Stará Voda
 zvonkohra
 kostel sv. Vavřince
 Pavlovice u Přerova
 Kladníky
 Zelená budka
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 mariánský sloup
 Šternberk
 vodní mlýn
 boží muka
 zvonice
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 zvonice
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 Nenakonice
 boží muka
 socha sv. Iva
 kostel Všech svatých
 domovní portál
Základní informace místa
ID místa: 12804
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama