Kaple postavena roku 1883 v novogotickém stylu. Zajímavostí je její obrácené orientování, hlavním vchodem k severovýchodu a oltářem k jihozápadu. Kaple je jednolodní stavba se čtvercovým presbytářem a štíhlou hranolovou věží ve vstupním průčelí.
Hlavní obrázek místa
Kaple Nejsvětější Trojice ve Štikově
© Pavel Vítek 09/2010
Štikov je místní část města Nová Paka. Leží cca 2,5 km východně od centra města. Kaple Nejsvětější Trojice je místní dominantou. Od kaple je krásný rozhled na hrad Pecku, Zvičinu a až na Krkonoše.
Pavel Vítek, 25.10. 2010
historie

Kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v roce 1883 v novogotickém stylu stavitelem Františkem Volfem z Nové Paky. Jedná se o jednolodní stavbu se čtvercovým presbytářem. Zajímavostí této stavby je její obrácené orientování, hlavním vchodem k severovýchodu a oltářem k jihozápadu. Hlavní vchod do kaple je veden podvěžím štíhlé věže.

Pavel Vítek, 25.10. 2010

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Štikov

Místa v okolí

 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Kozinec
 Levínská Olešnice
 Levín
 Pecka
 Ždírec
 mariánský sloup
 Stav
 Mokřice
 Žďár
 zvonička
 kříž
 boží muka
 panská hájovna
 dub letní
 Choteč
 Kumburk
 Studenec
 Lázně Bělohrad
 Dřevěnice
 Hrádek u Vřesníka
 Mlázovice
 kostel sv. Jiří
 Bradlec
 Kamenice
 Hrad u Bezníka
 fara
 Konecchlumí
 Kovač
 Železnice
 Chloumky
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Ostroměř
 Hradišťko
 Valdštejnská lodžie
 Tábor
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Holovousy
 Alainova věž
 Lomnice nad Popelkou
 Kundratice
 Šluspárk
 Čeřov
 Tuř
 kostel sv. Jakuba
 Čeřovka
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 zvonice
 Miletín
 Horní Branná
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Kláštenec
 kostel sv. Mikuláše
 Jilemnice
 Obora
 Podhůří
 Bradlo
 synagoga
 Plátenický dům
 Valdická brána
 vodárenská věž
 kaple sv. Anny
 Hořice
 Hořice
 Kozlov
 radnice
 Košťálov
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Nové Zámky
 Brada
 Hořice
 Milíčeves
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Matouše
 Arnultovice
 Fořt
 Loukov
 Sytový
 Bílé Poličany
 Rudník
 Rudník
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 fara
 Koštofrank
 evangelický kostel
 Semily
Základní informace místa
ID místa: 9487
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama