Nevýrazné zbytky tvrze postavené v pol. 15. století snad Hynkem Čertem z Olešnice, krátce poté zanikla. Dochována pouze západní hrana tvrziště, zbytek narušen stavbou železnice.
Hlavní obrázek místa
Zanikající tvrziště
Jen nepatrné zbytky zůstávají.
© Marek Skýpala 07/2006
Dnešních časů se dočkalo pouze torzo tvrziště – západní hrana o délce 25 m, neboť ostatek byl silně poškozen při výstavbě železniční trati z Liberce do Hradce Králové. Nalézti místo tvrze není nijak obtížné. Jedná se o jižní části náspu při železničním viaduktu , který se tyčí nad silničkou z Levínské Olešnice do osady Levín.
21.7. 2006
historie

dějiny tvrze

Ves Olešnice je připomínána ve 14. století, ještě v následujícím století však byla součástí panství nedalekého hradu Levína. Po jeho zániku tvořila Olešnice nakrátko samostatný statek patřící zřejmě Hašku Čertovi z Olešnice připomínaný roku 1449. Krátce poté ztratila Olešnice samostatnost a nebyl tedy důvod udržovat zde panské sídlo.

Zany, 22.7. 2006

Půdorys místa

plán tvrziště
© Z. Fišera, 1997 (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Levínská Olešnice

Místa v okolí

 Levín
 Žďár
 boží muka
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 Ždírec
 Kozinec
 dub letní
 kostel sv. Vavřince
 Studenec
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Kumburk
 Pecka
 mariánský sloup
 fara
 Stav
 Mokřice
 městská spořitelna
 Bradlec
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Branná
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 Kundratice
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Jilemnice
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevěnice
 Plátenický dům
 kaple sv. Anny
 Choteč
 kostel sv. Jiří
 Podhůří
 Hrádek u Vřesníka
 Lázně Bělohrad
 Lomnice nad Popelkou
 Tábor
 Košťálov
 Železnice
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Jiljí
 Mlázovice
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Železnice
 Alainova věž
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Štěpanice
 Víchová
 Kláštenec
 Kamenice
 kostel sv. Jakuba
 Sytový
 Loukov
 Mladkovský hrádek
 smírčí kříž
 Hostinné
 Valdštejnská lodžie
 Konecchlumí
 radnice
 děkanství
 morový sloup
 Fořt
 Kozlov
 Bradlo
 Kovač
 Arnultovice
 Žalý
 Čeřov
 Nové Zámky
 Čeřovka
 Roprachtice
 Šluspárk
 Rudník
 Brada
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 Koštofrank
 Škodějov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Rudník
 fara
 Tuř
 Semily
 zvonice
 Miletín
 evangelický kostel
 Purkhybl
 U borovice
 Masarykova vyhlídka
 Roztoky u Semil
 Bílé Poličany
 Jesenný
Základní informace místa
ID místa: 4432
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama