Původní gotický kostel z roku 1357 přestavěn barokně v l. 1783–87. Po požáru r. 1843 upraven pseudogoticky. Poslední opravy na přelomu 20. a 21. století.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 8/2010
Město Nová Paka se nachází 15 km severovýchodně od Jičína. Leží na hlavní silnici č. 16, která spojuje Prahu s Krkonošemi. Kostel sv. Mikuláše se nachází v centru města na Masarykově náměstí.
Pavel Vítek, 1.11. 2010
popis

Kostel sv. Mikuláše je jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem. Sakristie je umístěna na severní straně chrámové lodě. Nad západním průčelím kostela vyzdvižena hranolovitá věž. V průčelí kostela po pseudogotické úpravě umístěny v nikách kamenné sochy světců, které pocházejí z 2. poloviny 18. století. Vybavení interiéru kostela pochází částečně z konce 18. století, převážně však ze století devatenáctého. Cínová křtitelnice je datována rokem 1662 a pochází z některého z kostelů z Nového Města pražského.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 1.11. 2010

historie

První zmínka o Nové Pace pochází z roku 1357, kdy se ale ještě nazývala Mladá Paka. Z té doby také pochází první zmínka o kostelu svatého Mikuláše, který však v té době byl již kostelem farním. Původní gotický kostel byl v letech 1783–1787 barokně přestavěn. Při této přestavbě došlo k jeho zvětšení, byla přistavěna věž a nová sakristie. Roku 1827 kostel vyhořel. V roce 1843 byl opraven, přičemž průčelí a věž upraveny pseudogoticky. Dalšími opravami kostel prošel v roce 1872 a 1895. Posledními opravy byly uskutečněny na přelomu 20. a 21. století.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 1.11. 2010

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Nová Paka

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Levín
 Levínská Olešnice
 Ždírec
 Kozinec
 Žďár
 zvonička
 kříž
 boží muka
 panská hájovna
 dub letní
 Stav
 Kumburk
 Mokřice
 Studenec
 Pecka
 mariánský sloup
 Dřevěnice
 Choteč
 kostel sv. Jiří
 Bradlec
 Lázně Bělohrad
 Mlázovice
 Hrádek u Vřesníka
 Kamenice
 Železnice
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Konecchlumí
 Tábor
 Hrad u Bezníka
 Kovač
 Valdštejnská lodžie
 Lomnice nad Popelkou
 Alainova věž
 Kundratice
 Kláštenec
 Čeřov
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 Čeřovka
 Chloumky
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Ostroměř
 Košťálov
 Hradišťko
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Kozlov
 Špitál
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Tuř
 Sobčice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Valdická brána
 vodárenská věž
 Holovousy
 Plátenický dům
 Podhůří
 Brada
 kostel sv. Jakuba
 Šluspárk
 Obora
 Loukov
 Sytový
 zvonice
 Miletín
 smírčí kříž
 Milíčeves
 Hostinné
 děkanství
 radnice
 morový sloup
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Hořice
 Hořice
 Vokšice
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 radnice
 Fořt
 Hořice
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Koštofrank
 Pustohrad u Hořic
 Semily
 Jičíněves
 Jičíněves
 Bílé Poličany
 kostel sv. Matouše
 Masarykova vyhlídka
 Purkhybl
 Myší skála
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nová Paka
Masarykovo náměstí 15
509 01 Nová Paka
Tel: 493 723 651
http://www.farnostnp.wz.cz
farnostnp@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9505
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama