Původní gotický kostel z roku 1357 přestavěn barokně v l. 1783–87. Po požáru r. 1843 upraven pseudogoticky. Poslední opravy na přelomu 20. a 21. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Nové Pace.
Pohled na kostel od jihozápadu
© Pavel Vítek 09/2010
Město Nová Paka se nachází 15 km severovýchodně od Jičína. Leží na hlavní silnici č. 16, která spojuje Prahu s Krkonošemi. Kostel sv. Mikuláše se nachází v centru města na Masarykově náměstí.
Pavel Vítek, 1.11. 2010
popis

Kostel sv. Mikuláše je jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem. Sakristie je umístěna na severní straně chrámové lodě. Nad západním průčelím kostela vyzdvižena hranolovitá věž. V průčelí kostela po pseudogotické úpravě umístěny v nikách kamenné sochy světců, které pocházejí z 2. poloviny 18. století. Vybavení interiéru kostela pochází částečně z konce 18. století, převážně však ze století devatenáctého. Cínová křtitelnice je datována rokem 1662 a pochází z některého z kostelů z Nového Města pražského.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 1.11. 2010

historie

První zmínka o Nové Pace pochází z roku 1357, kdy se ale ještě nazývala Mladá Paka. Z té doby také pochází první zmínka o kostelu svatého Mikuláše, který však v té době byl již kostelem farním. Původní gotický kostel byl v letech 1783–1787 barokně přestavěn. Při této přestavbě došlo k jeho zvětšení, byla přistavěna věž a nová sakristie. Roku 1827 kostel vyhořel. V roce 1843 byl opraven, přičemž průčelí a věž upraveny pseudogoticky. Dalšími opravami kostel prošel v roce 1872 a 1895. Posledními opravy byly uskutečněny na přelomu 20. a 21. století.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 1.11. 2010

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Nová Paka

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Levín
 Levínská Olešnice
 Ždírec
 Kozinec
 Žďár
 zvonička
 kříž
 boží muka
 panská hájovna
 dub letní
 Stav
 Kumburk
 Mokřice
 Studenec
 Pecka
 mariánský sloup
 Dřevěnice
 Choteč
 Bradlec
 kostel sv. Jiří
 Lázně Bělohrad
 Mlázovice
 Hrádek u Vřesníka
 Kamenice
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 fara
 Konecchlumí
 Tábor
 Hrad u Bezníka
 Valdštejnská lodžie
 Lomnice nad Popelkou
 Alainova věž
 Kovač
 Kundratice
 Kláštenec
 Čeřov
 městská spořitelna
 Čeřovka
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 Chloumky
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Ostroměř
 Košťálov
 Hradišťko
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Kozlov
 Špitál
 Tuř
 Sobčice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Valdická brána
 Holovousy
 Plátenický dům
 Podhůří
 Brada
 kostel sv. Jakuba
 Šluspárk
 Obora
 Loukov
 zvonice
 Miletín
 Sytový
 Milíčeves
 smírčí kříž
 děkanství
 radnice
 Hostinné
 morový sloup
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Hořice
 Hořice
 Vokšice
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 radnice
 Fořt
 Hořice
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Koštofrank
 Pustohrad u Hořic
 Semily
 Jičíněves
 Jičíněves
 Bílé Poličany
 kostel sv. Matouše
 Masarykova vyhlídka
 Purkhybl
 Myší skála
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nová Paka
Masarykovo náměstí 15
509 01 Nová Paka
Tel: 493 723 651
http://www.farnostnp.wz.cz
farnostnp@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9505
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama