Pozůstatky po hradu, který vznikl před r. 1333. R. 1421 připojen ke Kumburku. Důsledkem toho rychle pustl. Dochováno dobře čitelné lichoběžné jádro, před ním předhradí, celý hrad obklopen mohutným příkopem a valem.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu
© Filip Matoušek 3/2002

Hrad Levín

Mezi Pakou a Olešnicí Levínskou táhne se horský hřeben, který se na dvou místech sedly prohýbá a skorem všude lesem porostlý jest. Na úpatí jeho při západním konci Olešnice a za vsí Podlevín, totiž od této na oné straně hory vybíhá strmý ostroh, na němž někdy Levínský hrad stával. Jsa od ostatní výšiny příkopem zavřen a nad to strmými stráňemi zpevněn, byl na onen čas sídlem velice tvrdým. Stará cesta, kterouž se k němu jezdívalo a chodívalo, posud jde volně do vrchu a točíc se před samým příkopem, jde podle něho a pokračuje pak do lesa ke vsi Podlevínu. Přešlo-li se od té cesty přes příkop dvojí, vstupovalo se na přehradí, nyní jako celé hradiště lesem zarostlé, na němž se na severní a východní straně rozvalené hradby, t.j. náspy kamení a rumu spatřují. Na ostatních stranách náspů není, buď že již rozebrány před lety aneb že tu byly toliko dřevěné hradby. Zadní hrad oddělen jest od předhradí hlubokým příkopem a obsahoval stavení do trojhranu založené, z něhož zbyly základy rumem a kamením zasuté. Nad ním k severovýchodní straně jest dvorek čtverhranný. Jak se zdá, založen jest hrad Levín od potomka nějakého pana Nakoslava (r. 1239) a syna jeho Načerata z Brady, kteří lva na svém štítě nosili. A zajisté má týž znak Naček z Levína, který se r. 1333 dne 19. prosince v listu na prodej Kostomlat připomíná. Snad jest i zakladatelem hradu, poněvadž se r. 1318 Načeratem z Konecchlumě nazývá. Roku 1355 byl již mrtev, a vdova jeho Marta seděla na věně svém buď v Konecchlumě nebo jinde. Roku 1363–1375 seděl zde Jakub z Levína rodu neznámého, který měl druhý hlas podací kostelního v Olešnici, děle se oň s vladykami Žďárskými. Od roku 1380 seděl na Levíně Zdeněk z Hustířan jinak z Levína řečený, který se až do roku 1404 jako spolupatron kostelů v Olešnici a Poličanech připomíná. Snad jest on a Zdeněk z Levína, jenž byl…  číst dále
Informační vitrína na místě, 2.7. 2006
historie

Levín

Šlechtický hrad stával na srázném ostrohu nad levým břehem říčky Olešky. Byl s největší pravděpodobností založen potomky Pakoslava nebo jeho syna Načerata z Brady, snad Načkem, který se roku 1318 píše z Konecchlumí, ale roku 1333 již z Levína. To je zároveň i nejstarší zmínka o hradě. V roce 1355 byl již mrtev, jestli hrad připadl vdově Martě nevíme. Jisté je, že zde v letech 1363–1375 seděl Jakub z Levína (neznámého rodu) a v letech 1380–1421 Zdeněk z Hustířan a na Levíně. V roce 1449 se v souvislosti s Levínem objevuje Petr z Kopidlna, není však jisté, že se v jeho případě jednalo skutečně o tento Levín a ne o Levín na Chlumecku. Hrad byl totiž roku 1421 připojen ke kumburskému panství, následně byl opuštěn a již během husitských válek zpustl. V 16. století byl zřejmě v takovém stavu, že se nevyskytuje ani jako zřícenina v zápisech z té doby. Dispozice hradu…  číst dále

vladimír kotek , 16.3. 2010

Půdorys místa

Půdorys hradu
© T. Tomíček a J. Úlovec (In Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky I., LIBRI 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Levínská Olešnice

Místa v okolí

 Levínská Olešnice
 Ždírec
 Žďár
 zvonička
 kříž
 boží muka
 panská hájovna
 dub letní
 kostel sv. Vavřince
 Kozinec
 kostel sv. Mikuláše
 Prklín
 Studenec
 smírčí kříž
 Kumburk
 Stav
 Pecka
 mariánský sloup
 Mokřice
 Bradlec
 fara
 Kundratice
 městská spořitelna
 Dřevěnice
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 kostel sv. Jiří
 Horní Branná
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Choteč
 Plátenický dům
 Lomnice nad Popelkou
 Tábor
 Hrádek u Vřesníka
 Podhůří
 Lázně Bělohrad
 Železnice
 Košťálov
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Alainova věž
 Kláštenec
 Mlázovice
 Kamenice
 Sytový
 Víchová
 Loukov
 Hrad u Bezníka
 Vrchlabí
 Dolní Štěpanice
 Valdštejnská lodžie
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov
 Mladkovský hrádek
 Konecchlumí
 kostel sv. Jakuba
 Čeřov
 Kovač
 Čeřovka
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Fořt
 Žalý
 Brada
 Roprachtice
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 Chloumky
 Koštofrank
 Arnultovice
 Škodějov
 Tuř
 Semily
 Šluspárk
 kostel sv. Josefa
 U borovice
 Masarykova vyhlídka
 zvonice
 Miletín
 Vokšice
 Purkhybl
 Roztoky u Semil
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Jesenný
 Bílé Poličany
Základní informace místa
ID místa: 557
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama