Pozůstatky po hradu, který vznikl před r. 1333. R. 1421 připojen ke Kumburku. Důsledkem toho rychle pustl. Dochováno dobře čitelné lichoběžné jádro, před ním předhradí, celý hrad obklopen mohutným příkopem a valem.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu
© Filip Matoušek 3/2002

Hrad Levín

Mezi Pakou a Olešnicí Levínskou táhne se horský hřeben, který se na dvou místech sedly prohýbá a skorem všude lesem porostlý jest. Na úpatí jeho při západním konci Olešnice a za vsí Podlevín, totiž od této na oné straně hory vybíhá strmý ostroh, na němž někdy Levínský hrad stával. Jsa od ostatní výšiny příkopem zavřen a nad to strmými stráňemi zpevněn, byl na onen čas sídlem velice tvrdým. Stará cesta, kterouž se k němu jezdívalo a chodívalo, posud jde volně do vrchu a točíc se před samým příkopem, jde podle něho a pokračuje pak do lesa ke vsi Podlevínu. Přešlo-li se od té cesty přes příkop dvojí, vstupovalo se na přehradí, nyní jako celé hradiště lesem zarostlé, na němž se na severní a východní straně rozvalené hradby, t.j. náspy kamení a rumu spatřují. Na ostatních stranách náspů není, buď že již rozebrány před lety aneb že tu byly toliko dřevěné hradby. Zadní hrad oddělen jest od předhradí hlubokým příkopem a obsahoval stavení do trojhranu založené, z něhož zbyly základy rumem a kamením zasuté. Nad ním k severovýchodní straně jest dvorek čtverhranný. Jak se zdá, založen jest hrad Levín od potomka nějakého pana Nakoslava (r. 1239) a syna jeho Načerata z Brady, kteří lva na svém štítě nosili. A zajisté má týž znak Naček z Levína, který se r. 1333 dne 19. prosince v listu na prodej Kostomlat připomíná. Snad jest i zakladatelem hradu, poněvadž se r. 1318 Načeratem z Konecchlumě nazývá. Roku 1355 byl již mrtev, a vdova jeho Marta seděla na věně svém buď v Konecchlumě nebo jinde. Roku 1363–1375 seděl zde Jakub z Levína rodu neznámého, který měl druhý hlas podací kostelního v Olešnici, děle se oň s vladykami Žďárskými. Od roku 1380 seděl na Levíně Zdeněk z Hustířan jinak z Levína řečený, který se až do roku 1404 jako spolupatron kostelů v Olešnici a Poličanech připomíná. Snad jest on a Zdeněk z Levína, jenž byl…  číst dále
Informační vitrína na místě, 2.7. 2006
historie

Levín

Šlechtický hrad stával na srázném ostrohu nad levým břehem říčky Olešky. Byl s největší pravděpodobností založen potomky Pakoslava nebo jeho syna Načerata z Brady, snad Načkem, který se roku 1318 píše z Konecchlumí, ale roku 1333 již z Levína. To je zároveň i nejstarší zmínka o hradě. V roce 1355 byl již mrtev, jestli hrad připadl vdově Martě nevíme. Jisté je, že zde v letech 1363–1375 seděl Jakub z Levína (neznámého rodu) a v letech 1380–1421 Zdeněk z Hustířan a na Levíně. V roce 1449 se v souvislosti s Levínem objevuje Petr z Kopidlna, není však jisté, že se v jeho případě jednalo skutečně o tento Levín a ne o Levín na Chlumecku. Hrad byl totiž roku 1421 připojen ke kumburskému panství, následně byl opuštěn a již během husitských válek zpustl. V 16. století byl zřejmě v takovém stavu, že se nevyskytuje ani jako zřícenina v zápisech z té doby. Dispozice hradu…  číst dále

vladimír kotek , 16.3. 2010

Půdorys místa

Půdorys hradu
© T. Tomíček a J. Úlovec (In Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky I., LIBRI 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Levínská Olešnice

Místa v okolí

 Levínská Olešnice
 Ždírec
 Žďár
 zvonička
 kříž
 boží muka
 panská hájovna
 dub letní
 kostel sv. Vavřince
 Kozinec
 kostel sv. Mikuláše
 Studenec
 smírčí kříž
 Kumburk
 Stav
 Pecka
 mariánský sloup
 Bradlec
 Mokřice
 fara
 Kundratice
 městská spořitelna
 Dřevěnice
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 kostel sv. Jiří
 Horní Branná
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Choteč
 Plátenický dům
 Lomnice nad Popelkou
 Tábor
 Hrádek u Vřesníka
 Podhůří
 Lázně Bělohrad
 Košťálov
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Alainova věž
 Železnice
 Kláštenec
 Mlázovice
 Kamenice
 Sytový
 Hrad u Bezníka
 Víchová
 Loukov
 Dolní Štěpanice
 Vrchlabí
 Valdštejnská lodžie
 Vrchlabí
 Tři domky
 Kozlov
 kostel sv. Vavřince
 Konecchlumí
 Mladkovský hrádek
 kostel sv. Jakuba
 Čeřov
 Čeřovka
 Kovač
 Hostinné
 děkanství
 smírčí kříž
 radnice
 morový sloup
 Fořt
 Brada
 Žalý
 synagoga
 Roprachtice
 Valdická brána
 Chloumky
 Koštofrank
 Arnultovice
 Škodějov
 Tuř
 Semily
 Šluspárk
 kostel sv. Josefa
 U borovice
 Masarykova vyhlídka
 zvonice
 Miletín
 Vokšice
 Purkhybl
 Roztoky u Semil
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Jesenný
 Bílé Poličany
Základní informace místa
ID místa: 557
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama