Pozdně románský kostel byl postaven patrně r. 1226, kdy byl vysvěcen. Na poč. 17. stol. zpustlý, r. 1606 byl opraven. V průběhu dalších let zchátral - poč. 20. stol. byl určen k demolici. R. 1912 byl celkově opraven. R. 1958 zapsán mezi národní kulturní památky ČR. V l. 2005-10 prošel rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba
© Václav Hodek 04/2004
Kostel sv. Jakuba Většího v Ostrově naleznete na hřbitově přímo u silnice směrem při výjezdu z města na Karlovy Vary. Jde o jednolodní stavbu z let 1224 - 1226 s románským ústupkovým portálem, raně gotickou klenbou a fragmenty maleb kněžiště a nástěnnými malbami s renesančního a raně barokního období. Pěšky dojdete na místo nejlépe přes zámecký park ze starého náměstí. Parkovat lze v okolí hřbitova.
9.4. 2004

  historie

  Kostel sv. Jakuba Většího v Ostrově
  Pozdně románský kostel sv. Jakuba Většího, dnes hřbitovní, plnil původně funkci farního kostela. Byl postaven na vyvýšenině, na jakémsi ostrově, obklopen říčkou Bystřicí. Okolo ležela původní trhová osada zvaná Zlawkow werde - Slávkův Ostrov. Jde o nejstarší stavební památku města dokládající první osídlení a osadu, nad jejímž kostelem měl patronátní právo klášter v Oseku. Původně se snad jednalo

  Václav Hodek, E. Horáková ze zdrojů Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1978; http://cs.wikipedia.org; www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz, 9.4. 2004
  Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy
  Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se,

  E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 2.10. 2012

  popis

  Pozdně románský jednolodní kostel z lomového zdiva, se čtvercovým presbytářem (nad kterým byla původně zřejmě plánovaná chórová věž), na střeše kostela je zvonička. Nároží hlavního průčelí kostela a presbytáře jsou zpevněna armováním z pískovcových kvádrů a opěrnými pilíři. Na severní straně lodi kostela je románský ústupkový portál (z let 1220-1230), půlkruhově zakončený. Vchod v hlavním

  E. Horáková ze zdrojů Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1978, http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz, 7.11. 2012

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © Anežka Merhautová: Raně středověká architektura v Čechách, Academia, Praha 1971
  Obrázek
  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

  Místa v okolí

   Ostrov
   mariánský sloup
   radnice
   Mořičov
   Hájek
   Rudá věž smrti
   Květnová
   Květnová
   Radošov
   Velichov
   Lázně Kyselka
   Dalovice
   Dalovice
   Dalovice
   Bučina
   městský hřbitov
   kaple sv. Anny
   Horní hrad
   evangelický kostel
   Skalky skřítků
   Freudenstein
   mincovna
   Šemnická skála
   kostel sv. Jáchyma
   Děpoltovice
   Děpoltovice
   Goethova vyhlídka
   Sadová kolonáda
   Mlýnská kolonáda
   Himlštejn
   Karlovy Vary
   Zámecká kolonáda
   Tržní kolonáda
   kostel sv. Lukáše
   Vřídelní kolonáda
   Jelení skok
   Plešivec
   kostel sv. Kříže
   kostel sv. Urbana
   Jižní prameny
   Jelení pramen
   Diana
   vyhlídka Karla IV.
   Andělská Hora
   Klínovec
   Boží vyhlídka
   Doubí
   Stružná
   Jírov
   Svatošské skály
   Nejdek
   Bražec
   vápenka
   kostel sv. Martina
   Nejdek
   Tisovský vrch
   Perštejn
   Kleinštejn
   Jeskynní vyhlídka
   Blatenský vrch
   Blatenský příkop
   kostel sv. Terezie
   Šumburk
   železárna
   Šumburk
   kaple sv. Anny
   městské hradby
   kostel sv. Václava
   Loket – MPR
   Loket
   radnice
   trojiční sloup
   silniční most
   radnice
  Základní informace místa
  ID místa: 2358
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 12.4.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama