Pozdně románský kostel byl postaven patrně r. 1226, kdy byl vysvěcen. Na poč. 17. stol. zpustlý, r. 1606 byl opraven. V průběhu dalších let zchátral - poč. 20. stol. byl určen k demolici. R. 1912 byl celkově opraven. R. 1958 zapsán mezi národní kulturní památky ČR. V l. 2005-10 prošel rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba
© Václav Hodek 04/2004
Kostel sv. Jakuba Většího v Ostrově naleznete na hřbitově přímo u silnice směrem při výjezdu z města na Karlovy Vary. Jde o jednolodní stavbu z let 1224 - 1226 s románským ústupkovým portálem, raně gotickou klenbou a fragmenty maleb kněžiště a nástěnnými malbami s renesančního a raně barokního období. Pěšky dojdete na místo nejlépe přes zámecký park ze starého náměstí. Parkovat lze v okolí hřbitova.
9.4. 2004
popis

Pozdně románský jednolodní kostel z lomového zdiva, se čtvercovým presbytářem (nad kterým byla původně zřejmě plánovaná chórová věž), na střeše kostela je zvonička. Nároží hlavního průčelí kostela a presbytáře jsou zpevněna armováním z pískovcových kvádrů a opěrnými pilíři. Na severní straně lodi kostela je románský ústupkový portál (z let 1220-1230), půlkruhově zakončený. Vchod v hlavním průčelí a na jižní straně byly prolomeny později. Okna kostela byla nově prolomena (větší než původní) při opravě kostela r. 1606; pouze v presbytáři zachováno jedno původní podlouhlé hrotité okno s hlubokou špaletou. Presbytář je zaklenut raně gotickou křížovou žebrovou klenbou s klínovými žebry, triumfální oblouk je nízký půlkruhový, na jeho jižní straně je prostá barokní kazatelna ze 17. stol. Loď kostela je plochostropá, s dřevěnou trojramennou kruchtou. V presbytáři byly objeveny raně gotické malby, v lodi renesanční figurální malba…  číst dále

E. Horáková ze zdrojů Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1978, http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz, 7.11. 2012

historie

Kostel sv. Jakuba Většího v Ostrově

Pozdně románský kostel sv. Jakuba Většího, dnes hřbitovní, plnil původně funkci farního kostela. Byl postaven na vyvýšenině, na jakémsi ostrově, obklopen říčkou Bystřicí. Okolo ležela původní trhová osada zvaná Zlawkow werde - Slávkův Ostrov. Jde o nejstarší stavební památku města dokládající první osídlení a osadu, nad jejímž kostelem měl patronátní právo klášter v Oseku. Původně se snad jednalo o opevněný kostel, možná pouze ohrazený, případně obehnaný proplétaným plotem. V dalších stoletích se kostelík po založení města na novém místě (zvýšeném levém břehu Bystřice), dostal na předměstí, později zvané "Staré město". Vznik kostela se tradičně uvádí vysvěcením v roce 1226. Tento údaj není patřičně doložený, ale je velmi pravděpodobný vzhledem slohovému charakteru vstupního portálu. Jde o drobný venkovský kostelík s pravoúhlou obdélnou lodí a téměř čtvercovým presbytářem, sklenutým ve 3. čtvrtině 13. století. Některé náznaky v podkroví…  číst dále

Václav Hodek, E. Horáková ze zdrojů Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1978; http://cs.wikipedia.org; www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz, 9.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Anežka Merhautová: Raně středověká architektura v Čechách, Academia, Praha 1971
Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 Ostrov
 mariánský sloup
 radnice
 Mořičov
 Hájek
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 Radošov
 Velichov
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 Dalovice
 Bučina
 Dalovice
 městský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Horní hrad
 evangelický kostel
 Skalky skřítků
 Freudenstein
 boží muka
 mincovna
 nová radnice
 Šemnická skála
 kostel sv. Jáchyma
 Děpoltovice
 Goethova vyhlídka
 Děpoltovice
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Himlštejn
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Tržní kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 Plešivec
 kostel sv. Urbana
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 Diana
 vyhlídka Karla IV.
 Andělská Hora
 Klínovec
 Boží vyhlídka
 Doubí
 Stružná
 Jírov
 Svatošské skály
 Nejdek
 Bražec
 vápenka
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Perštejn
 Klejnštejn
 Jeskynní vyhlídka
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 kostel sv. Terezie
 železárna
 Šumburk
 Šumburk
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 radnice
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
Základní informace místa
ID místa: 2358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama