Původně dřevěná kaple vznikla na tomto místě po roce 1702. Ve druhé polovině 18. století byla přestavěna Černíny z Chudenic na zděnou osmibokou poutní kapli. V roce 1903 přistavěna obdélníková loď. Oltář s obrazem Seslání Ducha Svatého pochází z 18. století. Křížová cesta ke kapli je z roku 1851.
Hlavní obrázek místa
vstup do kaple
© Milan Caha 08/2014
Městem Vlachovo Březí prochází silnice II/144 z Husince do Volyně. Železnice územím města nevede. Kaple sv. Ducha s křížovou cestou se nachází na severním okraji města při ulici Komenského. Prochází tudy z náměstí žlutě značená turistická trasa směrem na Libotyni.
27.2. 2019
historie

Původně dřevěná kaple sv. Ducha byla vybudována na návrší nad městem Vlachovo Březí pro kopii obrazu Panny Marie Svatodušské (originál obrazu je v bazilice Sancta Maria Maggiore v Římě), který roku 1702 daroval řádový bratr Jan Faltýn zdejší farnosti. Na jejím místě byla ve druhé polovině 18. století postavena Černíny z Chudenic zděná osmiboká poutní kaple. V roce 1903 k ní byla přistavěna malá obdélníková loď. Při této přístavbě byla vyzdobena nástropními malbami kopule kaple. Oltář s obrazem Seslání Ducha Svatého pochází z 18. století. Vedle oltáře je umístěn obraz z bitvy u Hradce Králové roku 1866 jako poděkování za návrat místních občanů, kteří se této bitvy účastnili.

Milan Caha (zdroj: http://www.sumava.cz/objekt_az/8682-kaple-sv-ducha-vlachovo-brezi/), 6.1. 2019

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vlachovo Březí

Místa v okolí

 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Chocholatá Lhota
 Lipovice
 Želibořice
 dům č. p. 42
 Budkov
 Hrádek u Husince
 Zálezly
 Dub
 Královácký kámen
 Drslavice
 Helfenburk
 Tourov
 kostel sv. Dominika
 Čepřovice
 Lčovice
 boží muka
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 kostel sv. Jiljí
 Vitějovice
 židovský hřbitov
 Čkyně
 synagoga
 Smrčná
 panský dům
 Bavorov
 Skalice
 radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Volyně
 kaple Dobrá voda
 kostel sv. Anny
 Libín
 Hoštice u Volyně
 dům U jelena
 Nihošovice
 stará radnice
 kašny
 měšťanský pivovar
 radnice
 Vimperk
 Haselburg
 Doubravice u Volyně
 městské opevnění
 Hus
 Čestice
 Čestice
 Boubín
 Kalvarie
 Čestice
 židovský hřbitov
 Putkov
 Drahonice
 Boubínský prales
 Cehnice
 Skočice
 Dřešínek
 kaple sv. Jana a Pavla
 Němčice
 Dobrš
 Kbíl
 panský dům
 Hoslovice
 Kdanský dvůr
 Božovice
 silniční most
Základní informace místa
ID místa: 14090
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama