Gotický kostel ze 14. století, barokně přestavěný v r. 1717, o pět let později byla přistavěna věž. Starší ze dvou zvonů je údajně z r. 1378. Zařízení kostela je převážně z 2. poloviny 18. století, na kazatelně obrazy evangelistů z konce 17. století.
Hlavní obrázek místa
Košťálov
© infokrkonose 2016
Původně gotický kostel sv. Jakuba Většího pochází ze 14. století, později byl přestavěn barokně. Kostel, obklopený hřbitovem, se nachází ve středu obce Košťálov v Pojizeří. Z gotiky se zachovala sakristie a portál v jižní stěně lodi. Barokně byl kostel přestavěn v roce 1717, věž byla přistavěna roku 1722. Presbytář a loď kostela jsou plochostropé, sakristie je zaklenuta hrotitou klenbou. Na kazatelně jsou obrazy evangelistů z konce 17. století a ve věži dva staré zvony – starší z nich je z r. 1378, je tedy jedním z nejstarších zvonů na území ČR. Ostatní vybavení je z 2. poloviny 18. století. Kostelní věž nedávno prošla rekonstrukcí. Před kostelem stojí Kalvárie na podstavci zdobeném ornamentálními reliéfy z 1. poloviny 19. století.
Vojtěch Šedý /zdroj: www.kostalov.cz/ - upraveno redakcí, 3.1. 2006
historie

Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 2.10. 2012

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Košťálov

Místa v okolí

 Košťálov
 Kundratice
 Loukov
 Lomnice nad Popelkou
 Sytový
 Koštofrank
 Semily
 Kláštenec
 Tábor
 Škodějov
 Masarykova vyhlídka
 Zvědavá ulička
 Alainova věž
 Roprachtice
 Kozlov
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 Mladkovský hrádek
 dub letní
 kaple sv. Anny
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Ždírec
 Žďár
 Kumburk
 Bradlec
 Myší skála
 Víchová
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 U borovice
 vodní elektrárna
 Roztoky u Semil
 Levín
 kostel sv. Vavřince
 Kozákov
 Levínská Olešnice
 Jesenný
 Železnice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 mariánský sloup
 Železnice
 Studenec
 Nístějka
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Štěpanice
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Kozinec
 Plátenický dům
 Horní Branná
 kostel sv. Jiří
 Brada
 Stav
 Dubecko
 Návarov
 Železný Brod - VPZ
 Rotštejn
 kamenný most
 spořitelna
 Návarov
 Klokočský hrádek
 Dřevěnice
 Valdštejnská lodžie
 Trosky
 Pařez
 skalní město Apolena
 kostel sv. Jiří
 Čeřov
 Prachovské skály
 Postojna
 Čeřovka
 kaple sv. Trojice
 Mokřice
 smírčí kříž
 Řezníčkova vila
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 synagoga
 lázně Sedmihorky
 Žalý
 Valdická brána
 Besedické skály
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Pařízek
 Vrchlabí
 Tři domky
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Nebákov
 Malá Skála
 Ostružno
 zvonice
 Samšina
 kostel sv. Václava
 Mackov
 Pecka
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Lavice
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Libštát
http://www.vikariatjilemnice.cz/farnost/libstat
Základní informace místa
ID místa: 3664
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama