Pozdně barokní kostel sv. Vavřince ve Staré Pace byl postaven v letech 1754 – 1760 na místě staršího dřevěného kostela z dob Karla IV.
Hlavní obrázek místa
© Vojtěch Šedý 07/2005
Obec stará Paka je významný železniční uzel podkrkonoší. Mezi zdejší památky patří stará roubená škola a pozdně barokní kostel sv. Vavřince, který byl postaven v letech 1754 – 1760 na místě dřevěného kostela z dob Karla IV. V roce 1890 byl kostel rozšířen, vydlážděn a byly instalovány mechanické varhany. Loď i presbytář je kryt zrcadlovou klenbou. Obraz sv. Vavřince, kterému je kostel zasvěcen, je dílem J. Krampolína z roku 1760.
Vojtěch Šedý/internetová stránka: cechy.itsnet.cz/, 2.1. 2006
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Stará Paka

Místa v okolí

 Ždírec
 Levín
 kostel sv. Mikuláše
 Žďár
 Levínská Olešnice
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 boží muka
 dub letní
 Kozinec
 Kumburk
 smírčí kříž
 Stav
 Studenec
 Bradlec
 Mokřice
 Dřevěnice
 kostel sv. Jiří
 Pecka
 mariánský sloup
 Choteč
 Kundratice
 Železnice
 Tábor
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Alainova věž
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Zvědavá ulička
 Kláštenec
 fara
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Lázně Bělohrad
 Jilemnice
 Košťálov
 Mlázovice
 Kamenice
 Valdštejnská lodžie
 Hrádek u Vřesníka
 kaple sv. Anny
 Kozlov
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Konecchlumí
 Čeřov
 Plátenický dům
 Čeřovka
 Kovač
 Hrad u Bezníka
 Loukov
 Podhůří
 Sytový
 Brada
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 Víchová
 Tuř
 Mladkovský hrádek
 Dolní Štěpanice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Chloumky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Ostroměř
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Hradišťko
 Koštofrank
 Semily
 Holovousy
 Roprachtice
 Vokšice
 Škodějov
 Milíčeves
 Fořt
 Šluspárk
 Veliš
 Masarykova vyhlídka
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Miletín
 Loreta
 Myší skála
 vodní elektrárna
 kostel sv. Matouše
Základní informace místa
ID místa: 3752
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama