Malá barokní, samostatně stojící drobná stavba z poloviny 18. stol. V průčelí půlkruhově zaklenutý vstup. Nad vstupem oválný medailon. Trojúhelníkový štít zvýrazněn lizénami. Citlivě umístěná lidová stavba zapsaná do seznamu kulturních památek r. 1973.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Antonína v Jesenci u Konice v prostějovském okrese.
© Pavel Vítek 10/2021
Jesenec je obec v severní části prostějovského okresu. Nachází se 25 km severozápadně od Prostějova, 26 km jihovýchodně od Moravské Třebové a 40 km jihovýchodně od Svitav. Okolo obce vede silnice II/366, spojující Prostějov a Svitavy. Okolo Jesence také vede železniční trať 306 Prostějov–Dzbel, která dál pokračuje jako trať 017 do České Třebové. Kapli sv. Antonína najdeme na konci cesty, která vede od zámku vlevo do kopce na konec obce.
Pavel Vítek, 26.12. 2021
popis

Kaple sv. Antonína je malá barokní stavba z poloviny 18. století, obdélného půdorysu se sedlovou střechou krytou břidlicí, vzadu s valbou. V průčelí je prolomen vstup, půlkruhově zaklenutý, s dřevěnými dveřmi. Nad vstupem je malý oválný medailon se sgrafitem sv. Antonína. Na levé straně vlevo je signatura sgrafita J. O. Trojúhelníkový štít je zvýrazněn nahoru se zužujícími lizénami. Ostatní fasády jsou hladké, jen s jednoduchou korunní římsou. Prostor kapličky je zaklenut valenou klenbou. Citlivě umístěná drobná lidová stavba určuje ráz okolní krajiny. Kaple byla v roce 1973 zapsána do státního seznamu kulturních památek

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 26.12. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Jesenec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16146
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama