Větrný mlýn německého typu postaven r. 1837 Antonínem Mockem, r. 1953 –1955 prošel generální opravou a ještě v 80. letech 20. stol. byl příležitostně využíván ke šrotování. Dnes rodinné muzeum.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Luděk Pitter 06/2007
Jeden z nejlépe zachovaných větřáků. Nachází se východně nad obcí Partutovice ve výšce 555 m nad mořem. Nejlépe se k němu dostaneme po asfaltové cestě, která začíná nad kostelem sv. Mikuláše a vede mezi poli. Z ní odbočuje polní cesta jdoucí po vrstevnici, ze které je krásný výhledem a která končí přímo u stavení na jehož zahradě stojí větrný mlýn nazývaný také Maršálkův větřák.
L.P., 2.7. 2007
popis

Mlýn má čtvercový půdorys o straně 5,75 m. Stavba je patrová, vysoká necelých 11 m, krytá sedlovou střechou, vpředu a vzadu zakončenou podvalbou. Křídla větráku měří přes 7 m o ploše více jak 10 m. Na zadní straně je pavláčka se šalandou, na kterou vedou kryté schody. Uvnitř převážně stále funkční mlecí zařízení s moučnicí zdobenou dřevořezbou.

L.P. (Janoška M.: Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2003), 2.7. 2007

historie

Maršálkův větřák je jediným zachovaným větřákem z těch, které stály původně v okolí Partutovic a který měl to štěstí, že přežil „vítězství pracujícího lidu“. Postaven byl roku 1837 Antonínem Mockem, s využitím konstrukčních prvků patrně staršího větřáku z roku 1783. Mockova rodina mlýn později prodala svému strýci Benediktu Maršálkovi a v jeho rodině mlýn zůstal až do okupace. Za války byl silně poškozen, teprve roku 1953 byla zahájena jeho generální oprava, byla vyměněna vodorovná hřídel a vnější plášť mlýna. Po ukončení oprav v roce 1955 bylo rozhodnuto, že větřák bude využíván ke šrotování. K tomu také příležitostně sloužil až do 80. let. Poslední rekonstrukce byla provedena v roce 1998. Dnes je o něj vzorně pečováno pokračovatelem mlynářského rodu Maršálků a větřák slouží jako rodinné muzeum.

L.P. (Janoška M.: Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2003), 2.7. 2007

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Partutovice

Místa v okolí

 Puchart
 Lom Olšovec
 Soudkova štola
 zvonice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Kunzov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Jiří
 Spálov
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Wesselsky mlýn
 městské hradby
 zvonice
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Anny
 Odry
 Švédská skála
 hradiště Obírka
 Svrčov
 Rybáře
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Špičky
 železniční viadukt
 Ústí
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Josefa
 Helfštýn
 kostel sv. Ondřeje
 Týn nad Bečvou
 Skalička
 městské opevnění
 kaple sv. Josefa
 obecní špitál
 Klokočov
 zvonice
 kaple sv. Petra
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Skalička
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Polouvsí
 kostel sv. Mikuláše
 Lipník nad Bečvou
 Jeseník nad Odrou
 Velká Střelná
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel sv. Vavřince
 Stará Voda
 kamenný most
 mlýnský náhon
 větrný mlýn
 Polzerova kaple
 loretánská kaple
 větrný mlýn
 Knurrův dům
 Fulnek
 kostel sv. Mikuláše
 Hustopeče nad Bečvou
 Hlinsko
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Veselíčko
 Kladeruby
 Děrné
 Choryně
Kontaktní informace
Partutovice 78
753 01 Hranice 1
Základní informace místa
ID místa: 5427
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama