Čtyřkřídlý rolnický statek z počátku 17. století, 20. 7. 1820 se zde narodil zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel. Po rekonstrukci v letech 2005–7 slouží jako muzeum, ubytovací, kulturní a konferenční centrum.
Hlavní obrázek místa
Rodný dům Johanna Gregora Mendela
© Vladimír Nippert, 08/2008

Rodný dům J.G.Mendela

Rolnický statek v Hynčicích 69 (dříve Heinzendorf), jehož založení lze odvozovat někdy kolem roku 1600. Prostorové uspořádání se po staletí vyvíjelo až do dnešního půdorysu a obestavěného prostoru. Ke statku přináleželo cca 20 ha polí, zahrad a luk v pruhu k lesům pod kopcem Veselí. Na statku se 20.7.1820 narodil manželům Antonu a Rosině Mendelovým syn, o dva dny později pokřtěný v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném jménem Johann. Po studiích vstoupil do augustiniánského kláštera na Starém Brně a přijal řeholní jméno Gregor. Výsledky jeho práce v oblasti dědičných znaků zveřejněné v roce 1865 byly přijaty jako základ moderního vědního oboru současnosti – genetiky. Celý objekt byl v letech 2005–2007 zásadně rekonstruován a v dnešní podobě je významným kulturním a turistickým cílem regionu Poodří – Moravské Kravařsko. Muzejní expozice seznamuje návštěvníky s rodným krajem světově uznávaného vědce, představuje životní dráhu této osobnosti a průnik výsledků jeho díla do současného šlechtitelství na Moravě. Návštěvnické centrum nabízí možnost ubytování v turistické ubytovně pro celkem 45 osob, umožňuje pořádání seminářů, školení, školních výletů, rodinných oslav, svatebních obřadů včetně hostin, ve Velké stodole jsou pořádány také výstavy obrazů, plastik, sochařských děl, rovněž koncerty či společenské akce. Je koncipován také jako základna pro cyklisty a jejich výlety po regionu. Objekt je zařazen v síti Cyklisté vítáni, nabízí řadu propagačních předmětů a suvenýrů.
Vladimír Nippert, 26.11. 2011

Vývoj událostí místa

  • před rokem 1600

    Založení statku

  • 20. červenec 1820

    Zde se narodil manželům Antonu a Rosině Mendelovým syn, o dva dny později pokřtěný v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném jménem Johann.

  • 2005 - 2007

    Celý objekt byl zásadně rekonstruován

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Hynčice

Místa v okolí

 Veselská rozhledna
 kostel sv. Jiří
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Jeseník nad Odrou
 Olšová
 Polouvsí
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Wesselsky mlýn
 Špičky
 svobodný dvůr
 zvonice
 Lom Olšovec
 Partutovice
 zvonice
 Hustopeče nad Bečvou
 Bannerova studánka
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 kostel sv. Václava
 kamenný pranýř
 větrný mlýn
 Hranice
 Arenda
 Nová synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 Soudkova štola
 městské hradby
 Puchart
 Svrčov
 Hustopeče nad Bečvou
 Hranická propast
 Kunzov
 Fürstenberská hrobka
 kostel sv. Martina
 Knurrův dům
 radnice
 zvonice
 lázně
 Fulnek
 Skalička
 kostel sv. Mikuláše
 Bratrský sbor
 Kunín
 kaple sv. Peregrina
 loretánská kaple
 Švédská skála
 Skalička
 kostel sv. Vavřince
 Ústí
 Spálov
 Požaha
 Lešná
 Nový Jičín
 radnice
 Perná
 Laudonův dům
 Czeicznerova vila
 Děrné
 Beessova kaple
 Stará pošta
 městské hradby
 Čertův mlýn
 Potštát
 morový sloup
 Hodinová věž
 Kujavy
 Rybáře
 kostel sv. Vavřince
 Hukovice
 Kladeruby
 žilinský vodní jez
 Choryně
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 Bartošovice
 Příluky
 Malhotice
 Pustějov
 Malhotice
 Pohořílky
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Lukavec
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Havla
 Hodslavice
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Prameny Zrzávky
 Bartošovický mlýn
 Klokočov
 železniční viadukt
 Kanihůra
 kostel Všech svatých
 Helfštýn
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 radnice
 úřednický dům
Kontaktní informace
Rodný dům J. G. Mendela
Hynčice č. p. 69
742 34 Vražné
Tel: 556 730 105; 724 185 454; 603 243 840
http://www.mendel-rodnydum.vrazne.cz/
mendel@vrazne.cz
Základní informace místa
ID místa: 10529
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama