Wesselsky mlýn

vodní mlýn Wesselsky, Pazderův, Králův
Zachovalý funkční vodní mlýn manželů Králových v Loučkách u Oder. Založen jako mlýn rychtáře z Oder. Od r. 1762 do r. 1945 v držení rodu Wesselsky, který jej rozšířil a zmodernizoval. Současní majitelé objekt udržují a citlivě opravují. Technická památka je přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na mlýn od zahrady
vpravo krytý převod pro pohon bývalé pily
© Jan P. Štěpánek 05/2011
Tak zvaný vodní mlýn Wesselsky – jedna z nejzajímavějších funkčních technických památek na Novojičínsku leží nenápadně ukryta v malé vesničce Loučky nedaleko města Odry, při řece Odře. Vodní mlýn je unikátní svým zachovalým hospodářským areálem, ale především pak udržovanou originální mlýnskou technologií, kterou se díky úsilí manželů Králových, současných majitelů, podařilo uchovat a opět přivést k životu. Mlýn již řadu let prochází rekonstrukcí, která pomalu přináší viditelné výsledky. Technická památka je zájemcům kdykoliv po telefonické domluvě (nebo pokud jsou majitelé doma) přístupná a pan Král sám provede návštěvníky zajímavou historií a technologií mlýna spolu s ukázkou způsobu mletí. Mlýn dostal po mnoha desetiletích opět dřevěné vodní kolo a zborcený náhon byl opětovně opraven tak, aby návštěvníci mohli vidět a slyšet klapat vodní kolo. Manželé Královi na mlýně krom prohlídek nabízejí i příjemné turistické ubytování, takže se Wesselsky mlýn může stát hezkým východiskem turistických i cyklistických výletů po Odersku.
Jan P. Štěpánek dle informací http://www.vodnimlyn.cz, 16.12. 2011
historie

Historie vodního mlýna

Historie mlýna sahá až do přelomu 15. a 16. století, kdy náležel zdejšímu rychtáři (fojtovi). Roku 1571 byl mlýn předán Janem Tomášem ze Zvole a Goldsteinu do rukou Paulu Schwarzovi. Na základě privilegia zmíněného šlechtice měli povinnost do mlýna docházet k semletí sedláci z nedalekých Jakubčovic. Roku 1693 se mlýn dostává do držení rodiny Hanse Weigela, kde zůstal až do roku 1762. Tehdy areál vodního mlýna získává koupí Johann Wesselský, původně dolní mlynář ze sousedních Jakubčovic. Tehdy byl mlýn již větším zděným areálem se 3 vodními koly (krom kola na mletí bylo i kolo na šrotování a pro pohon vodní pily – gatru). V roce 1792 přebírá po otci mlýn syn Lorenz, který se významně přičinil o rozšíření mlýna a majetku Wesselských. Jako poděkování Bohu nechal nedaleko mlýna vystavět v roce 1808 památný kamenný kříž, který zde stojí dodnes. Po Lorenzovi přebírá majetek jeho syn Josef a následně i jeho vnuk Ferdinand. Posledním…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle informací http://www.vodnimlyn.cz, 16.12. 2011

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Loučky

Místa v okolí

 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Spálov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Fulnek
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Partutovice
 Děrné
 Klokočov
 kostel sv. Jiří
 Jeseník nad Odrou
 Lom Olšovec
 Vítkov
 Lukavec
 Puchart
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 zvonice
 Soudkova štola
 Kujavy
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Polouvsí
 Vikštejn
 Pohořílky
 Bravinné
 Kunzov
 Roderichova kaple
 kaple sv. Anny
 svobodný dvůr
 Fürstenberská hrobka
 Dubová
 Bannerova studánka
 Kunín
 větrný mlýn
 kaple
 kaple
 Pustějov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Špičky
 kostel sv. Trojice
 Hranice
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 Dorňákův kopec
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Nová synagoga
 Hradní vrch
 Starý Jičín
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 Polzerova kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 Arenda
 radnice
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Slatina
 Drahotuše
 hradiště Obírka
 Požaha
 Výškovice
 Čertův mlýn
 Vildštejn
Kontaktní informace
VODNÍ MLÝN WESSELSKY
Loučky 152
742 35 ODRY
Česká republika
Tel: +420 602 739 508
http://www.vodnimlyn.cz
info@vodnimlyn.cz
Základní informace místa
ID místa: 10606
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama