Tvrz pravděpodobně založena po r. 1363, kdy někteří z olomouckých biskupů začínali používat přídeomek "z Branek". Zřejmě stávala západně od současného nového zámku a byla chráněna vodním příkopem. Archeologicky ale zatím není doložena.
Hlavní obrázek místa
Východní strana nástupnické budovy
© Dušan Dohňanský 09/2018
6 km západně od Valašského Meziříčí
Již jméno vsi, poprvé připomínané r. 1270, naznačuje, že tu šlo o místo, které bylo možno snadno chránit. V r. 1363 držel vladyka Jan z Branek a v r. 1413 Jindřich z Branek, leníci olomouckého biskupství v kelčském obvodu. Ti asi sídlili na místní tvrzi, vybudované zřejmě někdy koncem 14. století. Stávala původně v části vsi zvané Kopec a uvádí se poprvé v r. 1546, kdy branecké biskupské léno držel Jan mladší Obešlík z Lipultovic. Jako sídlo lenního držitele je znovu uvedena r. 1566 při prodeji léna Žernovským z Žernovi, kteří je drželi až do Bílé hory. Tvrz zanikla pravděpodobně počátkem třicetiletí války a byla přebudována na hospodářské objekty, které jsou dnes součástí hospodářského komplexu JZD.
Zdeněk An, zdroj publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 13.10. 2018

  Vložit do oblíbených
  Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Branky

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14021
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: přestavěno
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 11.3.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama