Tvrz vnikla patrně na počátku 16. století za Podstatských z Prusinovic. V letech 1695-98 přestavěna na raně barokní zámek. Další přestavba v r. 1845 a v r. 1921. Ve 2. po. 20. stol. necitlivě modernizován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2006
Městečko Spálov se nachází asi 17 km severním směrem od Hranic na Moravě, v nejzápadnější části okresu Nový Jičín. Bývalé šlechtické sídlo, centrum kdysi mocného spálovského panství, stojí západně od kostela v centru městečka. Spálovský zámek byl vybudován na místě starší tvrze, založené patrně na přelomu 15. a 16. století, možná však i dříve. Ta byla chráněna soustavou čtyř rybníků, z nichž se zachovaly pouze dva. Památkou na spálovskou tvrz jsou dva opěráky v jihovýchodním nároží zámku. V letech byl 1695 - 1698 celý zámek stavebně upraven v barokním slohu a přistavěno krátké západní křídlo. Po roce 1841 nechává Moritz Záviš původní barokní zámek, který částečně utrpěl požárem 4. dubna 1845, kdy vyhořely hospodářské budovy, pivovar a vrchnostenská kancelář, zvýšit o jedno patro a celý přestavět v pozdně empírovém slohu. Poslední velká oprava zámku proběhla roku 1921. Po roce zámek již jen utrpěl mnoho stavebních a slohových ran. Současný objekt připomíná někdejší feudální sídlo jen svou hmotovou rozlohou. Zámek velmi utrpěl ve 2. polovině 20. století, kdy byl adaptován pro školní účely, jímž slouží dodnes. Nevhodná výměna oken, empírový vzhled setřela nová břízolitová omítka a jednotnost půdorysu porušila přístavba moderní tělocvičny. Zámek si však dodnes podržel svůj původní rozměr na půdoryse písmene „L“. Zámek je tvořen dvoukřídlou patrovou budovou s jedním polopatrem. Kryje jej prostá valbová střecha. Západní fasádou se zámek obrací do bývalého nádvoří, na něž navazoval na severu zámecký dvůr. V západní fasádě je dodnes zachován původní vstupní patrový tříosý přístavek ukončený trojúhelným štítem. Ze středu východní fasády původně k východu vybíhalo krátké obdélné křídlo, zakončené trojúhelným štítem, jenž obsahovalo zámeckou kapli. Ta byla zbořena mezi léty 1883 -85, čímž zámek získal stylové celistvosti. Na místě zrušené kaple vznikl balkon, jež dodnes tvoří osu stavby…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 28.9. 2006
popis

Popis spálovské tvrze ve spálovském urbáři z poloviny 16. století.

Popis tvrze ve spálovském urbáři prozrazuje, že to byla jednoposchoďová kamenná budova čtvercového půdorysu s klenutými místnostmi. Od východu, severu a západu byla obehnána kamennou zdí, od jihu byla tvrz chráněna čtyřmi rybníky, mezi nimiž byly jen úzké přístupy k objektu po hrázích. Z původní tvrze se dochovaly opěrné pilíře jihovýchodního rohu dnešní budovy jako podpůrné prvky venkovních zdí nesoucích klenby, které při přebudování na pohodlnější zámek byly odstraněny. Ze čtyř zmiňovaných rybníků zbyly již jen dva prostřední. Spodní rybník byl přeměněn na zelinářskou zahradu. Spodní rybník , u něhož stávaly panské lázně, byl zasypán v roce 1717 a přeměněn na zámeckou zelinářskou zahradu. Horní rybník byl zasypán okolo roku 1828 a získané volné místo sloužilo jako náměstí k pořádání výročních trhů.

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, Z. Šerý, Butterfly, Opava 2003), 28.9. 2006

historie

Historie Spálova a spálovského zámku

Nejstarší písemná zmínka o Spálově pochází z nedatovaného tzv. notářského instrumentu, tj. listiny vydané a datované notářem, ale tato část se nezachovala. Snad byla listina napsána někdy na sklonku vlády císaře Karla IV. Tento latinský fragment čitelně uvádí pětkrát jméno "Spalov". První datovaná zpráva pochází až z roku 1394, kdy uděluje moravský markrabě Prokop privilegia městu Potštátu, pod jehož panství Spálov původně patřil. Prvním známým majitelem potštátského panství je doložen v letech 1322 - 1359 Záviš z Potštátu. Pánům z Potštátu patřilo panství až do poslední třetiny 14. století, kdy Spálov připadl k panství rodu z Kunštátu. Ti jej drželi až do roku 1408, s krátkou přestávkou v letech 1394 - 1405, kdy podléhalo markraběti Prokopovi. Roku 1408 Boček z Kunštátu a Poděbrad prodává potštátské dominium, ke kterému Spálov patřil, Tasovi z Prusinovic. Kup byl tak významný pro tento vladycký rod, že jeho…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, Z. Šerý, Butterfly, Opava 2003), 28.9. 2006

Půdorys místa

Zámek se dvorem a střed obce s kostelem na katastrální mapě z počátku 20. století
© Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek a Z. Šerý, Butterfly, Opava 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Švédská skála
 kostel sv. Anny
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočov
 Wesselsky mlýn
 Partutovice
 kostel sv. Markéty
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 katovna
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Odry
 Vítkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Trojice
 Puchart
 Polzerova kaple
 kaple
 kaple
 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Vikštejn
 Stará Voda
 kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 Roderichova kaple
 radnice
 fara
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 zvonice
 Dubová
 radnice
 loretánská kaple
 Kunzov
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 Fulnek
 Kružberk
 kostel sv. Jiří
 kamenný most
 Děrné
 kostel sv. Mikuláše
 Jánské Koupele
 větrný mlýn
 Vildštejn
 Lukavec
 Velká Střelná
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Jeseník nad Odrou
 hradiště Obírka
 kostel sv. Josefa
 Polouvsí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
Kontaktní informace
Spálov 1
742 37 Spálov
Základní informace místa
ID místa: 4033
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama