Větrný mlýn holandského typu z roku 1853 na návrší nad vsí Poruba, částí městyse Hustopeče nad Bečvou. Nyní obestavěn budovami velkokapacitního vepřína.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na větřák s typickou otočnou střechou, bohužel již bez lopatek
© Ondřej Štěpánek 11/2006
Ves Poruba leží asi 2,5 km od městyse Hustopeče nad Bečvou, jehož je součástí. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1391, od roku 1467 se ves stala součástí zboží náležejícího ke Starojickému hradu. Mlýn v Porubě patří svým typem (mlýn holandského typu) mezi unikátní technické památky na celé Moravě. Podobný mlýn nalezneme např. v Lazníčkách (Na Pančavě) u Přerova. Větřák je zděný směsí pálených cihel a kamenů, avšak cihly naprosto převažují. Stavba má klasickou podobu komolého kužele s několika okennímy otvory a vchodem do mlýnice. Celá stavba je zakončena střechou (u mlýnů holandského typu otočnou) s úchytným zařízením pro větrné lopaty. Mlýn byl postaven na návrší nad vesnicí v roce 1853 a svému účelu sloužil až do 50. let 20. století, kdy byl zkolektivizován a zcela necitelně obestavěn budovami velkokapacitního vepřína. Dnes je stavba takřka bez omítky a chátrá.
Ondřej Štěpánek, 2.11. 2006
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Poruba

Místa v okolí

 Lešná
 Beessova kaple
 Perná
 Choryně
 Příluky
 Kladeruby
 Polouvsí
 Špičky
 Vystrkov
 Požaha
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 Arenda
 Skalička
 Skalička
 Starý Jičín
 kaple sv. Anny
 Arnoltovice
 Branky
 Branky
 Krásno nad Bečvou
 Branky
 Kelč
 Čertův mlýn
 radnice
 Prameny Zrzávky
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 svobodný dvůr
 Hodslavice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 Jeseník nad Odrou
 Ústí
 Malhotice
 Czeicznerova vila
 Hranická propast
 Malhotice
 Nový Jičín
 Svrčov
 Jarcová
 kaple sv. Peregrina
 radnice
 lázně
 Laudonův dům
 městské hradby
 Stará pošta
 Bannerova studánka
 žilinský vodní jez
 Loučka
 Podolí
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Hradiště
 Všechovice
 Veselská rozhledna
 Komárno
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Rybáře
 Olšová
 kaple sv. Floriána
 zvonice
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Odry
 katovna
 Šaumburk
 Horní Újezd
 Lom Olšovec
 Rybí
 Bartošovice
 Hukovice
 Kunzov
 kostel sv. Kateřiny
 Klenov
 kostel sv. Jakuba
 větrný mlýn
 kaplička
 Soudkova štola
 Partutovice
 Závišice
 kostel sv. Mikuláše
 Libosváry
 Loukov
 kaple Pod Spinou
 fara
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
Základní informace místa
ID místa: 4751
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama