Historie kostela sahá k přelomu 12. a 13. stol. V r. 1356 se poprvé zmiňuje fara. Za třicetileté války kostel vyhořel, ale následně byl obnoven a později několikrát upraven a rozšířen. Poslední velká rekonstrukce proběhla po požáru v r. 1945. Fara byla po válce adaptována pro účely mateřské školy.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Vavřince
© Luděk Vláčil 09/2020
Jihomoravská obec Branišovice (německy Frainspitz) se nachází v Dyjsko-svrateckém úvalu jižně od Brna. Nejstarší a nejhodnotnější stavbou obce je římskokatolický farní kostel svatého Vavřince, jehož historie sahá k přelomu 12. a 13. stol. Součástí církevního areálu byla i nedaleká fara. V blízkosti se nachází také bývalá barokní sýpka a nevelký zámek s dvorem. V části Vinohrádky pak stojí zvonička Svaté Trojice.
Luděk Vláčil, 9.10. 2020
popis

Kostel je orientovaná podélná jednolodní stavba s odsazeným, rovně zakončeným kněžištěm. K severní zdi přiléhá sakristie, kaple Božího hrobu a předsíň. Nad západním průčelím se zvedá hranolová věž a k boku přiléhá přístavba schodiště. Východní nároží kněžiště jsou opatřena masivními odstupněnými opěrnými pilíři. V ose východní zdi kněžiště je gotické okno s kamenným ostěním a trojicí srdčitých kružeb dělené středním prutem. Lomená okna, avšak bez výplně, jsou i v bočních zdích. V lodi a zvonici jsou okna půlkruhově zaklenutá. Západní vstupní průčelí je členěno masivními pilastry. Kněžiště je zaklenuto dvěma poli křížové žebrové klenby. Sakristie, loď i předsíň a kaple jsou plochostropé. V západní části lodi je umístěna hudební kruchta s plochým podkruchtím, nesená litinovými sloupy.

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I, Bohumil Samek, Academia 1994 a další, 9.10. 2020

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1222. Již v té době zde stál kostelík, z něhož se dochovala východní část lodi s patkami vítězného oblouku postavená snad kolem roku 1200. Rovně zakončený čtyřboký gotický presbytář dokládá rozšiřující přestavbu na konci 13. století. V roce 1356 se v Branišovicích poprvé zmiňuje fara. V neklidném období třicetileté války byl kostel vážně poškozen a vyhořel. V roce 1663 nechala představená abatyše cisterciáckého řádu Starobrněnského kláštera kostel obnovit. V roce 1673, při znovuosidlování vsi, byla dokončena loď a kolem roku 1784 přistavěna věž. V letech 1799-1800 proběhla přestavba. Kolem kostela se nacházel hřbitov, který sloužil až do epidemie cholery v roce 1830. Na začátku 20. století za faráře Franze Jiráka došlo k dalším úpravám kostela. Byl rozšířen chór, přibyla schodišťová věž a kaple, do níž bylo přesunuto schodiště ke kazatelně, kde byla umístěna nová…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.branisovice.cz/, Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I, Bohumil Samek, Academia 1994 a další, 8.10. 2020

Půdorys místa


© Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I, Bohumil Samek, Academia 1994
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Branišovice

Místa v okolí

 Branišovice
 Olbramovice
 Našiměřice
 Vlasatice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Jiřice u Miroslavi
 Loděnice
 Bohutice
 boží muka
 Cvrčovice
 Pohořelice
 městský dům
 Leopoldov
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Miroslav
 Kupařovice
 kostel sv. Anny
 Medlov
 Hrádek u Drnholce
 Koválov
 kostel sv. Markéty
 Dolní Kounice
 Topolany
 boží muka
 U Křížku
 synagoga
 kaple sv. Ducha
 kaple sv. Floriána
 Břežany
 Drnholec
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 kaple Panny Marie
 Budkovické hradiště
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Rybníky
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 vodopád u Rokytné
 Ledvice (Vémyslice)
 Moravský Krumlov
 Ivančický viadukt
 boží muka
 Budkovice
 rozhledna na vodojemu
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Leopolda
 Mušov
 Rokytná
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Oldřicha
 Stříbský mlýn
 Pouzdřany
 Alexovice
 kostel sv. Kunhuty
 Skalice
 Polánka
 sýpka
 Na Oklikách
 Židlochovice
 Dobřínsko
 Emin zámek
 Řeznovice
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Allein
 kostel sv. Jiljí
 Hrubšice
 kostel sv. Rozálie
 Lechovice
 Dubno
 Božice
 Akátová věž
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 Templštejn
 stará pila
Základní informace místa
ID místa: 15280
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama