Hranická propast je nejhlubší propastí ve střední Evropě (zatím naměřeno 473,5m září 2016). Dno propasti je zatopeno jezírkem, jehož dna zatím nebylo při měření dosaženo. Propast vytvořily silné výrony termálních vod z hlubin (v podvodní části jsou jedinečné gejzírové krápníky). Součástí propasti je jeskyně.
Hlavní obrázek místa
Hranická propast
© Karel Světlík, 01/2010
Propast a zatopené jeskyně zdaleka nejsou jedinými krasovými jevy v okolí, přímo u propasti je mnoho tzv. závrtů. Od propasti je také malebný výhled na okolní krajinu. Horizont na jedné straně ohraničuje Hostýn a Kelečský javorník, na druhé zas Beskydy.
11.1. 2004
turistické

Jedná se o nejhlubší propast ve střední Evropě. Na první pohled však jako hluboká nevypadá - tvoří ji 70 m hluboký suchý jícen a na jeho dně je jezírko. Poněkud bezedné. Hloubku této propasti se totiž dosud nepodařilo zjistit, najít dno se několikrát pokoušeli potápěči, i dálkově ovládaný robot (ten se však se v hloubce 205 m zapletl mezi potopené stromy). Dosud největší změřená hloubka dosahuje 404 m, nebylo však dosaženo dna. Vzhledem k mocnosti zdejších vápenců by mohla podle mínění mnoha odborníků dosáhnout hloubky i přes 800 m!

11.1. 2004

Další texty turistické
historie

Hranická propast je nejhlubší propastí ve střední Evropě. V písemných pramenech je poprvé zmiňována v 16. stol. Její celková hloubka je min. 289,5 m; tento údaj se skládá z hloubky suché části propasti a jezírka na jejím dně. Jícen propasti je hluboký 69,5 m, jezírko je hluboké min. 220 m (změřeno r. 2006), ovšem při měření zatím nebylo dosaženo dna jezírka. Podle odhadů odborníků, vycházejících z teploty a chemického složení vody, by mohlo být jezírko hluboké až 800 m. Propast nevznikla na rozdíl od většiny jiných krasových útvarů působením vody prosakující zhora, ale silnými výrony termálních minerálních pramenů z hlubin. V podvodní části propasti jsou vzácné „gejzírové krápníky“ (tvar sopky s kráterem), které se vytvořili při tryskání vody. Součástí propasti je jeskyně „Suchá rotunda“, ležící nad hladinou vody.

7.2. 2012

pověsti

O skoku Mojmíra II.

Podle pověsti skočil do propasti na koni moravský panovník Mojmír II., když ho v noci pronásledovali zrádci, ohrožující Moravu. Jeho pronásledovatelé si ve tmě nevšimli propasti včas a vrhli se do ní také.

http://cs.wikipedia.org, 7.2. 2012

Další texty pověsti

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Teplice nad Bečvou

Místa v okolí

 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 Ústí
 mariánský sloup
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Rybáře
 Skalička
 Skalička
 Kamenec
 Špičky
 Malhotice
 Malhotice
 zvonice
 Ferdinandův tunel
 kostel sv. Jiří
 Kunzov
 kaple sv. Anny
 Kelč
 Lom Olšovec
 Všechovice
 železniční viadukt
 Soudkova štola
 Helfštýn
 Kladeruby
 Týn nad Bečvou
 Horní Újezd
 kostel sv. Havla
 Puchart
 Drahotuše
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 Partutovice
 Komárno
 Oprostovice
 Libosváry
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Choryně
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 zvonice
 Kladníky
 synagoga
 kaple sv. Petra
 Loučka
 kaple sv. Rocha
 Loukov
 Polouvsí
 Lhotsko
 Lipník nad Bečvou
 Kladníky
 hradiště Obírka
 Veselská rozhledna
 Vystrkov
 kaple sv. Floriána
 Branky
 Hradiště
 Lešná
 Hlinsko
 Branky
 Branky
 Beessova kaple
 Potštát
 Nový Šaumburk
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 Podolí
 mlýnský náhon
 Šaumburk
 Šišma
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Perná
 Příluky
 kostel sv. Mikuláše
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 katovna
 Hradčany
 Odry
 Pavlovice u Přerova
 kostel sv. Jiljí
 Arnoltovice
 Nahošovice
 Pavlovice u Přerova
 Dřevohostice
 svobodný dvůr
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Olšová
 Jarcová
 Domaželice
Základní informace místa
ID místa: 1935
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama