
Oderský hrad byl postaven zřejmě na obranu proti nájezdům Tatarů pány ze Štěrnberka někdy v polovině 13. století. Moravský zemský hejtman jej nechal přebudovat na pevný gotický hrad, písemně doložený r. 1397. Mohutný, původně gotický hrad, postavený na vyvýšené říční terase na pravém břehu Odry, v severovýchodním rohu vnitřního města, měl původně podobu pravoúhlého trojúhelníka příčným vnitřním palácovým křídlem, které rozdělovalo vnitřní nádvoří hradu. Celému objektu vévodila uprostřed západní strany nádvoří obrácené směrem k náměstí vysoká kruhová věž. Na severovýchodě a severozápadě se k hradu připojovaly vnější městské hradby. Pod hradem se nacházely tři rybníky, změněné v pozdější době na zámeckou zahradu. Za pánů ze Zvole byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek tvaru čtyřhranu, který uzavíral dva dvory. Cesta k zámku vedla od náměstí úzkou uličkou a padacím mostem překonávala hradební suchý příkop. V letech 1642-43 bylo město… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.