Hrad na nejnižší části ostrohu nad Vápovkou vznikl zřejmě kolem poloviny 13. století jako rodové sídlo Ranožírovců. Vyvrácen byl vojskem Hynce Ptáčka z Pirkštejna roku 1444, zachovaly se zbytky zdí, ukryté mezi domky, které na místě hradu stojí dnes.
Hlavní obrázek místa
Dochovaný zbytek hradního zdiva na severní straně ostrohu.
© Jiří Cukr, 07/2003
Bílkov se nachází asi 3,5 km východně od centra Dačic, jejichž je součástí. Příjezd (i příchod) po silnici II/407 a místní komunikaci přes dačickou průmyslovou zónu, kostelní věž slouží jako dobrý orientační bod. Ve vlastní vsi je nutno překřížit přítok Vápovky a za mostkem se dát vlevo podél něj. Parkování je možné přímo na křižovatce, nazývané Hradní náměstí. Nejvýraznější pozůstatek hradu, široký šíjový příkop je přímo na sever odtud.
Ivan Grisa, 4.1. 2010
historie

Hrad Bílkov

Málo známý a téměř zcela zmizelý hrad si na nejnižší části ostrohu, obtékaného potokem Vápovkou, postavil zřejmě buď Ratibor nebo Smil z rodu Ranožírovců, kteří se psali tehdy ještě po Bílkovicích. Z dnešního pohledu nevýhodně položené staveniště bylo v tehdejší době výborně chráněno třemi rybníky, jejichž hladina dosahovala až do širokého šíjového příkopu. Smil se poprvé píše po Bílkovicích/Bílkově roku 1253. Patřil k významným dvořanům Přemysla Otakara II., po bitvě na Moravském poli a brzké Smilově smrti však kdysi významný rod upadl. Poslední známý člen rodu (Ješek) je na Bílkově doložen roku 1303, před polovinou 14. století panství získali asi věnem páni z Hradce (snad 1330). Ti z něj vytvořili správní centrum bílkovsko-dačického panství. Roku 1444 hrad dobylo nočním přepadem vojsko Hynce Ptáčka z Pirkštejna, který tak řešil nároky na majetek po své ženě Anně. Poškozený objekt už nebyl vzhledem ke své snížené obranné hodnotě obnoven…  číst dále

Ivan Grisa, dle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2001, 4.1. 2010

Půdorys místa

půdorys hradu a kostela
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Bílkov

Místa v okolí

 Borek
 Krumvald, Grünwald
 špitál
 Dačice
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Dačice
 Budíškovice
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Černíč
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 Myslůvka
 Horní Slatina
 Radkov
 kaple
 Vimperk
 kostel sv. Václava
 kaple
 kostel sv. Linharta
 Budeč
 Budeč
 Hradiště
 kaple sv. Kříže
 Staré Hobzí
 kostel sv. Lamberta
 Cizkrajov
 kaple sv. Magdaleny
 Knínice
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Janovské Údolí
 parní mlýn
 Dyjice
 židovský hřbitov
 Řečice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Oslednice
 Jemnice
 výklenková kaplička
 Kapistránská lípa
 Mutišov
 Krasonice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Panenská
 kostel sv. Ducha
 Lannerův dům
 městské opevnění
 Telčský dům
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 radnice
 Český Rudolec
 Telč
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 Nové Hobzí
 boží muka
 Čížov
 Maškův mlýn
 Zdeňkov
 kostel sv. Jáchyma
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Slavětín
 Chvalkovice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Oldřicha
 panský dvůr
 Jemnická brána
 Dačická brána
 Nové Sady
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 městské opevnění
 kovárna
 kaple sv. Kříže
 Písečné
 kostel sv. Jiljí
 Oponešice
 židovský hřbitov
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Krokovice
 Radotice
 Šiškův mlýn
 Pfaffenschlag
 rozhledna U Jakuba
 Šášovice
 boží muka
 Sedlatice
 Štítky
 Bačkovice
 Želetava
 Želetava
 Štamberk
 Maříž
 Offermannův zámek
 Police
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 Hornice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 3774
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama