Zřejmě ve 2. pol. 14. století vystavěli vladykové ze Ctidružic nad rybníkem tvrz. Kdy a kým došlo k přestavbě na zámek není známo, zbořen byl v 70. letech 20. stol. Na jeho místě prodejna, dnes obytný dům. Zachovány hospodářské budovy dvora.
Hlavní obrázek místa
Ctidružice - zámek
pohled na areál zámku Ctidružice od sousedícího rybníka. Jen při pohledu z tohoto místa můžeme spatřit historickou lokalitu v její původní údajné podobě, neboť hospodářská stavení se žádných radikálních změn nedočkala.
© daniel rubeš, 6/2oo5
Nad ctidružickým rybníkem v centru obce lze dodnes vystopovat poměrně rozlehlý bývalý zámecký areál. Původně stávala na plošině nad rybníkem ve Ctidružicích středověká tvrz, kterou s největší pravděpodobností vystavěl v 2. polovině 14. století místní vladycký rod. Areál tvrze byl poměrně rozlehlý a zahrnoval i dvůr a hospodářská stavení. Když místní vladykové na přelomu 14. a 15. století svůj majetek prodali, získal jej rod Lichtenburků. Novým vlastníkům komplex tvrze i s nemovitostmi patřila až do 2. poloviny 16. století, kdy se k areálu dostali sňatkem Ráječtí z Mírova. Špatné hospodaření a zadlužení statků vedlo roku 1579 tehdejší majitele k prodeji. Mezi šlechtou byl o areál velký zájem a získali jej znojemští měšťané. Na čí popud byla tvrz přebudována v jednopatrový zámek z tvrdého materiálu se střechou krytou šindelem se dnes již nedozvíme; zato víme, že přestavbou vznikla v areálu palírna, panské stodoly, sýpky, sklepy, chlévy a nezbytná hospodářská stavení. Poslední písemná zmínka z 2. poloviny 19. století ještě jasně hovoří o tom, že ve vsi lze najít budovu ve starém slohu, jež bývala zámkem, který společně s panským statkem zanikl roku 1849, kdy došlo ke zrušení patriciální správy. Všechen ctidružický šlechtický majetek byl rozparcelován a rozprodán. Během dalších více než sto let nebyla budova zámku udržována, chátrala až byla zbourána a v 70. letech minulého století nahrazena novou stavbou, prodejnou smíšeného zboží Spotřebního družstva Jednota. Socialistickou přestavbou na obchod svou podobu zámek definitivně ztratil, a když na přelomu 2. a 3. tisíciletí došlo ke zrušení prodejny, vznikly zde byty. Historický areál se tolika změn nedočkal a komplex budov stojí na svém původním místě skoro nezměněn. Domky v soukromém majetku veřejnosti přístupné nejsou, ale k rybníku, odkud je krásný pohled na celý areál, se po…  číst dále
daniel rubeš – Hrady, tvrze, zámky a zříceniny okresu Znojmo, 1.2. 2010
historie

zámek Ctidružice – jak šel čas: 2. polovina 14. století: vladykové ze Ctidružic vystavěli na plošině nad rybníkem tvrz přelom 14. a 15. století: vladykové ze Ctidružic tvrz prodávají Lichtenburkům 2. polovina 16. století: na tvrz se přiženili Ráječtí z Mírova 1579: tvrz je prodána znojemským měšťanům Kdy a kým došlo k přestavbě tvrze na zámek nevíme 1849: došlo ke zrušení patriciální správy, majetek je rozparcelován a rozprodán 2. polovina 19. století: poslední zmínka o zámku ve Ctidružicích 1. polovina 20. století: zámek je neudržován a chátrá 70. léta 20. století: zámek je zbourán a na jeho místě vystavěna prodejna smíšeného zboží přelom 20. a 21. století: prodejna zrušena a přestavěna na byty počátek 21. století: místo zámku stojí dvojdomek

daniel rubeš – Hrady, tvrze, zámky a zříceniny okresu Znojmo, 1.2. 2010

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Ctidružice

Místa v okolí

 Pavlický dvůr
 Hostim
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 Boskovštejn
 Bukovina
 Krnčice
 Šenkenberk
 Nové Syrovice
 hradební opevnění
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 židovský hřbitov
 Lesná
 Moravské Budějovice
 synagoga
 vodní nádrž Vranov
 Claryho kříž
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Mniszkův kříž
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 Pulkov
 jez
 Vranov nad Dyjí
 Vlčí dvůr
 kostel sv. Václava
 Bohušice
 Rumburak
 Litohoř
 boží muka
 Kravsko
 Braitava
 Čížov
 kaple sv. Víta
 Cornštejn
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Bítov
 Plenkovice
 Jakubov
 Biskupice
 boží muka
 Hornice
 Oslnovice
 Lesůňky
 kaple sv. Anny
 poklona
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 poklona
 Ratíšovice
 Hardegg
 Hardegg II
 poklona
 Újezd
 poklona
 Lapikus
 poklona
 Litovany
 Ruegers
 Lesonice
 židovský hřbitov
 Frejštejn
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 boží muka
 boží muka
 Lykodery
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Krhov
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 židovský hřbitov
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 vodní nádrž Znojmo
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 Pražská brána
 Znojmo
 Ugartův palác
 městské hradby
 socha sv. Vendelína
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 boží muka
 Hrotovice
 Daunův palác
 pivovar
 Vlkova věž
 Červený most
Základní informace místa
ID místa: 8770
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama