Zřejmě ve 2. pol. 14. století vystavěli vladykové ze Ctidružic nad rybníkem tvrz. Kdy a kým došlo k přestavbě na zámek není známo, zbořen byl v 70. letech 20. stol. Na jeho místě prodejna, dnes obytný dům. Zachovány hospodářské budovy dvora.
Hlavní obrázek místa
Ctidružice - zámek
pohled na areál zámku Ctidružice od sousedícího rybníka. Jen při pohledu z tohoto místa můžeme spatřit historickou lokalitu v její původní údajné podobě, neboť hospodářská stavení se žádných radikálních změn nedočkala.
© daniel rubeš, 6/2oo5
Nad ctidružickým rybníkem v centru obce lze dodnes vystopovat poměrně rozlehlý bývalý zámecký areál. Původně stávala na plošině nad rybníkem ve Ctidružicích středověká tvrz, kterou s největší pravděpodobností vystavěl v 2. polovině 14. století místní vladycký rod. Areál tvrze byl poměrně rozlehlý a zahrnoval i dvůr a hospodářská stavení. Když místní vladykové na přelomu 14. a 15. století svůj majetek prodali, získal jej rod Lichtenburků. Novým vlastníkům komplex tvrze i s nemovitostmi patřila až do 2. poloviny 16. století, kdy se k areálu dostali sňatkem Ráječtí z Mírova. Špatné hospodaření a zadlužení statků vedlo roku 1579 tehdejší majitele k prodeji. Mezi šlechtou byl o areál velký zájem a získali jej znojemští měšťané. Na čí popud byla tvrz přebudována v jednopatrový zámek z tvrdého materiálu se střechou krytou šindelem se dnes již nedozvíme; zato víme, že přestavbou vznikla v areálu palírna, panské stodoly, sýpky, sklepy, chlévy a nezbytná hospodářská stavení. Poslední písemná zmínka z 2. poloviny 19. století ještě jasně hovoří o tom, že ve vsi lze najít budovu ve starém slohu, jež bývala zámkem, který společně s panským statkem zanikl roku 1849, kdy došlo ke zrušení patriciální správy. Všechen ctidružický šlechtický majetek byl rozparcelován a rozprodán. Během dalších více než sto let nebyla budova zámku udržována, chátrala až byla zbourána a v 70. letech minulého století nahrazena novou stavbou, prodejnou smíšeného zboží Spotřebního družstva Jednota. Socialistickou přestavbou na obchod svou podobu zámek definitivně ztratil, a když na přelomu 2. a 3. tisíciletí došlo ke zrušení prodejny, vznikly zde byty. Historický areál se tolika změn nedočkal a komplex budov stojí na svém původním místě skoro nezměněn. Domky v soukromém majetku veřejnosti přístupné nejsou, ale k rybníku, odkud je krásný pohled na celý areál, se po…  číst dále
daniel rubeš – Hrady, tvrze, zámky a zříceniny okresu Znojmo, 1.2. 2010
historie

zámek Ctidružice – jak šel čas: 2. polovina 14. století: vladykové ze Ctidružic vystavěli na plošině nad rybníkem tvrz přelom 14. a 15. století: vladykové ze Ctidružic tvrz prodávají Lichtenburkům 2. polovina 16. století: na tvrz se přiženili Ráječtí z Mírova 1579: tvrz je prodána znojemským měšťanům Kdy a kým došlo k přestavbě tvrze na zámek nevíme 1849: došlo ke zrušení patriciální správy, majetek je rozparcelován a rozprodán 2. polovina 19. století: poslední zmínka o zámku ve Ctidružicích 1. polovina 20. století: zámek je neudržován a chátrá 70. léta 20. století: zámek je zbourán a na jeho místě vystavěna prodejna smíšeného zboží přelom 20. a 21. století: prodejna zrušena a přestavěna na byty počátek 21. století: místo zámku stojí dvojdomek

daniel rubeš – Hrady, tvrze, zámky a zříceniny okresu Znojmo, 1.2. 2010

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Ctidružice

Místa v okolí

 Pavlický dvůr
 Hostim
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 Boskovštejn
 Bukovina
 Šenkenberk
 Krnčice
 Nové Syrovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 fara
 Lesná
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 manufaktura
 Pulkov
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 jez
 Vranov nad Dyjí
 Vlčí dvůr
 kostel sv. Václava
 Bohušice
 Rumburak
 Litohoř
 Kravsko
 boží muka
 Čížov
 Braitava
 kaple sv. Víta
 Cornštejn
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Bítov
 Biskupice
 Plenkovice
 Biskupice
 Jakubov
 Hornice
 Oslnovice
 boží muka
 Lesůňky
 kaple sv. Anny
 Hardeggská vyhlídka
 poklona
 Hardegg III
 poklona
 Ratíšovice
 Hardegg
 Hardegg II
 poklona
 Újezd
 poklona
 Lapikus
 poklona
 Litovany
 Ruegers
 Lesonice
 židovský hřbitov
 Frejštejn
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Budkov
 boží muka
 Lykodery
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Krhov
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 židovský hřbitov
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 Pražská brána
 Znojmo
 Ugartův palác
 městské hradby
 socha sv. Vendelína
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 boží muka
 Hrotovice
 Daunův palác
 pivovar
 Vlkova věž
 Červený most
Základní informace místa
ID místa: 8770
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama