Pozdně barokní kostel, jednolodní stavba s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží, byl postaven v letech 1775-1778 asi 35 m severně od svého předchůdce, který byl následně zbořen. V průběhu 19. století proběhly stavební úpravy kostela.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Severomoravská obec Luboměř (dříve německy Laudner) se nachází v Moravskoslezském kraji v okrese Nový Jičín na jihozápadním okraji přírodního parku Oderské vrchy. Obec, která má nyní přes 300 obyvatel, leží mimo železniční síť a prochází jí vedlejší silnice, vycházející u vsi Lipná ze silnice II/441 (Potštát-Odry) k severu do Spálova. Severním a východním okrajem prochází zelená turistická značka, spojující město Odry a městys Spálov. Kostel sv. Vavřince se nachází u jižního okraje zástavby vedle hřbitova. Je filiálním ve farnosti Spálov a pravidelné bohoslužby se tu nekonají.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček, 28.10. 2019
historie

Ves je prvně vzpomínána v roce 1394 a roku 1408 se zde uvádí i dřevěný kostel s farou. V 16. století kostel sloužil evangelíkům. Po skončení třicetileté války bylo obyvatelstvo rekatolizováno. Snad již v té době zde mohl být kostel, údaje se však rozcházejí. Původní chrám stával uprostřed hřbitova až do roku 1778. Stavbu současného pozdně barokního kostela připravil a finančně zajistil majitel spálovského panství Jiří Leopold Frakštejn z Načeslavic a jeho manžel jeho sestry Antonie Emanuel Kajetán Záviš z Osenic. Realizace stavby proběhla až v letech 1775-1778 za Antonie Frakštejnové a jejího syna Aloise Emanuela Záviše z Osenic. Kostel vznikl asi 35 m severně od původní stavby jako jednolodní stavba s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží, která vystupuje z roviny průčelí. Památkou na stavebníky je deska s erby Frakštejnů z Načeslavic a Záišů z Osenic na čelní straně věže. Kostel byl…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: http://www.lubomer.cz a další, 28.10. 2019

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Luboměř

Místa v okolí

 Spálov
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Partutovice
 zvonice
 morový sloup
 Potštát
 Hodinová věž
 Františkův Dvůr
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Puchart
 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 větrný mlýn
 kaple
 katovna
 městské hradby
 Odry
 zvonice
 Kunzov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Stará Voda
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Jiří
 kamenný most
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 Drahotuše
 kaple
 kaple
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Velká Střelná
 Vikštejn
 hradiště Obírka
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Roderichova kaple
 Hranice
 kostel sv. Josefa
 loretánská kaple
 Nová synagoga
 radnice
 Knurrův dům
 mariánský sloup
 Dubová
 Fulnek
 Velká Střelná
 městské hradby
 Vildštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Špičky
 kaple
 Polouvsí
Základní informace místa
ID místa: 14485
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama