Pozdně barokní kostel, jednolodní stavba s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží, byl postaven v letech 1775-1778 asi 35 m severně od svého předchůdce, který byl následně zbořen. V průběhu 19. století proběhly stavební úpravy kostela.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Severomoravská obec Luboměř (dříve německy Laudner) se nachází v Moravskoslezském kraji v okrese Nový Jičín na jihozápadním okraji přírodního parku Oderské vrchy. Obec, která má nyní přes 300 obyvatel, leží mimo železniční síť a prochází jí vedlejší silnice, vycházející u vsi Lipná ze silnice II/441 (Potštát-Odry) k severu do Spálova. Severním a východním okrajem prochází zelená turistická značka, spojující město Odry a městys Spálov. Kostel sv. Vavřince se nachází u jižního okraje zástavby vedle hřbitova. Je filiálním ve farnosti Spálov a pravidelné bohoslužby se tu nekonají.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček, 28.10. 2019
historie

Ves je prvně vzpomínána v roce 1394 a roku 1408 se zde uvádí i dřevěný kostel s farou. V 16. století kostel sloužil evangelíkům. Po skončení třicetileté války bylo obyvatelstvo rekatolizováno. Snad již v té době zde mohl být kostel, údaje se však rozcházejí. Původní chrám stával uprostřed hřbitova až do roku 1778. Stavbu současného pozdně barokního kostela připravil a finančně zajistil majitel spálovského panství Jiří Leopold Frakštejn z Načeslavic a jeho manžel jeho sestry Antonie Emanuel Kajetán Záviš z Osenic. Realizace stavby proběhla až v letech 1775-1778 za Antonie Frakštejnové a jejího syna Aloise Emanuela Záviše z Osenic. Kostel vznikl asi 35 m severně od původní stavby jako jednolodní stavba s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží, která vystupuje z roviny průčelí. Památkou na stavebníky je deska s erby Frakštejnů z Načeslavic a Záišů z Osenic na čelní straně věže. Kostel byl…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: http://www.lubomer.cz a další, 28.10. 2019

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Luboměř

Místa v okolí

 Spálov
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Partutovice
 zvonice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Františkův Dvůr
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Puchart
 Soudkova štola
 Veselská rozhledna
 větrný mlýn
 Lom Olšovec
 kaple
 katovna
 městské hradby
 Odry
 zvonice
 kostel sv. Markéty
 Kunzov
 kostel sv. Mikuláše
 Stará Voda
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Jiří
 Olšová
 vodní mlýn
 kamenný most
 kamenný most
 radnice
 fara
 Drahotuše
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 větrný mlýn
 Velká Střelná
 hradiště Obírka
 Vikštejn
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Roderichova kaple
 radnice
 zvonice
 kostel sv. Josefa
 loretánská kaple
 Hranice
 Bratrský sbor
 mariánský sloup
 radnice
 Knurrův dům
 Nová synagoga
 Velká Střelná
 Fulnek
 Dubová
 městské hradby
 Halaška
 Vildštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Špičky
 kaple
 Polouvsí
Základní informace místa
ID místa: 14485
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama