Jednoduchá snad renesančně-barokní stavba asi z I. pol. 16.stol.Až do roku 1622 sloužil potřebám Jednoty bratrské. Roku 1626 zbořen, v letech 1668 – 1680 obnoven. Roku 1786 přestavěn na sklad soli a od roku 1923 navrácen českobratrské církvi.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od řeky Veličky
© Ondřej Štěpánek 06/2007
Kostel církve českobratrské evangelické stojí na dnešním Šromotově náměstí při pravém břehu říčky Veličky tekoucí pod historickým centrem města. Nejjednodušší přístup k památce je od náměstí 8. května tzv. pivovarskými schody, kterými se dostanete pod městské hradby a odtud je již budova kostelíku pěkně vidět.
Ondřej Štěpánek, 2.6. 2007
popis

Kostel církve českobratrské evangelické je jednoduchá stavba snad renesančně-barokního slohu, s vysokou střechou, obdélníkovým půdorysem a dvěma vchody prolomenými naproti sobě.

Ondřej Štěpánek, 2.6. 2007

historie

Původní stavba pocházela nejspíše již z I. poloviny 16. století, kdy sloužila jako modlitebna příslušníků Jednoty bratrské, které podporovala tehdejší vrchnost - páni z Pernštejna. Potřebám Českých bratří sloužil kostelík až do roku 1622. Roku 1626 byl však ze strategických důvodů zbořen. Za velkého moru v letech 1668 – 1680 nechal tehdejší majitel panství - kníže Dietrichštejn vystavět na stejném místě barokní kostelík sv. Šebestiána s dřevěným kasetovým stropem. Na výzdobě interiéru se podílel místní malíř Mikuláš Franta. Za vlády osvíceného císaře Josefa II. byl kostelík uzavřen a v roce 1786 byl upraven na skladiště soli. V roce 1923 byla stavba vrácena českobratrské církvi, která ji zrenovovala do dnešní podoby.

Ondřej Štěpánek podle oficiálních stránek města Hranice, 2.6. 2007

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hranice

Místa v okolí

 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 Svrčov
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Rybáře
 Ústí
 zvonice
 Kunzov
 Špičky
 Skalička
 Lom Olšovec
 Skalička
 kostel sv. Jiří
 Soudkova štola
 Malhotice
 Malhotice
 Puchart
 železniční viadukt
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Partutovice
 kaple sv. Anny
 Kelč
 Všechovice
 Hustopeče nad Bečvou
 hradiště Obírka
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 obecní špitál
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 zvonice
 kaple sv. Petra
 synagoga
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Kladeruby
 Horní Újezd
 větrný mlýn
 kaple sv. Rocha
 kaple
 Lipník nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Veselská rozhledna
 větrný mlýn
 Oprostovice
 Kladníky
 Kladníky
 Polouvsí
 Hlinsko
 Lhotsko
 kostel sv. Mikuláše
 mlýnský náhon
 Libosváry
 Komárno
 Choryně
 městské hradby
 katovna
 Loukov
 Šišma
 Odry
 Loučka
 Lešná
 Beessova kaple
 kostel sv. Vavřince
 Jeseník nad Odrou
 Vystrkov
 kaple sv. Floriána
 Branky
 Hradiště
 Branky
 Hradčany
 Branky
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Wesselsky mlýn
 Pavlovice u Přerova
 Nový Šaumburk
 Podolí
 Olšová
 Pavlovice u Přerova
 Nahošovice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Domaželice
 Čechy
Základní informace místa
ID místa: 5301
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama