Vrchnostenské obydlí hospodářského dvora, které v letech 1835 - 1839 přestavěli pod vlivem klasicismu do podoby zámku tehdejší majitelé nedalekých Puklic Ota Skrbenský z Hříště s manželkou. V roce 1878 získává zámek Karel z Blankenštejna, který jej ještě v témže roce postoupil Michaelovi Rychnovskému. Jeho potomkům patří dodnes.
Hlavní obrázek místa
Nádvorní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 08/2018
Veliké poděkování panu Bohumíru Rychnovskému za ochotu, vstřícnost, příjemné jednání a možnost prostudování jim nasbíraných materiálů.
7.7. 2020
historie

Svobodný dvůr náležející Jindřichovi z Jeclova se poprvé připomíná v roce 1358. Po něm jej vlastnila celá řada světských majitelů a až v roce 1626 zkonfiskovaný dvůr kardinál František z Ditrichštejna daroval jihlavské jezuitské koleji. Ta opravila a přeměnila jednu budovu ve vrchnostenské obydlí a umístila v něm kapli. V roce 1824 koupili dvůr tehdejší majitelé Puklic Ota Skrbenský z Hříště s manželkou a v duchu klasicismu jej v letech 1835 - 1839 přestavěli do podoby zámku. Vznikla tak jednopatrová budova krytá mansardovou střechou původně se žlutou klasicistickou fasádou. V roce 1878 prodává syn Oty Skrbenského rovněž Ota dvůr se zámkem Karlovi z Blankenštejna a Batelova, který jej ještě v témže roce postoupil Michaelovi Rychnovskému, mlynáři v nedalekých Petrovicích. Majetkem Rychnovských byl zámek až do roku 1948, kdy byl celý statek znárodněn. Po roce 1989 byl celý dvůr restituován zpět…  číst dále

Dohňanský Dušan, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, p.Rychnovský : Z historie zámku Jeclov, 7.7. 2020

Vysočina,  Jihlava  (JI), Jeclov

Místa v okolí

 Luka nad Jihlavou
 židovský hřbitov
 synagoga
 Puklice
 Henčov
 Helenín
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Zámeček
 Příseka
 Rytířsko
 ZOO Jihlava
 boží muka
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 kašna Amfitrité
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 Jamné
 synagoga
 hraniční kámen
 boží muka
 železniční most
 Legiodům
 hraniční kámen
 pivovar
 Přímělkov
 Rokštejn
 Přímělkov
 židovský hřbitov
 Kamenice
 Staré Hory
 židovský hřbitov
 Dolní most
 Brtnice
 rozhledna Rudný
 židovské ghetto
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 kaple sv. Václava
 kaple svaté Rodiny
 Plandry
 boží muka
 Bransouze
 boží muka
 výklenková kaple
 Panský pivovar
 synagoga
 Rantířov
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 Polná
 Dolní brána
 děkanství
 Hastrmanka
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 boží muka
 Zátiší
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Kněžice
 fara
 Chaloupky
 smírčí kámen
 boží muka
 Stonařov
 Kostelec
 Střeliště
 kostel sv. Kunhuty
 Aleje
 Kostelec u Jihlavy
 Štoky
 Tržní panák
 Černá
 rychta (dům čp. 73)
 křížový kámen
 boží muka
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kamenné mosty
 kaple sv. Jakuba
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Větrný Jeníkov
 Velký javor
 Bohdalov
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Úsobí
Základní informace místa
ID místa: 15066
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama