Dřevěný kostelík z r. 1485 nahrazen v letech 1854–55 novorománským kostelem. Kostel je jednolodní, orientovaný k západu. Nad hlavním průčelím stojí hranolovou věž s lucernou a jehlancovou střechou s makovicí a křížem, mírně odsazený závěr oválně zakončený, s čtverhrannou sakristií od jihu.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Dobešově
Pohled od západu, závěr kostela.
© Pavel Vítek 06/2013
Dobešov je část města Odry. Nachází se 4 km západně od Oder. Kostel svatého Mikuláše je dominantou obce.
Pavel Vítek, 4.7. 2013
popis

Kostel sv. Mikuláše v Dobešově je jednolodní stavba s kněžištěm obráceným k západu. Ke kostelní lodi se připojuje užší válcové kněžiště, stejně vysoké jako loď. Hlavní východní průčelí je převýšeno hranolovou věží. Ta obsahuje na jižní straně bočního pole kruchty a na severní straně točité schodiště. Sakristie se nachází na jižní straně kněžiště. Sanktusní věžička nad kněžištěm je opatřena lucernou a jehlancovou oplechovanou střechou s makovicí.

Pavel Vítek, 4.7. 2013

historie

Dobešov je prvně připomínán v r. 1362. Původně zde stál dřevěný kostelík, postavený v roce 1485. Současný kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v letech 1854–1855 ve stylu novorománském. Původní kostel byl farní. V současnosti je kostel filiální, náležející k farnosti Odry.

Pavel Vítek, 4.7. 2013

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Dobešov

Místa v okolí

 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Anny
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 Partutovice
 Olšová
 kostel sv. Mikuláše
 Lom Olšovec
 Františkův Dvůr
 Puchart
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiří
 Soudkova štola
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Klokočov
 Kunzov
 zvonice
 radnice
 Bratrský sbor
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Fulnek
 Jeseník nad Odrou
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 větrný mlýn
 kaple
 Děrné
 Polouvsí
 Vítkov
 Hranice
 Špičky
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Markéty
 Lukavec
 kaple sv. Anny
 Svrčov
 Kujavy
 kostel sv. Havla
 Hranická propast
 Drahotuše
 svobodný dvůr
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Vikštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Bannerova studánka
 kostel sv. Trojice
 Rybáře
 Pohořílky
 Bravinné
 hradiště Obírka
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Stará Voda
 Starý Jičín
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 větrný mlýn
 Arenda
 železniční viadukt
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Odry
Kostelní 11/11
742 35 Odry
Tel: 556 730 169, 737 857 008
info@farnostodry.cz
Základní informace místa
ID místa: 11290
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama