V r. 1929 si František Baler vlastnoručně postavil u Spálova větrný mlýn holandského typu. R. 1938 Baler těžce onemocněl a o dva roky později zemřel. Následně mlýn chátral. Obnova proběhla v letech 2007-2012. Jedná se o nejmenší větrný mlýn v ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Městys Spálov (německy Sponau) se nachází na severní Moravě v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Žije zde asi 870 obyvatel. Hlavní dominantou je kostel svatého Jakuba Většího a zámek. Jednou ze zajímavostí Spálova je i Balerův větrný mlýn stojící v poli. Jedná se o nejmenší dochovaný větrný mlýn holandského typu nejen na Moravě, ale i v širším okolí. K mlýnu vede z okraje Spálova alej.
Luděk Vláčil, 8.11. 2019
historie

V okolí Spálova se v minulosti nacházelo 7 dřevěných větrných mlýnů německého typu, které však byly do konce 30. let 20 století všechny zrušeny. V roce 1929 si František Baler, syn mlynáře z Luboměře, vlastnoručně postavil u Spálova větrný mlýn holandského typu včetně mlecího zařízení. František Baler byl totiž zručným kameníkem, tesařem a vyráběl dokonce i hudební nástroje. Balerův větrný mlýn sloužil jen krátce. Roku 1938 Baler těžce onemocněl a o dva roky později zemřel. Od té doby mlýn chátral. V 60. letech 20. století byl již zříceninou bez střechy. Následně došlo k zastřešení, ale na začátku 21. století byl ve velmi špatném stavu. Spoluprací majitelky Ludmily Jemelkové, městyse Spálov a Kruhu přátel větrných mlýnů při Technickém muzeu v Brně se stavbu podařilo zrekonstruovat. První záchranné práce začaly v roce 2007. V roce 2012 byla obnova dokončena a mlýn byl zpřístupněn veřejnosti. Mlýn má u země…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule a další, 8.11. 2019

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Spálov

Místa v okolí

 Spálov
 kostel sv. Vavřince
 Švédská skála
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Wesselsky mlýn
 Klokočov
 Partutovice
 morový sloup
 Hodinová věž
 katovna
 městské hradby
 Potštát
 Odry
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 Puchart
 Lom Olšovec
 Soudkova štola
 kostel sv. Trojice
 větrný mlýn
 Polzerova kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vikštejn
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 zvonice
 Stará Voda
 Vrchy
 Roderichova kaple
 kamenný most
 vodní mlýn
 fara
 radnice
 Kunzov
 radnice
 loretánská kaple
 Dubová
 zvonice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Fulnek
 kostel sv. Jiří
 Děrné
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 Jánské Koupele
 Lukavec
 Vildštejn
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Jeseník nad Odrou
 hradiště Obírka
 kostel sv. Josefa
 Polouvsí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 14487
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama