Výrazné terénní pozůstatky tvrze Sáhov v obci Špičky. Sídlo vladyků Krumsínů ze Špiček (Sáhova). Po r. 1540 opuštěna a zchátrala. Na přelomu 16. a 17. stol. dle tvrzení rozebrána na stavbu kostela v Hustopečích
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště Sáhov ve Špičkách od východu
© Jan P. Štěpánek 11/2009
Výrazné terénní pozůstatky tvrze Sáhov na východním okraji obce Špičky u Hranic na Moravě. Ze Sáhova pocházel starý vladycky rod, píšící se po obci i tvrzi. Z tvrze, stojící dnes v soukromých zahradách, se zachovaly pouze výrazné terénní pozůstatky v podobě pahorku jádra a části příkopu a valu. Tvrziště lze navštívit pouze po domluvě s majitelem zahrady.
Jan P. Štěpánek, 1.12. 2009
popis

Pozůstatky tvrze Sáhov se v podobě terénně výrazného tvrziště nacházejí na východním okraji obce Špičky, asi 6 km východně od Hranic na Moravě, v zahradách domů čp. 28 a 30. Pro místo tvrze byl zvolen mírně se svažující hřeben východně od centrální návsi, jehož nejzazší část tvrziště zaujalo. Vlastní pahorek tvrze má podobu poměrně rozlehlého nepravidelného lichoběžníka a rozměrech cca 20 m (východní strana) x 42 m (západní až severozápadní strana) x 30 m (severovýchodní a jižní strana). Velká část středu jižní fronty tvrziště vykazuje výraznou sníženinu oproti zbytku plochy, stejně tak se mírné projmutí projevuje ve východním cípu lokality. Minimálně v této části lze očekávat nějaké stavení, snad obytnou věž. Od rozšiřující se a ke středu obce stoupající plochy byla tvrz vydělena mohutným obloukem příkopu (22 m širokým v čele lokality a 16–18 m v ostatních místech) a před něj vyhozeného valu. Příkop a val chyběl pouze na…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 1.12. 2009

historie

První písemná zmínka o vsi Špičky se činí k roku 1169, ačkoliv se později ukázalo, že se jedná o falzum. První důvěryhodná zmínka pochází až z roku 1270, jako o lenním statku olomouckého biskupství. V listině z tohoto roku uděluje biskup Bruno ves Špičky jistému Eberhartovi, který se po obci psal a zřejmě zde tedy seděl. S tímto jménem lze předpokládat i založení tvrze. K roku 1321 je ve Špičkách uveden jakýsi Jan a o třicet let později kromě Jana i jeho bratr Syrnon. V r. 1351 se po tvrzi jmenuje i jakýsi Vít. Samostatná první písemná zmínka o vlastní tvrzi však pochází až z roku 1408, kdy přijal od biskupa Konráda léno a tvrz Sáhov jistý vladyka Ješek pocházející z rodu vladyků z Krumsína. V r. 1437 je na tvrzi jmenován Jindřich Krumsín a r. 1443 Jan ze Špiček. Posledně jmenovaný postupuje svou polovinu tvrze r. 1455 Bedřichu Krumsínovi. Jeho syn, také Bedřich, své léno…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím J. Tichánek: Tvrz Sáhov ve Špičkách u Hranic, s. 140-141, in Archeologie Moravy a Slezska, 2001 a M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2007, 1.12. 2009

Půdorys místa

terénní situace tvrziště ve Špičkách
© M. Plaček: Encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Špičky

Místa v okolí

 Skalička
 Skalička
 kostel sv. Jiří
 Hranická propast
 Svrčov
 Ústí
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 mariánský sloup
 Hranice
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 větrný mlýn
 Kladeruby
 Malhotice
 Malhotice
 Polouvsí
 Kelč
 zvonice
 Rybáře
 Choryně
 Lom Olšovec
 Lešná
 Beessova kaple
 Kunzov
 Perná
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 Soudkova štola
 Jeseník nad Odrou
 Vystrkov
 Příluky
 kaple sv. Anny
 Partutovice
 Puchart
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Branky
 kamenný pranýř
 Branky
 Branky
 Arenda
 Starý Jičín
 svobodný dvůr
 městské hradby
 Požaha
 Loučka
 katovna
 Horní Újezd
 Odry
 Komárno
 železniční viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Arnoltovice
 Podolí
 Hradiště
 Helfštýn
 Drahotuše
 Týn nad Bečvou
 Krásno nad Bečvou
 Čertův mlýn
 Bannerova studánka
 kaple sv. Floriána
 evangelický kostel
 radnice
 dům U apoštolů
 Nový Šaumburk
 Libosváry
 Potštát
 Wesselsky mlýn
 Hodinová věž
 morový sloup
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Šaumburk
 Czeicznerova vila
 kostel sv. Martina
 Loukov
 radnice
 Laudonův dům
 Nový Jičín
 Stará pošta
 městské hradby
 Jarcová
 větrný mlýn
 kaple
 Oprostovice
 Fürstenberská hrobka
 Kladníky
 Kunín
 Lhotsko
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 8581
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama