
Pozůstatky tvrze Sáhov se v podobě terénně výrazného tvrziště nacházejí na východním okraji obce Špičky, asi 6 km východně od Hranic na Moravě, v zahradách domů čp. 28 a 30. Pro místo tvrze byl zvolen mírně se svažující hřeben východně od centrální návsi, jehož nejzazší část tvrziště zaujalo. Vlastní pahorek tvrze má podobu poměrně rozlehlého nepravidelného lichoběžníka a rozměrech cca 20 m (východní strana) x 42 m (západní až severozápadní strana) x 30 m (severovýchodní a jižní strana). Velká část středu jižní fronty tvrziště vykazuje výraznou sníženinu oproti zbytku plochy, stejně tak se mírné projmutí projevuje ve východním cípu lokality. Minimálně v této části lze očekávat nějaké stavení, snad obytnou věž. Od rozšiřující se a ke středu obce stoupající plochy byla tvrz vydělena mohutným obloukem příkopu (22 m širokým v čele lokality a 16–18 m v ostatních místech) a před něj vyhozeného valu. Příkop a val chyběl pouze na… číst dále
První písemná zmínka o vsi Špičky se činí k roku 1169, ačkoliv se později ukázalo, že se jedná o falzum. První důvěryhodná zmínka pochází až z roku 1270, jako o lenním statku olomouckého biskupství. V listině z tohoto roku uděluje biskup Bruno ves Špičky jistému Eberhartovi, který se po obci psal a zřejmě zde tedy seděl. S tímto jménem lze předpokládat i založení tvrze. K roku 1321 je ve Špičkách uveden jakýsi Jan a o třicet let později kromě Jana i jeho bratr Syrnon. V r. 1351 se po tvrzi jmenuje i jakýsi Vít. Samostatná první písemná zmínka o vlastní tvrzi však pochází až z roku 1408, kdy přijal od biskupa Konráda léno a tvrz Sáhov jistý vladyka Ješek pocházející z rodu vladyků z Krumsína. V r. 1437 je na tvrzi jmenován Jindřich Krumsín a r. 1443 Jan ze Špiček. Posledně jmenovaný postupuje svou polovinu tvrze r. 1455 Bedřichu Krumsínovi. Jeho syn, také Bedřich, své léno… číst dále
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.