Výrazné terénní pozůstatky tvrze Sáhov v obci Špičky. Sídlo vladyků Krumsínů ze Špiček (Sáhova). Po r. 1540 opuštěna a zchátrala. Na přelomu 16. a 17. stol. dle tvrzení rozebrána na stavbu kostela v Hustopečích
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na tvrziště Sáhov ve Špičkách od východu
© Jan P. Štěpánek 11/2009
Výrazné terénní pozůstatky tvrze Sáhov na východním okraji obce Špičky u Hranic na Moravě. Ze Sáhova pocházel starý vladycky rod, píšící se po obci i tvrzi. Z tvrze, stojící dnes v soukromých zahradách, se zachovaly pouze výrazné terénní pozůstatky v podobě pahorku jádra a části příkopu a valu. Tvrziště lze navštívit pouze po domluvě s majitelem zahrady.
Jan P. Štěpánek, 1.12. 2009
popis

Pozůstatky tvrze Sáhov se v podobě terénně výrazného tvrziště nacházejí na východním okraji obce Špičky, asi 6 km východně od Hranic na Moravě, v zahradách domů čp. 28 a 30. Pro místo tvrze byl zvolen mírně se svažující hřeben východně od centrální návsi, jehož nejzazší část tvrziště zaujalo. Vlastní pahorek tvrze má podobu poměrně rozlehlého nepravidelného lichoběžníka a rozměrech cca 20 m (východní strana) x 42 m (západní až severozápadní strana) x 30 m (severovýchodní a jižní strana). Velká část středu jižní fronty tvrziště vykazuje výraznou sníženinu oproti zbytku plochy, stejně tak se mírné projmutí projevuje ve východním cípu lokality. Minimálně v této části lze očekávat nějaké stavení, snad obytnou věž. Od rozšiřující se a ke středu obce stoupající plochy byla tvrz vydělena mohutným obloukem příkopu (22 m širokým v čele lokality a 16–18 m v ostatních místech) a před něj vyhozeného valu. Příkop a val chyběl pouze na…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 1.12. 2009

historie

První písemná zmínka o vsi Špičky se činí k roku 1169, ačkoliv se později ukázalo, že se jedná o falzum. První důvěryhodná zmínka pochází až z roku 1270, jako o lenním statku olomouckého biskupství. V listině z tohoto roku uděluje biskup Bruno ves Špičky jistému Eberhartovi, který se po obci psal a zřejmě zde tedy seděl. S tímto jménem lze předpokládat i založení tvrze. K roku 1321 je ve Špičkách uveden jakýsi Jan a o třicet let později kromě Jana i jeho bratr Syrnon. V r. 1351 se po tvrzi jmenuje i jakýsi Vít. Samostatná první písemná zmínka o vlastní tvrzi však pochází až z roku 1408, kdy přijal od biskupa Konráda léno a tvrz Sáhov jistý vladyka Ješek pocházející z rodu vladyků z Krumsína. V r. 1437 je na tvrzi jmenován Jindřich Krumsín a r. 1443 Jan ze Špiček. Posledně jmenovaný postupuje svou polovinu tvrze r. 1455 Bedřichu Krumsínovi. Jeho syn, také Bedřich, své léno…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím J. Tichánek: Tvrz Sáhov ve Špičkách u Hranic, s. 140-141, in Archeologie Moravy a Slezska, 2001 a M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2007, 1.12. 2009

Půdorys místa

terénní situace tvrziště ve Špičkách
© M. Plaček: Encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Špičky

Místa v okolí

 Kamenec
 Skalička
 Skalička
 kostel sv. Jiří
 Hranická propast
 Svrčov
 Ústí
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 mariánský sloup
 Hranice
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 větrný mlýn
 Kladeruby
 Malhotice
 Malhotice
 Polouvsí
 Kelč
 zvonice
 Rybáře
 Choryně
 Lom Olšovec
 Lešná
 Beessova kaple
 Kunzov
 Veselská rozhledna
 Perná
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 Soudkova štola
 Jeseník nad Odrou
 Vystrkov
 Příluky
 Ferdinandův tunel
 kaple sv. Anny
 Partutovice
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Puchart
 Branky
 kamenný pranýř
 Branky
 Branky
 Arenda
 Starý Jičín
 svobodný dvůr
 městské hradby
 Požaha
 Loučka
 katovna
 Horní Újezd
 Odry
 Komárno
 železniční viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 Olšová
 kostel sv. Havla
 Arnoltovice
 Podolí
 Hradiště
 Helfštýn
 Drahotuše
 Týn nad Bečvou
 Krásno nad Bečvou
 Čertův mlýn
 Bannerova studánka
 kaple sv. Floriána
 evangelický kostel
 radnice
 dům U apoštolů
 Nový Šaumburk
 Libosváry
 Potštát
 Wesselsky mlýn
 Hodinová věž
 morový sloup
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Czeicznerova vila
 Šaumburk
 kostel sv. Martina
 Loukov
 Laudonův dům
 radnice
 Nový Jičín
 Stará pošta
 městské hradby
 Jarcová
 větrný mlýn
 kaple
 Oprostovice
 Fürstenberská hrobka
 Kladníky
 Kunín
 Lhotsko
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 8581
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama