Kostel, který byl údajně vystavěn mnichem rajhradského kláštera Juríkem (†1209), zakladatelem Hranic. První písemná zmínka o kostelu je z r. 1492 a dále r. 1595 a 1781, kdy byl stavebně upravován. Na hlavním oltáři je obraz Narození Panny Marie z r. 1781. Na bočním oltáři je obraz od J.H.A. Gallaše.
Hlavní obrázek místa
kostel
© Alena Volná, 1/2010
Kostelíček – filiální kostel Narození Panny Marie na hranickém hřbitově byl údajně vystavěn zakladatelem Hranic, mnichem rajhradského kláštera Juríkem (†1209), první písemná zmínka však je z r. 1492; 1595 a 1781 byly prováděny přestavby. V areálu hřbitova se kromě tohoto kostela nachází kaple sv. Antonína Paduánského a křížová cesta.
Alena Volná , 15.11. 2010
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hranice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Svrčov
 městské hradby
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Ústí
 Špičky
 Skalička
 Rybáře
 Skalička
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Kunzov
 Lom Olšovec
 Malhotice
 Malhotice
 Soudkova štola
 Puchart
 Kelč
 Partutovice
 železniční viadukt
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Kladeruby
 Všechovice
 Drahotuše
 Helfštýn
 větrný mlýn
 Týn nad Bečvou
 Veselská rozhledna
 Polouvsí
 Horní Újezd
 Choryně
 morový sloup
 Potštát
 Hodinová věž
 kaple sv. Josefa
 hradiště Obírka
 městské opevnění
 větrný mlýn
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 kaple
 synagoga
 Lešná
 kaple sv. Petra
 kostel sv. Mikuláše
 Komárno
 Beessova kaple
 kaple sv. Rocha
 katovna
 Oprostovice
 Lipník nad Bečvou
 městské hradby
 Kladníky
 Odry
 Jeseník nad Odrou
 Loučka
 Vystrkov
 Libosváry
 Kladníky
 kaple sv. Anny
 Branky
 Perná
 Branky
 Branky
 Lhotsko
 Loukov
 Hlinsko
 Příluky
 Hradiště
 kaple sv. Floriána
 mlýnský náhon
 Olšová
 Podolí
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Nový Šaumburk
 kamenný pranýř
 Wesselsky mlýn
 svobodný dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Arenda
 Starý Jičín
 Šišma
 Arnoltovice
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 evangelický kostel
 Nahošovice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Jarcová
Základní informace místa
ID místa: 9538
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama