V jádře gotická stavba z pol. 15. stol. V l.1691–92 po požáru barokně upravena. Další úpravy proběhly v 90. letech 18. stol. Tehdy postavena věž. Při kostele barokní fara z r. 1699 přestavěná klasicistně. V okolí kostela cenné sochy.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel sv. Bartoloměje
© Jan P. Štěpánek 06/2008
Dominanta města Oder na Novojičínsku – římskokatolický kostel sv. Bartoloměje. Nachází se ve východní části kruhového obvodu města, původně ohrazeného, na terénní hraně nad řekou Odrou. Trojlodní pozdně barokní stavba tvoří výrazný pohledový prvek města po nesmyslném odstřelu zámku v 60. letech 20. století.
Jan P. Štěpánek, 3.11. 2008
popis

Mohutná pozdně barokní trojlodní stavba s průčelní věží na jihozápadě ve východním nároží bývalých městských hradeb. Kostel je orientován k severovýchodu. Hlavní loď prosvětlují nad úrovní střech bočních lodí půlkruhová okna, stejná prosvětlují i boční lodě. Na štítem ukončenou hlavní loď navazuje snížené a ustoupené presbyterium s kaplemi po stranách. Polygonálně ukončený presbytář podpírá soustava opěráků. Nad půlkruhově zakončenými vysokými okny presbytáře jsou odkryty záklenky hrotitých oken se zbytky kružeb, což vypovídá o stáří kostela. Kostel kryje jednoduchá valbová střecha. Věž ukončuje cibulovitá báň.

Jan P. Štěpánek, 3.11. 2008

historie

Historie v jádře gotické stavby spadá do doby kolem poloviny 15. století. O stáří stavby vypovídají i odkryté záklenky hrotitých oken se zbytky kružeb. V této podobě přečkal kostel až do roku 1691, kdy podlehl ničivému požáru. V letech 1691 až 1692 byl kostel barokně upraven. K dalším stavebním pracem došlo v roce 1733, kdy byla k severní sakristii s oratoří v patře přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého. Na opačné straně presbytáře byla v roce 1777 přistavěna kaple sv. Valentina. Opětovně postihl požár kostel v roce 1792. Při následných opravách byla v 90. letech 18. století postavena i současná západní kostelní věž. Při kostele se nachází cenné sousoší Nejsvětější Trojice od A. Heinze z Oder z roku 1890. Při kostele se nachází i barokní fara z roku 1699, stojící na místě starší fary. Stavebně upravena do současné podoby byla v polovině 19. století, kdy získala dnešní klasicistní vzhled…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2004, 3.11. 2008

Půdorys místa


© kol.: Od gotiky k renesanci: výtvarná kultura Moravy a Slezska 1400-1550. IV. Opava, Moravská galerie, Brno 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Odry

Místa v okolí

 Odry
 městské hradby
 katovna
 Veselská rozhledna
 Olšová
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Jeseník nad Odrou
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 Bratrský sbor
 loretánská kaple
 Fulnek
 Švédská skála
 kostel sv. Jiří
 Děrné
 Spálov
 kostel sv. Vavřince
 Polouvsí
 Partutovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Kujavy
 svobodný dvůr
 Lom Olšovec
 Fürstenberská hrobka
 Bannerova studánka
 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 Lukavec
 Kunín
 Františkův Dvůr
 Soudkova štola
 Puchart
 Pohořílky
 kostel sv. Martina
 Špičky
 Starý Jičín
 Pustějov
 Klokočov
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kamenný pranýř
 Kunzov
 Arenda
 Bravinné
 Hukovice
 Hranice
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Vítkov
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Nový Jičín
 Svrčov
 Bartošovice
 Czeicznerova vila
 městské hradby
 Kanihůra
 Bartošovický mlýn
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Požaha
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 kostel Všech svatých
 Čertův mlýn
 kostel sv. Markéty
 žilinský vodní jez
 Hradní vrch
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 Bílovec
 Perná
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Rybáře
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Slatina
 Hodslavice
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 železniční viadukt
 Prameny Zrzávky
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 6963
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama