Původně gotický kostel, r. 1734 přestavěn do současné stavební podoby. R. 2001 započaly základní opravy kostela – izolace zdí. V letech 2004–2005 byla opravena střecha a fasády, včetně fasádních nátěrů. R. 2008 byl vztyčen kříž Ke cti apoštola Pavla.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Staršího
Čelní pohled od západu, s křížem Ke cti apoštola Pavla v popředí.
© Jaroslav Šefčík, 06/2009

Kostel sv. Jakuba Staršího

Z původního kostela se dodnes dochovala cínová křtitelnice, nesoucí letopočet 1619 a kněžiště v gotickém slohu. V roce 1734 byl kostel přebudován do dnešní stavební podoby, s původními dvěma prvky. Hrany valené klenby kněžiště zdobí štukové žebrování. Zdi po obvodu jsou vyztuženy vnějšími opěráky po celém obvodu chrámu. Původně se v kostelní věži nacházelo pět zvonů, z nichž čtyři byly pořízeny v rozmezí let 1755–1759. Největší z nich nesl jméno Jakub a tento byl opatřen nápisem v latině, v překladu znějícím: Roku 1758 měsíci červnu, když Prus marně obléhal Olomouc, jsem byl zničen. Původní zvon nesl letopočet 1495 a říkalo se mu Lutrián. Další zvony byly postupem času zavěšeny do kostelní věže, včetně čtvrtého z nich – Umíráčku. Pátý zvon, datovaný od roku 1755 byl v roce 1770 přemístěn do nové věžičky nad kněžištěm. Roku 1917, v době první světové války, byly všechny čtyři věžní zvony zabaveny ve prospěch válečných účelů. Časem silně poznamenaný zvon z malé věže příčinou krutých mrazů v roce 1942 puknul. Protože i druhá světová válka zanechala na kostele památku v podobě zabavených zvonů, zbyl ve věži osamocený Umíráček. Až v roce 1947 byl do věže zavěšen zvon z opuštěného kostela v nedaleké obci a nový Jakub, třetí v pořadí, byl vyroben ve zvonařské dílně Dyttrich z Brodku u Přerova až v roce 1977. Od tohoto roku jsou ve velké věži spálovského kostela zavěšeny tři zvony.
Jaroslav Šefčík (OÚ Spálov), 14.6. 2009
historie

Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy

Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí, a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Spálov

Místa v okolí

 Spálov
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Františkův Dvůr
 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočov
 Wesselsky mlýn
 Partutovice
 kostel sv. Markéty
 Hodinová věž
 katovna
 morový sloup
 Potštát
 městské hradby
 Odry
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 kostel sv. Trojice
 Puchart
 kaple
 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 Polzerova kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Vikštejn
 větrný mlýn
 Roderichova kaple
 Stará Voda
 kamenný most
 kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 vodní mlýn
 fara
 radnice
 Dubová
 zvonice
 loretánská kaple
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Kunzov
 Bratrský sbor
 Fulnek
 Kružberk
 Děrné
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Jánské Koupele
 kamenný most
 větrný mlýn
 Vildštejn
 Lukavec
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Jeseník nad Odrou
 hradiště Obírka
 kostel sv. Josefa
 Polouvsí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
Kontaktní informace
Farnost Spálov
Marek Kozák, ThLic
č. 5
Spálov 742 37
Tel: 731 625 736
http://bilovec.dekanat.cz
Základní informace místa
ID místa: 7930
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama