Barokní kaple sv. Peregrina na nábřeží Bečvy je součástí lázeňské kolonády lázní Teplice nad Bečvou. Postavena v r. 1775 Karlem z Dietrichštejna.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2020
Kaple zasvěcená netradičnímu světci, sv. Peregrinu, stojí na nábřeží řeky Bečvy, jako součást lázeňské kolonády lázní Teplice nad Bečvou. Kapli dal v roce 1775 vystavět Karel z Dietrichštejna, jehož znak se nachází v kamenném portálu vstupu. Barokní kaple na půdoryse čtverce má fasádu bohatě členěnou pilastry ukončenými korintskými hlavicemi, oválnými okny ve štukových řasených špaletách a kamenným vstupním portálem orientovaným k řece Bečvě. Nad průčelím se zvedá trojúhelný štít s motivem „oka božího“. Střechu kaple kryje kupole s drobnou vížkou nad středem kaple. Stavba kaple s nachází těsně při Sanatoriu Bečva, nedaleko vstupu do světoznámých Zbrašovských aragonitových jeskyní.
Jan P. Štěpánek, 2.10. 2007
historie

sv. Peregrin Laziosi - servitský mnich řádu Služebníků Mariiných (OSM)

Peregrin Laziosi (1265 - 1345) byl šlechtic, žijící na severu Itálie, ve městě Forli. Když se jednou světec Filip Benizi, generální představený Služebníků Mariiných (Servitů) snažil usmířit ve Fiorli spor místních znepřátelených stran, zápasících o vládu, byl ve své snaze vysmíván a Peregrin ho dokonce udeřil do tváře. Světec nastavil i druhou tvář, zatímco v duchu prosil o odpuštění pro Peregrina a ostatní. Peregrin byl dojat jeho pokorou a mírností a padl na kolena, prose světce o odpuštění. Později zpytoval své svědomí a zamýšlel se nad vlastním životem. Při modlitbě v chrámu, před obrazem Matky Boží, ucítil nutkání k pouti do Sieny s výzvou, aby se přidal k Servitům. Peregrin volání uposlechl, vstoupil do kláštera Servitů, a po nějakém čase byl vyslán zpět do svého rodného města, aby zde získal příznivce a vybudoval klášter, což se mu povedlo. Peregrin si zachoval skromnost a žil velmi asketicky -…  číst dále

E. Horáková podle http://peregrin.webnode.cz; http://cs.wikipedia.org; http://catholica.cz, 21.11. 2012

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Teplice nad Bečvou

Místa v okolí

 lázně
 Hranická propast
 Svrčov
 Ústí
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Rybáře
 Skalička
 Skalička
 Malhotice
 Špičky
 Malhotice
 zvonice
 Kunzov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 Kelč
 Lom Olšovec
 železniční viadukt
 Helfštýn
 Soudkova štola
 Týn nad Bečvou
 Horní Újezd
 Kladeruby
 kostel sv. Havla
 Puchart
 Drahotuše
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 Partutovice
 Komárno
 Oprostovice
 Libosváry
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 Kladníky
 radnice
 zvonice
 synagoga
 kaple sv. Petra
 Kladníky
 Loučka
 Lhotsko
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Choryně
 Loukov
 hradiště Obírka
 Polouvsí
 kaple sv. Floriána
 Hlinsko
 Hradiště
 Vystrkov
 Branky
 Nový Šaumburk
 Branky
 Potštát
 Branky
 Hodinová věž
 morový sloup
 Lešná
 větrný mlýn
 mlýnský náhon
 Beessova kaple
 kaple
 Podolí
 Šišma
 Šaumburk
 Rajnochovice
 Perná
 Příluky
 Hradčany
 kostel sv. Mikuláše
 Pavlovice u Přerova
 Jeseník nad Odrou
 městské hradby
 katovna
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Odry
 Nahošovice
 Pavlovice u Přerova
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Arnoltovice
 svobodný dvůr
 Domaželice
Základní informace místa
ID místa: 4729
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama