Barokní kaple sv. Peregrina na nábřeží Bečvy je součástí lázeňské kolonády lázní Teplice nad Bečvou. Postavena v r. 1775 Karlem z Dietrichštejna.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2020
Kaple zasvěcená netradičnímu světci, sv. Peregrinu, stojí na nábřeží řeky Bečvy, jako součást lázeňské kolonády lázní Teplice nad Bečvou. Kapli dal v roce 1775 vystavět Karel z Dietrichštejna, jehož znak se nachází v kamenném portálu vstupu. Barokní kaple na půdoryse čtverce má fasádu bohatě členěnou pilastry ukončenými korintskými hlavicemi, oválnými okny ve štukových řasených špaletách a kamenným vstupním portálem orientovaným k řece Bečvě. Nad průčelím se zvedá trojúhelný štít s motivem „oka božího“. Střechu kaple kryje kupole s drobnou vížkou nad středem kaple. Stavba kaple s nachází těsně při Sanatoriu Bečva, nedaleko vstupu do světoznámých Zbrašovských aragonitových jeskyní.
Jan P. Štěpánek, 2.10. 2007
historie

sv. Peregrin Laziosi - servitský mnich řádu Služebníků Mariiných (OSM)

Peregrin Laziosi (1265 - 1345) byl šlechtic, žijící na severu Itálie, ve městě Forli. Když se jednou světec Filip Benizi, generální představený Služebníků Mariiných (Servitů) snažil usmířit ve Fiorli spor místních znepřátelených stran, zápasících o vládu, byl ve své snaze vysmíván a Peregrin ho dokonce udeřil do tváře. Světec nastavil i druhou tvář, zatímco v duchu prosil o odpuštění pro Peregrina a ostatní. Peregrin byl dojat jeho pokorou a mírností a padl na kolena, prose světce o odpuštění. Později zpytoval své svědomí a zamýšlel se nad vlastním životem. Při modlitbě v chrámu, před obrazem Matky Boží, ucítil nutkání k pouti do Sieny s výzvou, aby se přidal k Servitům. Peregrin volání uposlechl, vstoupil do kláštera Servitů, a po nějakém čase byl vyslán zpět do svého rodného města, aby zde získal příznivce a vybudoval klášter, což se mu povedlo. Peregrin si zachoval skromnost a žil velmi asketicky -…  číst dále

E. Horáková podle http://peregrin.webnode.cz; http://cs.wikipedia.org; http://catholica.cz, 21.11. 2012

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Teplice nad Bečvou

Místa v okolí

 lázně
 Hranická propast
 Svrčov
 Ústí
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Rybáře
 Skalička
 Skalička
 Kamenec
 Malhotice
 Špičky
 Malhotice
 Ferdinandův tunel
 zvonice
 Kunzov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Všechovice
 Kelč
 Lom Olšovec
 železniční viadukt
 Helfštýn
 Soudkova štola
 Týn nad Bečvou
 Kladeruby
 Horní Újezd
 kostel sv. Havla
 Puchart
 Drahotuše
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 Partutovice
 Komárno
 Oprostovice
 Libosváry
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 Kladníky
 radnice
 zvonice
 synagoga
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Kladníky
 Loučka
 Lhotsko
 Lipník nad Bečvou
 Choryně
 Loukov
 hradiště Obírka
 Polouvsí
 kaple sv. Floriána
 Hlinsko
 Veselská rozhledna
 Hradiště
 Vystrkov
 Branky
 Nový Šaumburk
 Branky
 Potštát
 Branky
 Hodinová věž
 morový sloup
 Lešná
 větrný mlýn
 kaple
 mlýnský náhon
 Beessova kaple
 Podolí
 Šišma
 Šaumburk
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Perná
 Příluky
 kostel sv. Mikuláše
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Jiljí
 Odry
 Nahošovice
 Pavlovice u Přerova
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Arnoltovice
 svobodný dvůr
 Olšová
 Domaželice
Základní informace místa
ID místa: 4729
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama