V Hranicích je dochována část městských hradeb s baštami. Město bylo opevňováno v letech 1292-1296 valovou hradbou, za Cimburků pak kamennou v letech 1435-1460. Za Pernštejnů v letech 1475-1547 vzniklo druhé kamenné opevnění.
Hlavní obrázek místa
Pozůstatek hradební bašty v západní části města
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Prostor nejstaršího jádra města byl osídlen nejpozději ve 12. století. Zdejší okolní lesy, údolí Bečvy a prostor celé Moravské brány byl přirozenou hranicí mezi Moravou a Slezskem. Odtud vznikl i název města. Zde již od pravěku vedla důležitá spojnice, pozdější Jantarová stezka a následně hlavní cesta do Slezska. Ve 13. století zde proběhl významný osídlovací proces. Tou dobou probíhal i spor klášterů o tehdejší osadu mezi Hradiskem u Olomouce a Rajhradem. Tehdy díky mnoha falzům byla velmi nepřehledná situace. Fakticky však město vzniklo až na konci 13. století, kdy byla lokační listina vydána roku 1276 klášterem Hradisko. Tehdejší osada však byla po smrti krále Přemysla Otakara II. zničena, takže po roce 1282 proběhla lokace podruhé. V roce 1296 je již zmínka o městečku. To bylo opevněno v letech 1292-1296 valovým opevněním s dřevěnou palisádou. V období husitského hnutí bylo město zastavováno a majitelé se rychle střídali. Důležitým mezníkem se stalo obsazení husity v roce 1427. Tehdy připadly Hranice rodu z Cimburka. Za vlády Jana a Ctibora Tovačovských z Cimburka bylo město opevněno mohutnými kamennými hradbami. Stalo se tak v letech 1435-1460. Současně byla dřevěná tvrz nahrazena kamenným hradem, který se také stal součástí opevnění. Tehdy zde stály tři městské brány – Motošínská (Drahotušská) v ulici 28. října, Mlýnská ve Svatoplukově ulici a Horní v Jiráskově ulici. Město po Cimburcích získal rod z Pernštejna, který v opevnění pokračoval. V letech 1475-1547 byl vybudován kolem města ve svahu druhý pás parkánových hradeb, kdy byly postaveny i bašty. Ty se do dnešních dnů torzovitě dochovaly i s částmi hradeb. Opevnění města bylo poprvé likvidováno v roce 1753, kdy začala výstavba Císařské silnice.
Ivo Rozehnal - Zdroje: wikipedia.cz, mesto.hranice.cz, hranicky.denik.cz, 6.12. 2015
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hranice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Svrčov
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 Rybáře
 Ústí
 zvonice
 Kunzov
 Špičky
 Skalička
 Skalička
 Lom Olšovec
 kostel sv. Jiří
 Malhotice
 Malhotice
 Soudkova štola
 železniční viadukt
 Puchart
 kostel sv. Havla
 Helfštýn
 Drahotuše
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Anny
 Partutovice
 Všechovice
 Kelč
 Hustopeče nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Kladeruby
 hradiště Obírka
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 Horní Újezd
 zvonice
 radnice
 kaple sv. Petra
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 Oprostovice
 Kladníky
 větrný mlýn
 Veselská rozhledna
 Kladníky
 Hlinsko
 Lhotsko
 Polouvsí
 Libosváry
 Komárno
 mlýnský náhon
 Choryně
 kostel sv. Mikuláše
 Loukov
 Loučka
 Šišma
 městské hradby
 katovna
 Lešná
 Odry
 kaple sv. Floriána
 Vystrkov
 Beessova kaple
 Branky
 Hradiště
 Branky
 Hradčany
 Branky
 Jeseník nad Odrou
 Nový Šaumburk
 kostel sv. Vavřince
 Pavlovice u Přerova
 Podolí
 Šaumburk
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Pavlovice u Přerova
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Olšová
 Nahošovice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Domaželice
 Čechy
Základní informace místa
ID místa: 5689
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 6.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama