V Hranicích je dochována část městských hradeb s baštami. Město bylo opevňováno v letech 1292-1296 valovou hradbou, za Cimburků pak kamennou v letech 1435-1460. Za Pernštejnů v letech 1475-1547 vzniklo druhé kamenné opevnění.
Hlavní obrázek místa
Pozůstatek hradební bašty v západní části města
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Prostor nejstaršího jádra města byl osídlen nejpozději ve 12. století. Zdejší okolní lesy, údolí Bečvy a prostor celé Moravské brány byl přirozenou hranicí mezi Moravou a Slezskem. Odtud vznikl i název města. Zde již od pravěku vedla důležitá spojnice, pozdější Jantarová stezka a následně hlavní cesta do Slezska. Ve 13. století zde proběhl významný osídlovací proces. Tou dobou probíhal i spor klášterů o tehdejší osadu mezi Hradiskem u Olomouce a Rajhradem. Tehdy díky mnoha falzům byla velmi nepřehledná situace. Fakticky však město vzniklo až na konci 13. století, kdy byla lokační listina vydána roku 1276 klášterem Hradisko. Tehdejší osada však byla po smrti krále Přemysla Otakara II. zničena, takže po roce 1282 proběhla lokace podruhé. V roce 1296 je již zmínka o městečku. To bylo opevněno v letech 1292-1296 valovým opevněním s dřevěnou palisádou. V období husitského hnutí bylo město zastavováno a majitelé se rychle střídali. Důležitým mezníkem se stalo obsazení husity v roce 1427. Tehdy připadly Hranice rodu z Cimburka. Za vlády Jana a Ctibora Tovačovských z Cimburka bylo město opevněno mohutnými kamennými hradbami. Stalo se tak v letech 1435-1460. Současně byla dřevěná tvrz nahrazena kamenným hradem, který se také stal součástí opevnění. Tehdy zde stály tři městské brány – Motošínská (Drahotušská) v ulici 28. října, Mlýnská ve Svatoplukově ulici a Horní v Jiráskově ulici. Město po Cimburcích získal rod z Pernštejna, který v opevnění pokračoval. V letech 1475-1547 byl vybudován kolem města ve svahu druhý pás parkánových hradeb, kdy byly postaveny i bašty. Ty se do dnešních dnů torzovitě dochovaly i s částmi hradeb. Opevnění města bylo poprvé likvidováno v roce 1753, kdy začala výstavba Císařské silnice.
Ivo Rozehnal - Zdroje: wikipedia.cz, mesto.hranice.cz, hranicky.denik.cz, 6.12. 2015
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hranice

Místa v okolí

 Nová synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Hranice
 Svrčov
 lázně
 Hranická propast
 kaple sv. Peregrina
 Rybáře
 Ústí
 zvonice
 Kunzov
 Špičky
 Skalička
 Skalička
 Lom Olšovec
 kostel sv. Jiří
 Malhotice
 Malhotice
 Soudkova štola
 železniční viadukt
 Puchart
 kostel sv. Havla
 Helfštýn
 Drahotuše
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Anny
 Partutovice
 Kelč
 Všechovice
 Hustopeče nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Kladeruby
 hradiště Obírka
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 Horní Újezd
 zvonice
 radnice
 synagoga
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Potštát
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 Hodinová věž
 morový sloup
 kaple
 Oprostovice
 Kladníky
 větrný mlýn
 Kladníky
 Hlinsko
 Lhotsko
 Polouvsí
 Libosváry
 Komárno
 mlýnský náhon
 Choryně
 kostel sv. Mikuláše
 Loukov
 Loučka
 Šišma
 městské hradby
 katovna
 Lešná
 kaple sv. Floriána
 Odry
 Vystrkov
 Beessova kaple
 Hradiště
 Branky
 Branky
 Jeseník nad Odrou
 Nový Šaumburk
 Hradčany
 Branky
 kostel sv. Vavřince
 Pavlovice u Přerova
 Šaumburk
 Podolí
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Pavlovice u Přerova
 Rajnochovice
 Nahošovice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Domaželice
 Čechy
Základní informace místa
ID místa: 5689
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 6.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama