Vystrkov

Wistorkovahof, dvorec Vystrkov
Dvorec ze druhé poloviny 16. století, ležící na místě zaniklé středověké vsi Radslavovy (či Drozdovy) Lhoty. Nejhodnotnější stavbou celého areálu je barokní sýpka z 18. století. Vystrkov je v současnosti v soukromém vlastnictví a pozvolna se rekonstruuje.
Hlavní obrázek místa
Pohled na Vystrkov směrem od Lhoty
© Pavel Lasztovicza, 5/2010
Vystrkov je osamocený dvorec, který se nachází na návrší na severozápadním okraji katastrálního území obce Poličná, západně od Valašského Meziříčí. Nejblíže leží ves Lhota, místní část Valašského Meziříčí, od níž Vystrkov leží asi 0,5 km jihozápadně.
9.10. 2017
historie

Na místě dnešního dvorce Vystrkov stávala vesnice Drozdova (později Radslavova) Lhota, která je poprvé zmiňována v roce 1392. Tato vesnice zanikla na přelomu 15. a 16. století. Dvorec Vystrkov byl vystavěn zřejmě ve druhé polovině 16. století. V 18. století sloužil jako internační tábor zajatých Turků. Objekt byl ve vlastnictví olomouckých biskupů, kteří jej pronajímali svobodným rolníkům. Po roce 1948 byl dvorec ve vlastnictví socialistického státu, který ho až do roku 1977 využíval pro chov krav. V 80. letech mělo dojít k demolici objektu, k tomu však pro nedostatek financí nedošlo. V současnosti je pozvolna rekonstruovaný dvorec v soukromém vlastnictví. Slouží jako agroturistická farma orientovaná především na chov koní a outdoorové aktivity (www.vystrkov.com).

Pavel Lasztovicza, 8.10. 2017

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Poličná

Místa v okolí

 Branky
 Branky
 Branky
 Choryně
 Arnoltovice
 Kladeruby
 evangelický kostel
 Krásno nad Bečvou
 Příluky
 dům U apoštolů
 radnice
 Jarcová
 Beessova kaple
 Lešná
 Podolí
 větrný mlýn
 Kelč
 Loučka
 Perná
 Hradiště
 Skalička
 Skalička
 Rajnochovice
 Prameny Zrzávky
 Pržno
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Malhotice
 Nový Šaumburk
 Malhotice
 Bystřička
 Hodslavice
 Šaumburk
 Požaha
 Špičky
 Všechovice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Klenov
 evangelický kostel
 Hodslavice
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Ústí
 Čertův mlýn
 Polouvsí
 Starý Jičín
 Horní Újezd
 Hranická propast
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 evangelický kostel
 Hošťálková
 kaple sv. Anny
 Loukov
 kostel sv. Jiří
 svobodný dvůr
 mariánský sloup
 městské hradby
 Nová synagoga
 Libosváry
 kaple Pod Spinou
 radnice
 Hranice
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 městské hradby
 Rybáře
 hroby portášů
 Chvalčov
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Chvalčov
 hraniční kameny
 Obřany
 Hostýn
 Hostýn
 zvonice
 Skalný
 Rybí
 kostel sv. Kateřiny
 Lom Olšovec
 Závišice
Základní informace místa
ID místa: 13675
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama