Zámek vznikl přestavbou gotické tvrze ze 14. stol. přestavěná poč. 17. stol. na renesanční zámek. V pol. 18. stol. upraven barokně, na konci 19. stol. přestavěn Kinskými klasicistně. R. 1945 znárodněn a téměř 30 let sloužil jako škola. Zchátralý přešel do správy muzea, rekonstrukce v l. 1983 - 2011.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zámek
© Jan P. Štěpánek 03/2006
Pod zámkem Lešná si většina z nás vybaví známější zámek u Zlína se ZOO, ale pozor. Jen asi 1 km od hlavní silnice spojující města Valašské Meziříčí a Hranice, je obec Lešná s malým zámkem a příjemným parkem. Určitě za to stojí se zde zastavit. Zámek byl postaven v 1. pol. 17. stol. na místě středověké tvrze. Stále jsou patrné zbytky po původním vodním příkopu. Zámecký park má rozlohu 7, 26 ha a kromě vzácných dřevin (cypřišek nuthajský, dřezovec trojtrnný, či liliovník), zde najdete i naučnou stezku. Zámek i park patří vlastivědnému muzeu.
25.4. 2004
historie

Tvrz v Lešné pravděpodobně stála již ve 14. stol. Tvrz byla jednoposchoďová, kamenná s válcovou věží. Někdy v první polovině 17. stol., v době kdy bylo panství v držení Martina Průhončího z Předmostí a později i jeho synů, byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Budova dostala tvar nepravidelného pětiúhelníku s arkádovým dvorem. V polovině 18. stol. za Rudolfa Podstatského z Prusinovic byl zámek upraven barokně. V této době byl ještě zachován vodní příkop, který byl zasypán až koncem 18. stol. Počátkem 19. století byly na místě stržených hospodářských budov založeny základy zámeckého parku. V roce 1887 získal Lešnou hrabě August Kinský, který nechal zámek koncem 19. stol. přebudoval klasicistně. V této době byla také v parku zřízena zimní zahrada. Kinští sídlili na zámku až do konce 2. světové války, kdy jim byl zámek zkonfiskován na základě Benešových dekretů. V l. 1948 - 1974 sloužil zámek jako…  číst dále

internet, http://www.muzeumvalassko.cz/, 25.4. 2004

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Lešná

Místa v okolí

 Beessova kaple
 Perná
 Příluky
 větrný mlýn
 Choryně
 Vystrkov
 Krásno nad Bečvou
 Požaha
 Arnoltovice
 radnice
 Kladeruby
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 staré fojtství
 Branky
 kostel sv. Ondřeje
 Branky
 Branky
 Čertův mlýn
 Starý Jičín
 Hodslavice
 Polouvsí
 Jarcová
 kaple sv. Anny
 Špičky
 svobodný dvůr
 Kelč
 Skalička
 Skalička
 Czeicznerova vila
 Nový Jičín
 žilinský vodní jez
 Laudonův dům
 radnice
 Stará pošta
 městské hradby
 Jeseník nad Odrou
 Bannerova studánka
 Podolí
 Loučka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Malhotice
 Malhotice
 Hradiště
 Ústí
 Hranická propast
 Svrčov
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Klenov
 Všechovice
 Rybí
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Rajnochovice
 Komárno
 Rajnochovice
 Pržno
 mariánský sloup
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Bartošovice
 Panská vyhlídka
 Šaumburk
 Jurův kámen
 Národní sad
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Šipka
 Štramberk
 Rožnov
 Muzeum Zdeňka Buriana
 kaple Pod Spinou
 Závišice
 Štramberk – MPZ
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Hukovice
 kaplička
 větrný mlýn
 Kamenárka
 Veselská rozhledna
 Horní Újezd
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 hroby portášů
 Zemanova kaple
 Loukov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
Kontaktní informace
Muzeum regionu Valašsko - zámek Lešná
Lešná 1
756 64 Lešná
Tel: +420 734 762 845, 571 635 239
http://www.muzeumvalassko.cz/objekty/zamek-lesna/
zamek.lesna@muzeumvalassko.cz
Základní informace místa
ID místa: 1080
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama