Město nad brodem přes řeku Olšavu sloužilo od počátku jako pomezní pevnost na hranici Moravy a Uherska. Ve 13. století bylo opatřeno hradební zdí a čtyřmi branami. Zbytky zdi se dochovaly na jihu a severu, z městských bran se dochovala jediná, která dnes slouží jako vstup do Muzea J. A. Komenského.
Hlavní obrázek místa
Hradební zeď s baštou na severním okraji města
© Jiří Cukr, 08/2015
Osada nad brodem přes řeku Olšavu vznikla v místech budoucího města již v 10. - 12. století. Od svého počátku sloužila jako významná pomezní pevnost na hranici Moravy a Uherska. 29. října 1272 povýšil Přemysl Otakar II. Brod na královské město. Protože od počátku muselo čelit ohrožení z východu, bylo ve 13. století opatřeno hradební zdí a čtyřmi branami (jižní Nivnická, západní Hradišťská, východní Moravská a severní hradní). Zbytky hradební zdi se dochovaly na jihu a severu historického centra města. Zeď byla původně 1,7 metru široká, 10 metrů vysoká a její délka byla 2 109 metrů. V letech 1420 a 1427 dobyli město husité, v první polovině 16. století byly hradby zesíleny baštami a na severní straně přibyl bolwerk. Roku 1567 byly opraveny brány, opevnění bylo vzhledem k setrvalému tureckému nebezpečí zesilováno i v dalších letech. To se vyplatilo roku 1605, kdy město třikrát odolalo útokům uherských bočkajovců. Roku 1621 město obsadila protestantská vojska knížat Gábora Bethlena a Jana Jiřího Krnovského, tak však následujícího roku odešla. Roku 1643 byl Brod dobyt Švédy, roku 1663 se ubránil Turkům a Tatarům, o dvacet let později jej dobyli a zpustošili uherští povstalci knížete Thökölyho. Poškozené hradby byly opraveny a roku 1704 odolaly kurucům. V 18. století ztratilo opevnění svůj význam a postupně bylo rozebíráno (r. 1874 zbořena Nivnická brána, v následujících letech i brány Moravská a Hradišťská) a materiál z něj byl použit na různé stavby ve městě. Z městských bran se dochovala pouze hradská, která dnes slouží jako vstup do Muzea J. A. Komenského. Z hradeb se dochovaly úseky na severní a jižní straně a bašty Bílá a Vítkovská.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.ub.cz/pages.aspx?rp=5&id=10&expandMenu=6), 6.1. 2014
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherský Brod

Místa v okolí

 Panský dům
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Obora
 Vlčnov
 Lhotka u Hradčovic
 Bánov
 Volenov
 Nezdenice
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Nedachlebice
 Hluk
 Částkov
 Velký Ořechov
 Horní Němčí
 Svárov
 Mistřice
 Bílovice
 Luhačovice
 Zuvačov
 Nový Světlov
 rozhledna U Křížku
 Březolupy
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 Lázeňské divadlo
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Šarovy
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Kunovice
 Panský dvůr
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Augustiniánský dům
 Letecké muzeum
 Strání
 Strání
 Oberský vrch
 synagoga
 Kanšperk
 boží muka
 kostel sv. Martina
 fara
 vinné búdy
 Rýsov
 Lopeník
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Spytihněv
 Starý Světlov
 Sušice
Základní informace místa
ID místa: 11560
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama