Město nad brodem přes řeku Olšavu sloužilo od počátku jako pomezní pevnost na hranici Moravy a Uherska. Ve 13. století bylo opatřeno hradební zdí a čtyřmi branami. Zbytky zdi se dochovaly na jihu a severu, z městských bran se dochovala jediná, která dnes slouží jako vstup do Muzea J. A. Komenského.
Hlavní obrázek místa
hradební zeď na jižní straně města
© Milan Caha 04/2013
Osada nad brodem přes řeku Olšavu vznikla v místech budoucího města již v 10. - 12. století. Od svého počátku sloužila jako významná pomezní pevnost na hranici Moravy a Uherska. 29. října 1272 povýšil Přemysl Otakar II. Brod na královské město. Protože od počátku muselo čelit ohrožení z východu, bylo ve 13. století opatřeno hradební zdí a čtyřmi branami (jižní Nivnická, západní Hradišťská, východní Moravská a severní hradní). Zbytky hradební zdi se dochovaly na jihu a severu historického centra města. Zeď byla původně 1,7 metru široká, 10 metrů vysoká a její délka byla 2 109 metrů. V letech 1420 a 1427 dobyli město husité, v první polovině 16. století byly hradby zesíleny baštami a na severní straně přibyl bolwerk. Roku 1567 byly opraveny brány, opevnění bylo vzhledem k setrvalému tureckému nebezpečí zesilováno i v dalších letech. To se vyplatilo roku 1605, kdy město třikrát odolalo útokům uherských bočkajovců. Roku 1621 město obsadila protestantská vojska knížat Gábora Bethlena a Jana Jiřího Krnovského, tak však následujícího roku odešla. Roku 1643 byl Brod dobyt Švédy, roku 1663 se ubránil Turkům a Tatarům, o dvacet let později jej dobyli a zpustošili uherští povstalci knížete Thökölyho. Poškozené hradby byly opraveny a roku 1704 odolaly kurucům. V 18. století ztratilo opevnění svůj význam a postupně bylo rozebíráno (r. 1874 zbořena Nivnická brána, v následujících letech i brány Moravská a Hradišťská) a materiál z něj byl použit na různé stavby ve městě. Z městských bran se dochovala pouze hradská, která dnes slouží jako vstup do Muzea J. A. Komenského. Z hradeb se dochovaly úseky na severní a jižní straně a bašty Bílá a Vítkovská.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.ub.cz/pages.aspx?rp=5&id=10&expandMenu=6), 6.1. 2014
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherský Brod

Místa v okolí

 Panský dům
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Obora
 Vlčnov
 Lhotka u Hradčovic
 Bánov
 Volenov
 Nezdenice
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Nedachlebice
 Hluk
 Částkov
 Velký Ořechov
 Horní Němčí
 Svárov
 Mistřice
 Bílovice
 Luhačovice
 Zuvačov
 Nový Světlov
 rozhledna U Křížku
 Březolupy
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 Lázeňské divadlo
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Šarovy
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Kunovice
 Panský dvůr
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Augustiniánský dům
 Letecké muzeum
 Strání
 Strání
 Oberský vrch
 synagoga
 Kanšperk
 boží muka
 kostel sv. Martina
 fara
 vinné búdy
 Rýsov
 Lopeník
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Spytihněv
 Starý Světlov
 Sušice
Základní informace místa
ID místa: 11560
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama