Historická dřevěná zvonice atypického tvaru z poloviny 17. století na návsi obce Jakubčovice nad Odrou nedaleko bývalého fojtství. V letech 1992–93 opravena.
Hlavní obrázek místa
dřevěná zvonice na návsi
© Jan P. Štěpánek 08/2009
Jedinečná dřevěná zvonice uprostřed bývalé návsi obce Jakubčovice nad Odrou, nedaleko bývalého fojtství. Zvonice je svým atypickým štíhlým tvarem výjimečná v rámci regionu i střední Evropy. Byla vystavěna v polovině 17. století, aby si díky ní lidé připomínali každodenní radosti i starosti v podobě svateb a pohřbů či denní dobu (poledne, klekání,…). Zvonice byla obnovena v letech 1992–93 nákladem současných českých i bývalých německých občanů. Má statut kulturní památky.
Jan P. Štěpánek, 7.3. 2010
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Jakubčovice nad Odrou

Místa v okolí

 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Švédská skála
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Spálov
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 Olšová
 Klokočov
 radnice
 loretánská kaple
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 zvonice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Fulnek
 Partutovice
 Děrné
 Vítkov
 Lukavec
 kostel sv. Markéty
 Lom Olšovec
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Jiří
 Puchart
 Vikštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Soudkova štola
 Jeseník nad Odrou
 Roderichova kaple
 zvonice
 Kujavy
 Dubová
 Bravinné
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Pohořílky
 kostel sv. Trojice
 Kunzov
 Polouvsí
 větrný mlýn
 kaple
 kaple sv. Anny
 Fürstenberská hrobka
 svobodný dvůr
 Dorňákův kopec
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Jakuba
 Kunín
 Polzerova kaple
 fara
 Bannerova studánka
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Hradní vrch
 Davidův mlýn
 Kružberk
 kostel sv. Martina
 Slatina
 Starý Jičín
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 Halaška
 Arenda
 Slatina
 Vildštejn
 Výškovice
 hradiště Obírka
Základní informace místa
ID místa: 8865
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama