Kamenosochařská práce z r. 1733. Na čtvercové desce stojí socha světce v podživotní velikosti. Oděn v šat římského legionáře. U levého boku má vědro s vodou, kterou lije na hořící dům. Materiálem sochy je pískovec. Socha výtvarně doplňuje intravilán. Zapsána do seznamu kulturních památek od r. 1973.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Floriána v Konici.
© Pavel Vítek 10/2021
Konice je město v okrese Prostějov. Je historickým, administrativním i společenským centrem oblasti mikroregionu Konicko. Konice je nejmenší obcí s rozšířenou působností v Česku. Leží asi 18 km severozápadně od Prostějova. Městem prochází silnice II/366, vedoucí z Prostějova do Moravské Třebové pod číslem II/371. Také zde vede železniční trať z Prostějova č. 306 do stanice Dzbel, která dál pokračuje pod číslem 017 do Třebovic v Čechách a České Třebové. Sochu sv. Floriána najdeme asi 550 m jižně od náměstí, u silnice II/373 vedoucí do Brodku u Konice.
Pavel Vítek, 14.11. 2021
popis

Jde o barokní kamenosochařskou práci z roku 1733. Kamenná socha sv. Floriána je osazena na masivním podstavci s bočními volutovými křídly. Na obdélné základně je umístěn zděný sokl ve tvaru tumby, ukončený vyloženou římsou. Na ní je podstavec s bočními volutovými křídly, členěný rytými rámy a květinovými závěsy. Na podstavci spočívá čtvercová deska a na ní stojí socha světce v podživotní velikosti. Světec je oděn v šat římského legionáře. Plášť má přehozený přes levé rameno a obtáčí jeho pravý bok. Pravice před tělem drží u levého boku vědro s vodou, kterou lije na hořící dům u světcovy levé nohy. Pokrčená levice drží žerď praporce. Hlavu má pootočenou a skloněnou k pravému rameni. Původně se vpředu na podstavci nacházel dnes již neexistující nápis. Vzadu na podstavci jsou letopočty 1733, kdy byla socha vytvořena, a 1877, datum první opravy sochy. Socha je vysoká 140 cm, výška podstavce 55 cm a výška…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 14.11. 2021

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Konice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16054
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama