Kamenosochařská práce z r. 1733. Na čtvercové desce stojí socha světce v podživotní velikosti. Oděn v šat římského legionáře. U levého boku má vědro s vodou, kterou lije na hořící dům. Materiálem sochy je pískovec. Socha výtvarně doplňuje intravilán. Zapsána do seznamu kulturních památek od r. 1973.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Floriána v Konici.
© Pavel Vítek 10/2021
Konice je město v okrese Prostějov. Je historickým, administrativním i společenským centrem oblasti mikroregionu Konicko. Konice je nejmenší obcí s rozšířenou působností v Česku. Leží asi 18 km severozápadně od Prostějova. Městem prochází silnice II/366, vedoucí z Prostějova do Moravské Třebové pod číslem II/371. Také zde vede železniční trať z Prostějova č. 306 do stanice Dzbel, která dál pokračuje pod číslem 017 do Třebovic v Čechách a České Třebové. Sochu sv. Floriána najdeme asi 550 m jižně od náměstí, u silnice II/373 vedoucí do Brodku u Konice.
Pavel Vítek, 14.11. 2021
popis

Jde o barokní kamenosochařskou práci z roku 1733. Kamenná socha sv. Floriána je osazena na masivním podstavci s bočními volutovými křídly. Na obdélné základně je umístěn zděný sokl ve tvaru tumby, ukončený vyloženou římsou. Na ní je podstavec s bočními volutovými křídly, členěný rytými rámy a květinovými závěsy. Na podstavci spočívá čtvercová deska a na ní stojí socha světce v podživotní velikosti. Světec je oděn v šat římského legionáře. Plášť má přehozený přes levé rameno a obtáčí jeho pravý bok. Pravice před tělem drží u levého boku vědro s vodou, kterou lije na hořící dům u světcovy levé nohy. Pokrčená levice drží žerď praporce. Hlavu má pootočenou a skloněnou k pravému rameni. Původně se vpředu na podstavci nacházel dnes již neexistující nápis. Vzadu na podstavci jsou letopočty 1733, kdy byla socha vytvořena, a 1877, datum první opravy sochy. Socha je vysoká 140 cm, výška podstavce 55 cm a výška…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 14.11. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Konice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16054
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama