Šumvaldská tvrz se prvně uvádí v r. 1464. Za česko-uherských válek pravděpodobně zpustla, protože v r. 1492 se zmiňuje pouze tvrziště. Později však byla opět obnovena. V r. 1567 byl majetek spojen s panstvím Úsov. Tím tvrz ztratila funkci šlechtického sídla a zanikla.
Hlavní obrázek místa
Někde v těchto místech stávala Šumvaldská tvrz.
© Luděk Vláčil 03/2017
První zprávy o pánech ze Šumvaldu se objevují v listinách z roku 1287, kdy se zmiňuje Oneš z Čistého Slemene, jenž je považován za zakladatele rodu pánů ze Šumvaldu. Jeho šlechtický přídomek (z Čistého Slemene) se totiž později stal základem „německého názvu“ Šumvald, tedy názvu celé vsi. Jelikož přídavek "čistý" bylo dříve synonymem dnešního adjektiva "krásný" (německy schön) a přídomek "slémě" (slemeno) označoval ve staroslovanštině střešní trám ve hřbetu, v přeneseném významu hřbet nebo též zalesněný kopec, lze z toho odvodit dnešním význam, tedy Oneš z Krásného Lesa. To potvrzuje i skutečnost, že v 13. století, kdy se valila Moravou první vlna německé kolonizace, se Oneš podepisuje také jako Oneš ze Schönwaldu. Vladykové ze Šumvaldu, kteří ves vlastnili někdy do roku 1437, si zde pravděpodobně vystavěli také tvrz. Ta se prvně uvádí v roce 1464, kdy ji Jan starší a Hynek ze Zvole zapsali do zemských desek svému bratrovi Zbyňkovi. Za česko-uherských válek pravděpodobně zpustla, protože v roce 1492 se zmiňuje pouze tvrziště. Později byla opět obnovena, neboť v zápisu z roku 1561, kdy Lidmila z Miličína přijala jako spolumajitele Šumvaldu Jana Štolbašského z Doloplaz, se uvádí dvůr a tvrz. V roce 1567 koupil část vesnice s tvrzí Albrecht Černohorský z Bojkovic a spojil ji s Úsovem. Tím zdejší tvrz ztratila funkci šlechtického sídla a zřejmě brzy zanikla. Stavební materiál z tvrziště byl následně druhotně použit v 17. století při výstavbě mohutné věže kostela sv. Mikuláše. Tvrz stávala nedaleko výše zmíněného kostela na Panenském vrchu (Dvorském kopci) v trati dodnes příznačně zvané "Tvrzisko". Na indikační skice z r. 1834 je kopec označen jako, zřejmě ještě, velmi výrazný. Kostel i tvrz byly obehnány příkopem a náspem. Zatímco z tvrze nezůstalo nic, kostel zde stojí dodnes.
Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II. - Severní Morava, SVOBODA 1983., http://www.sumvald.cz a další, 17.2. 2017
pověsti

Pod dlažbou dnešní sakristie kostela sv. Mikuláše má být údajně ukryta krypta pánů ze Šumvaldu s ostatky Oneše a podzemní chodba vedoucí k tvrzi a na Panský vrch. Z tvrze snad může pocházet románská hlavice sloupu a záhadný pískovcový kámen, na němž byl ještě v 60. letech 20. století zřetelný rodový erb se lvem. Oba pozůstatky jsou zazděny v kostelní věži.

Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule u kostela, 11.3. 2017

Půdorys místa

Výrazně zaznačený vrch, lokalita tvrze, na indikační skice z r. 1834.
© http://archivnimapy.cuzk.cz/
Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Šumvald

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Svatojánský most
 kostel sv. Vavřince
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Floriána
 Křížový vrch
 kaple sv. Panny Marie
 střelnice
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 městské opevnění
 Neptunova kašna
 Muzeum baroka
 mariánský sloup
 radnice
 měšťanské domy
 Bradlo
 Šatlava
 kostel sv. Jiří
 arboretum
 Tři kameny
 kostel sv. Kunhuty
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 Želechovice
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 Rešov
 kostel sv. Kateřiny
 Úsov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Preisův mlýn
 křížová cesta
 Pradědova galerie
 Mladějovická lípa
 kostel sv. Michala
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Pňovice
 kaple sv. Marty
 Dubicko
 kostel sv. Jiljí
 Žerotín
 Huzová
 Strálek
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 Rabštejn
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Mrtvý muž
 Nové Zámky
 Brníčko
 trojiční sloup
 Moravičany
 fara
 Svatojánský most
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 Burgstein
 vodní elektrárna
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Josefa
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Husův sbor
 Sochův dům
 morový sloup
 Langův dům
 radnice
 Doubravice
 kaple sv. Jeronýma
 městské opevnění
 boží muka
 Švédská deska
 smírčí kříž
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Frankštát
 kostel sv. Kateřiny
 rychta
 kaple sv. Marka
 Šargounský mlýn
 kaple sv. Václava
 městské hradby
 Rýmařov
 radnice
 jeskyně Podkova
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Čertův most
 Spitzerova vila
 Rytířská síň
 Mladečské jeskyně
 Janovice
 Zámeček
 Řimice
 Gorazdův dům
 kostel sv. Stanislava
 Šternberk
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 mariánský sloup
 Třemešek
 pieta
 kostel sv. Floriána
 Zelená budka
 kostel sv. Linharta
 kaple
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Prokopa
 Červená Lhota
 židovský hřbitov
 Bílá Lhota
 kostel sv. Prokopa
 arboretum
 Bílá Lhota
 Husův sbor
 radnice
 kostel sv. Martina
 synagoga
 koželužna
 Šumperk
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 kostel sv. Martina
 Bludov
Základní informace místa
ID místa: 13282
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama