Barokní socha sv. Libora na hranolovém podstavci pochází z roku 1736. Světec oblečen v roucho biskupa. Na hlavě má mitru. V ruce biskupskou berlu. Pravá ruka v žehnajícím gestu. Doklad dobového uměleckého a náboženského cítění. R. 1973 zapsána do seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Libora v Jesenci u Konice v Prostějovském okrese.
© Pavel Vítek 10/2021
Jesenec je obec v severní části prostějovského okresu. Nachází se 25 km severozápadně od Prostějova, 26 km jihovýchodně od Moravské Třebové a 40 km jihovýchodně od Svitav. Okolo obce vede silnice II/366, spojující Prostějov a Svitavy. Okolo Jesence také vede železniční trať 306 Prostějov–Dzbel, která dál pokračuje jako trať 017 do České Třebové. Socha sv. Libora stojí na křižovatce místních komunikací v centru obce pod jeseneckým zámkem.
Pavel Vítek, 31.12. 2021
popis

Barokní socha svatého Libora je umístěna na hranolovém podstavci. Je to kamenosochařská práce z roku 1736. Na jednom kamenném stupni je podstavec obdélného půdorysu, jehož spodní část tvoří nízký sokl, který přechází do střední užší části podstavce s rytým rámem na přední straně, a horní profilovaná vyložená římsa. Na přední straně podstavce je nápis: „Renovatum / Anno Domini / MDCCCXXXIV“. Na podstavci je nízká hranolová podnož s vlastní stojící sochou světce v kontrapostu, v nadživotní velikosti. Jeho tělo je esovitě prohnuté, pravé koleno předsunuto. Do podnože vpředu vlevo z čelního pohledu je dodatečně osazena lucerna historizujícího tvaru, která na starších fotografiích není. Světec je oblečen v rouchu biskupa, splývajícím v bohatých záhybech, s dlouhým pláštěm přes ramena. Na hlavě má mitru, v levé ruce biskupskou berlu s pozlaceným zakončením, pravou ruku má pokrčenou a zdviženou v žehnajícím gestu. Po…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 31.12. 2021

pověsti

O původu svatého Libora a jeho mládí není věrohodných zpráv. Uvádí se, že se narodil vznešeným rodičům a od dětství byl horlivý ve snaze po křesťanské dokonalosti. Byl nadaný a dobře se učil. Stal se knězem, který ostatním dával dobrý příklad. Byl prý zdrženlivý, střídmý, tichý, mírný a vytrvalý v duchovním životě. Více zpráv se o něm začíná objevovat rokem 348, kdy byl zvolen na místo zemřelého sv. biskupa Pavacia v Le Mans ve Francii. Byl bdělým a horlivým pastýřem své diecéze, pokračoval ve svém vzdělávání a čerpal posilu z příkladů svatých, o nichž četl. Mnoho se modlil a rozjímal z Bible, často navštěvoval obce své diecéze, všude nadšeně kázal a snažil se o povznesení náboženského života lidu. Protože byl skromný a plný lásky, své příjmy využíval ve prospěch chudých i na stavbu chrámů. Dával stavět kostely, pomáhal nemocným a je uváděno, že i zázračně uzdravoval. Domlouval…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Životopisy svatých, 31.12. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Jesenec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16149
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama