Drobná sakrální architektura z poč. 19. stol. Samostatně stojící stavba ve středu vsi. Na hřebeni čtyřboká zvonicová věžička. Uvnitř nástěnná malba Nejsvětější Trojice lidového původu. V letech 2009–2010 prošla rekonstrukcí. Zapsána do seznamu kulturních památek r. 1973.
Hlavní obrázek místa
Kaple Nejsvětější Trojice v Čuníně, místní části města Konice.
© Pavel Vítek 10/2021
Čunín je místní část města Konice v okrese Prostějov. Leží asi 3,5 km jižně od mateřského města. Východně od něj vede železniční trať č. 306 se zastávkou, vedoucí z Prostějova do Dzbelu, pokračuje jako č. 017 dále do Moravské Třebové a České Třebové. Silnice, která vede do Čunína z Konice, pokračuje dál do Ptení a Prostějova. Kaple Nejsvětější Trojice stojí v centru vsi, vpravo od silnice při příjezdu od Konice.
Pavel Vítek, 14.12. 2021
popis

Hodnotná drobná sakrální architektura z počátku 19. století je určujícím prvkem intravilánu. Drobná zděná omítaná samostatně stojící stavba ve středu obce je obdélného půdorysu s trojbokým závěrem a sedlovou střechou, nad závěrem půljehlancovou, krytou eternitem. Na hřebeni je čtyřboká zvonicová věžička završená plechovou jehlancovou střechou s makovicí a křížem. Fasády jsou členěny soklem, lizénami a fabionovou korunní římsou, obíhající i průčelí. Plochy jsou odlišeny hrubou omítkou. V ose průčelí je pravoúhlý vstup lemovaný plasticky zdobenou šambránou, která přechází v supraportu završenou křížem. Štít na průčelí s čtvrtvalbovou stříškou je zdoben křížem provedeným v omítce. Materiál: cihly a omítka, krytina: břidlice a plech. Uvnitř je necková klenba, nad závěrem je nástěnná malba Nejsvětější Trojice lidového původu. Výtvarně působivá architektura, uvnitř s barokní dřevořezbou. V letech 2009–2010 kaple…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://olomouc.rozhlas.cz/za-jmenem-cunina-podle-povesti-stoji-davne-nedorozumeni-7157843, 14.12. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Čunín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16122
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama