Kaple pochází z počátku 19. stol. Volně stojící kaplička obdélného půdorysu. Podstřešní římsa nese odstupňovaný hladký štít s půlkruhově zaklenutou nikou. Na vrcholu dvouramenný kovový kříž. Střecha sedlová. Drobná sakrální lidová architektura.
Hlavní obrázek místa
Kaple Panny Marie v obci Dzbel, v okrese Prostějov
© Pavel Vítek 10/2021
Obec Dzbel leží v okrese Prostějov, 4 km severozápadně od města Konice a 22 km jihovýchodně od Moravské Třebové. Obcí prochází silnice II/366, spojující Prostějov s Moravskou Třebovou. Vede zde železniční trať pod čísly 017 a 306 z Prostějova do Chornice a dále do Moravské Třebové a České Třebové. Autobusy je spojení do Jevíčka a Konice. Kapli Panny Marie najdeme v jihovýchodní části obce u hlavní silnice, směrem na Jesenec.
Pavel Vítek, 20.10. 2021
popis

Kaple Panny Marie pochází z počátku 19. století. Jde o volně stojící kapličku obdélného půdorysu. Boční fasády jsou členěny lizénovými rámy, průčelí prolomeno širokým vchodem se silně stlačeným obloukem, v něm zárubeň s pravoúhlými dřevěnými dvoukřídlými dveřmi s motivem slunce v horní části. Podstřešní jednoduchá římsa nese odstupňovaný hladký štít s půlkruhově zaklenutou nikou. Štít je završen dvouramenným kovovým křížem, střecha sedlová, materiál smíšené zdivo, cihla, kámen. Omítka je hladká vápenná, vápenný nátěr, střešní krytina je natřený plech. Jde o drobnou sakrální lidovou architekturu, uplatňující se v organismu obce. Kaple byla v roce 1973 zapsána do státního seznamu kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 20.10. 2021

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Dzbel

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16022
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama