Samostatně stojící drobná stavba čtvercového půdorysu. Lidová sakrální architektura z 2. pol. 18. stol. Na vrcholu střechy dvouramenný kříž. Fasády hladké s jednoduše profilovanou korunní římsou. Na seznamu kulturních památek od r. 1973.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Libora v Ladíně, místní části města Konice.
© Pavel Vítek 10/2021
Ladín je místní část města Konice. Kaplička sv. Libora stojí u silnice II/366 u odbočky do Jesence a Konice. Silnice II/366 spojuje Prostějov se Svitavami přes Konici. Okolo vede železniční trať Prostějov–Třebovice v Čechách–Česká Třebová čísla 017 a 306. Nejbližší zastávka je ale vzdálena 1,2 km západně v Jesenci a nebo 1,5 km jihovýchodně v Konici.
Pavel Vítek, 22.11. 2021
popis

Kaple sv. Libora v Ladíně je samostatně stojící drobná stavba čtvercového půdorysu. Jde o lidovou sakrální architekturu z 2. poloviny 18. století, dotvářející historický ráz obce. Podstřešní profilovaná římsa nese stanovou střechu, na které je na vrcholu umístěn dvouramenný kříž. Střecha je valbová krytá břidlicí. V průčelí je prolomen pravoúhlý vstup s dřevěnou zárubní a s dřevěnými jednokřídlými dveřmi. Fasády jsou hladké s jednoduše profilovanou korunní římsou. Prostor kapličky je zaklenut segmentovou valenou klenbou. Kaplička je postavena z kamenů a cihel. Je zapsána v seznamu kulturních památek od roku 1973.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 22.11. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Ladín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Jesenec
79853 Jesenec 5
Tel: 605 493 581
http://https://www.farnostkonice.cz/
fajesenec@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 16081
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama