Samostatně stojící drobná stavba čtvercového půdorysu. Lidová sakrální architektura z 2. pol. 18. stol. Na vrcholu střechy dvouramenný kříž. Fasády hladké s jednoduše profilovanou korunní římsou. Na seznamu kulturních památek od r. 1973.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Libora v Ladíně, místní části města Konice.
© Pavel Vítek 10/2021
Ladín je místní část města Konice. Kaplička sv. Libora stojí u silnice II/366 u odbočky do Jesence a Konice. Silnice II/366 spojuje Prostějov se Svitavami přes Konici. Okolo vede železniční trať Prostějov–Třebovice v Čechách–Česká Třebová čísla 017 a 306. Nejbližší zastávka je ale vzdálena 1,2 km západně v Jesenci a nebo 1,5 km jihovýchodně v Konici.
Pavel Vítek, 22.11. 2021
popis

Kaple sv. Libora v Ladíně je samostatně stojící drobná stavba čtvercového půdorysu. Jde o lidovou sakrální architekturu z 2. poloviny 18. století, dotvářející historický ráz obce. Podstřešní profilovaná římsa nese stanovou střechu, na které je na vrcholu umístěn dvouramenný kříž. Střecha je valbová krytá břidlicí. V průčelí je prolomen pravoúhlý vstup s dřevěnou zárubní a s dřevěnými jednokřídlými dveřmi. Fasády jsou hladké s jednoduše profilovanou korunní římsou. Prostor kapličky je zaklenut segmentovou valenou klenbou. Kaplička je postavena z kamenů a cihel. Je zapsána v seznamu kulturních památek od roku 1973.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 22.11. 2021

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Ladín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Jesenec
79853 Jesenec 5
Tel: 605 493 581
http://https://www.farnostkonice.cz/
fajesenec@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 16081
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama